Nemecká ekonomika zažíva najhoršie obdobie za posledných sedem rokov, priemyselná výroba klesá a sila krajiny sa stráca. Čo recesia v Nemecku znamená pre zbytok eurozóny a ako na nepriaznivú situáciu zareaguje nemecká vláda?
Recesia: Výroba sa v septembri rekordne znížila
Výrobná činnosť sa v septembri v Nemecku znížila najrýchlejšie za posledné desaťročie. Uvádza sa tak v mesačnej správe IHS Markit. Ba čo viac, podľa tej istej správy sa zmiernil aj rast služieb. Objavili sa dokonca ďalšie náznaky, že trh práce bude v najbližšej dobe dostávať údery. Toto všetko môže mať negatívny vplyv na dopyt a môže to spustiť negatívnu špirálu pre najväčšiu ekonomiku v Európe.
„Výrobné čísla sú prosto mizerné. Celá tá neistota okolo obchodných vojen aj vyhliadky pre automobilový priemysel a Brexit paralyzujú objednávky, pričom v septembri sme zaznamenali najhoršiu výkonnosť v tomto odvetví od čias finančnej krízy v roku 2009.”
– prehlásil Phil Smith, ekonóm IHS Markit.
Zlepšenie situácie je zatiaľ v nedohľadne
Obchodné napätie, problémy v automobilovom priemysle aj hroziaci Brexit sú faktory, ktoré budú tlačiť Nemecko do recesie. Podľa IHT Markit bude pre nemecké hospodárstvo veľmi problematické zaznamenať akúkoľvek expanziu po zvyšok tohto roka.
Vzhľadom na to, že pokles exportu sa rozširuje i do zbytku ekonomiky, v IHT Markit predpokladajú, že sa zabrzdí aj rast pracovných miest v Nemecku, a to po šiestich rokoch nepretržitého rastu.
„Zdá sa, že výroba je v hlbokom a prehlbujúcom sa prepade a teraz už existuje aj evidencia, že sektor služieb sa tiež začína spomaľovať. Táto väčšia slabosť naznačuje, že štvrtý kvartál roka bude ďalším nepriaznivým obdobím pre hospodársky rast.”
– uviedol ekonóm Bloombergu Jamie Rush.
Pokúsi sa recesiu odvrátiť nemecká vláda?
Správy o prepade nemeckej ekonomiky zosilňujú hlasy volajúce po fiškálnej podpore zo strany vlády. Kým Európska centrálna banka na začiatku tohto mesiaca predstavila stimulačný balíček pre eurozónu, Merkelová sa spolu s Nemeckom zatiaľ drží v úzadí.
Kancelárka Merkelová navyše v piatok sľúbila, že sa bude držať nulového ekonomického schodku. Zároveň jej administratíva v ekonomicky nepriaznivom čase informovala o balíčku na boj proti klimatickej zmene vo výške 54 miliárd EUR. Fiškálny stimulus teda zatiaľ nehrozí.
Recesia: Čo to znamená pre eurozónu?
Nemecko má najväčšiu ekonomiku v EÚ, a preto sa jej prepad odrazí nielen v ďalších štátoch, ale i v celej eurozóne. Možno očakávať pokles Eura aj európskych akcií. Reporty ukazujú, že ekonomika klesá už i vo Francúzsku a výrobná aktivita sa pre oslabenú ekonomiku Nemecka znížila v celej eurozóne. Extra zraniteľné môžu byť krajiny so silnými väzbami na Nemecko – a to v oblasti výroby, exportu a pracovnej sily.
Motorom nemeckej ekonomiky je práve automobilový priemysel, ktorý je najväčší v Európe. Pracovné miesta v krajinách s nemeckými závodmi môžu byť v prípade nepriaznivého vývoja ohrozené a to vrátane Českej republiky a Slovenska.
Čo čítať ďalej?
Aký vplyv bude mať recesia na kryptomeny? Spadne Bitcoin alebo bude rásť?
Zdroj:
bloomberg.com