Nemecko: Nové zákony o kryptomenách od 2020 – Bude Nemecko rajom či peklom pre kryptomeny?

Novinky Nemecko rastie aj v oblasti kryptomien
Nemecko rastie aj v oblasti kryptomien. Zdroj: Shutterstock, Allexxandar
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Vo včerajších správach sme informovali, že Nemecko povolilo obchodovanie s tokenizovanými dlhopismi, ktoré sú kryté nehnuteľnosťami. Nemecká vláda novo oznámila, že od roku 2020 budú pre kryptomenové firmy platiť nové regulácie. Je to dobrá správa alebo cesta do pekiel? 

Nové zákony sú vítané – nesmú však ísť za hranu

Kryptomenová scéna sa prevažne skladá zo slobodomyseľných jedincov, ktorí rozhodne nefandia dohľadu štátu nad ľudskou činnosťou. Reálie moderného sveta však momentálne neumožňujú funkčnú adopciu kryptomien bez toho, aby nemali právny podklad.

Dôvodov je hneď niekoľko. Prvý z nich je fakt, že vo väčšine sveta sa dnes žije už v právnom štáte. To znamená, že sú nastavené pravidlá spoločného spolužitia pre veľké množstvo ľudí a vďaka tomu vzniká aj rovnosť pred zákonom. Tá určite nie je dokonalá, ale právny štát je jednou z najväčších záruk bezpečnosti každého človeka pred útlakom zo strany, ktorá drží moc.

Informácie o scamoch – [SCAM ALERT!] Podvodné stránky ponúkajú predpredaj Libra tokenov

A právny štát musí okrem iného aj pochopiť a adekvátne pristupovať ku kryptomenám. Tým sa do istej miery dostanú kryptomeny zo sivej sféry ekonomiky do mainstreamu. Nemecko v tomto smere urobilo veľký krok dopredu. Lenže je otázkou, či je to krok správnym smerom. Kritika nových zákonov sa ozýva aj zo samotnej komisie, ktorá rozhodovala o nových reguláciách.

Čo presne to bude znamenať?

Lokálne regulácie sa budú týkať primárne spoločností, ktoré poskytujú finančné služby spojené s kryptom. To znamená, že hlavne centralizované burzy budú musieť pristúpiť na regulácie ohľadom boja s praním špinavých peňazí (AML). To isté sa bohužiaľ týka aj vývojárov peňaženiek.

V tejto chvíli však nie je jasné, ako presne Nemecko uplatní takéto regulácie na peňaženky. A tu by mohol nastať kritický problém. Dá sa totiž ešte pochopiť, že centralizovaná burza bude podliehať reguláciám, pretože história hackov veľkých búrz ukazuje na nebezpečný precedens. Zároveň je pochopiteľné, že štát si bude chcieť udržať prehľad nad finančnými tokmi.

Pri osobných peňaženkách je už len veľmi ťažko ospravedlniteľné, že by mali nejakým spôsobom podliehať inej autorite, než je iba vlastník peňaženky. Čiernym scenárom by bol implementovaný dohľad nad finančnými operáciami pomocou súkromnej peňaženky.

Budúcnosť je úplne inde

Snahy o regulácie kryptomien sú zatiaľ funkčné len vďaka tomu, že väčšinou ide o centralizované a mocné entity, ktoré sú dosiahnuteľné zákonmi. Lenže decentralizované siete sú ďaleko za týmto dosahom a rovnako tak aj decentralizované aplikácie. A práve tadiaľto vedie cesta k slobodnému, finančnému trhu.

Ak sa vytvorí dostatočná, decentralizovaná architektúra, potom budú mať štáty len veľmi malé možnosti, ako zabezpečiť dohľad nad takými entitami. Decentralizácia je kľúčovou odpoveďou, ktorú ani mocné štáty nezničia.

Čo sa týka samotného Nemecka, tak je momentálne nejasné, ako ďaleko regulácie pôjdu. Kryptomenové podniky budú musieť mať licenciu od BaFin, ale nie je jasné, aké ťažké ju bude získať. Na jednej strane padajú argumenty, že regulácia musí byť, aby sa do prostredia mohlo zapojiť čo najviac ľudí a firiem. Na druhej strane je potom ale problém, že príliš tvrdé regulácie vyženú z krajiny nové druhy podnikov.

Čo čítať ďalej:

[PREHĽAD TRHU] Zase pod 10 000 $ – Hľadáme dno – Bitcoin stráca momentum

Zdroj:
bafin.de

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.