Európska centrálna banka napumpuje každý mesiac do ekonomiky ďalších 22 miliárd eur

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Európska centrálna banka (ECB) postavila Európu na kolízny kurz s Donaldom Trumpom. ECB sa rozhodla začať ďalší program nákupu aktív v objeme 20 miliárd EUR (22 miliárd USD) za mesiac do nových cenných papierov, a to na dobu neurčitú. Za použitia rovnakej štruktúry ako v minulosti. Rozhodnutie ale nebolo prijaté jednomyseľne: nemeckí, francúzski, holandskí, rakúski a estónski členovia rady ECB nepodporili ďalšiu monetárnu expanziu v podobe kvantitatívneho uvoľňovania (QE). Ak neviete, čo to quantitative easing je, tak vám odporúčam článok, ktorý som publikoval na začiatku marca.

Väčšina bola za

Prezident ECB Mario Draghi tvrdí, že za ďalšiu politiku quantiative easing bolo toľko členov rady, že nebolo potrebné ani počítať hlasy. Avšak krajiny, ktoré nesúhlasia s týmto rozhodnutím, držia 56% splateného základného imania ECB a predstavujú 60% produkcie eurozóny. Ale vzhľadom na to, že v rade majú iba 7 z 25 možných hlasov, ich názor bol v menšine. Draghi mal teda väčšinu v počte hlasov, ale predstavovala veľmi jasnú menšinu kapitálu ECB. Čo vyvoláva samo o sebe obavy.

Tieto obavy sú o to oprávnenejšie vzhľadom na to, že americký prezident, Donald Trump, sa nahlas sťažuje na implikovanú politiku výmenného kurzu vyplývajúcu z nákupu aktív ECB. Má pravdu. Draghi samozrejme trvá na tom, že ECB nemieri na výmenný kurz. Aj keď to môže byť pravda, je to mimo hry. Nákupom dlhodobých cenných papierov povedú centrálne banky eurozóny opäť k devalvácii meny. V skutočnosti práve tento účinok hrá pravdepodobne hlavnú úlohu pri stimulácii hospodárskej činnosti.

Čo sa samozrejme nepáči Donaldovi Trumpovi, pretože on v tom vidí len okľuku, ako devalvovať výmenný kurz európskej meny. Na čo Draghi reaguje tak, že ich cieľom výmenný kurz rozhodne nie je. Nákup dlhodobých cenných papierov totiž povedie k tomu, že centrálne banky eurozóny spustia devalváciu meny. V podstate práve tento účinok je pravdepodobne najdôležitejší pri stimulácii hospodárskej činnosti. Čo môžeme vidieť napríklad na príklade Číny.

Čo čítať ďalej?

Analýza Brent Crude Oil (Ropa) – Prudký výstřel ceny, co to znamená pro naše peněženky?

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jarolím.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.