Ripple porušuje pravidlá zalistovania na Coinbase PRO – Má XRP token protekciu?

Okazio PCKvakomat mobil

Listovací efekt alebo efekt zalistovania – aj tak by sa dala v skratke pomenovať udalosť v kryptosvete, kedy príde k obrovskému rastu nejakej kryptomeny iba na základe toho, že bola zalistovaná na väčšiu a známejšiu kryptomenovú burzu. Niečo podobné sa stalo aj s kryptomenou Ripple, ktorá napriek tomu, že patrí medzi tie najväčšie v kryptomenovom svete, sa až teraz dostala na burzu Coinbase Pro. Avšak ihneď po zalistovaní tejto meny prišla otázka, či nie je Ripple v rozpore s pravidlami danej burzy. Ako to teda je?

Pridajte sa do našej diskusnej skupiny o XRP.

Porušenie pravidla o držaní väčšinového podielu

Jednými milovaný, inými nenávidený Ripple sa iba včera oficiálne dostal na najväčšiu americkú burzu Coinbase Pro. Ripple býva nenávidený práve kvôli faktu, že je extrémne centralizovaný (oproti iným kryptomenám), čo je úplne v rozpore so základnou myšlienkou stojacou za touto inováciou. Problém by mal byť v percentuálnom podiele, ktorý drží tím tejto kryptomeny.

Nejde pritom iba o kryptomeny priamo držané, ale aj o escrow kontrakty. Práve po sčítaní týchto dvoch položiek by nám malo vyjsť, že tím Ripple (konkrétne spoločnosť Ripple Labs) drží až viac ako 60 % zo všetkých tokenov. A práve toto je jasným porušením listovacieho pravidla na burzu Coinbase Pro. Tá totiž jednoznačne definuje, že akýkoľvek token, ktorý dostane možnosť byť obchodovaný prostredníctvom tejto platformy, nemôže byť vlastnený z väčšinového podielu tímom.

S tým prichádza aj iný problém. Tým je preháňanie celkovej trhovej kapitalizácie. Pri Rippli môže ísť dokonca o zavádzanie až o 50 %, čo by znamenalo, že by Ripple nemal trhovú kapitalizáciu 13 miliárd, ale zhruba 6,5 miliardy. A to je nepochybne poriadny rozdiel.

Listovací efekt a problém s odmenami pre zakladateľov

Listovací efekt sa však naplno podpísal pod túto kryptomenu. Tá išla istý čas úplne proti prúdu všetkých kryptomien, ktoré padali. Práve v tom čase však Ripple spravil pekných 10 % zisku. Avšak nedalo sa predpokladať, že by takýto skok bol udržateľný. A tak sa aj stalo. Aktuálne Ripple stratil za posledných 24 hodín už zhruba 3 % na svojej hodnote.

Problémom však nemusí byť iba listovací efekt a pumpa, ktorá nastane takmer vždy, keď príde oznámenie väčšej burzy. Ďalším, oveľa závažnejším problémom môžu byť takzvané odmeny pre zakladateľov (founder rewards). Tie totižto najmä pri Ripple Labs siahajú do neúprosných výšin. Samozrejme, že všetci vieme, že aj Satoshi Nakamoto alebo Vitalik Buterin vlastnia nie malú sumu v kryptomenách, ktoré vyvinuli (Satoshi má údajne 1 milión BTC a Vitalik Buterin minimálne jednu peňaženku s 300 000 ETH).  Avšak vlastnenie až 60 % podielu zo všetkých tokenov je celkom neprípustné, ak má ísť o solídny decentralizovaný projekt.

Záver

Ako sa teda Coinbase Pro s touto situáciou vysporiada? Bude to vôbec nejako riešiť alebo jednoducho zalistovalo na svoj zoznam ďalšiu obrovskú kryptomenu, ktorej umožnilo obchodovať na svojej platforme? Aj na tieto otázky by sme mohli dostať odpovede čoskoro. Ak sa tak však nestane, tak sa Coinbase Pro pravdepodobne nijako extra netrápi tým, že práve ich zalistovaný nováčik porušuje jedno z ich hlavných pravidiel.

Čo čítať ďalej?

VIDEO – Cestovanie v čase a nostalgia – pamätáte si na Bitcoin z roku 2011?

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Zdroj:
ccn.com

txbOkazio mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.