Ray Dalio: Ekonomika mi pripomína 30. roky, veľká depresia sa však opakovať nebude

Kategorie: Ekonomika
ray dalio svetova ekonomicka kriza

Ray Dalio – miliardár, ekonóm a manažér hedge-fondov, sa nedávno na stretnutí Medzinárodného menového fondu vo Washingtone rozhovoril o svojom pohľade na svetovú ekonomiku. V mnohom mu pripomína situáciu z 30. rokov minulého storočia. Veľká depresia však podľa neho nepríde.

Svetová ekonomika za posledných desať rokov prešla najväčším rastom v histórii a hlavne v poslednej dobe prechádza podstatnými zmenami. Na poli sa objavil nový veľký hráč – Čína sa už dnes spolu s USA a Európou radí medzi svetové veľmoci a jej vplyv každým dňom rastie.

Obchodné vojny

USA a Čína posledné dva roky prechádzajú nepríjemným obdobím. Obchodné vojny medzi týmito dvoma krajinami mali negatívny dopad na globálnu ekonomiku a spomalili medzinárodný obchod. V poslednej dobe sa však seriózne hovorí o novej dohode medzi týmito veľmocami a napätie pomaly klesá.

Trumpova administratíva však začína robiť problémy Európskej únii, na ktorú uvalila tarify v celkovej hodnote 7,5 miliardy dolárov.

Aj napriek americkým sankciám tržby Huawei rastú – obchodná vojna nefunguje?

EÚ a Veľká Británia – Brexit

Európu tiež straší blížiaci sa odchod Veľkej Británie z EÚ a jej možný rozpad na viac štátov. Veľká Británia je jednou z ekonomicky najsilnejších európskych krajín a problémy na Britských ostrovoch pociťujeme aj my.

Posledné snahy o vytvorenie dohody medzi EÚ a VB však vyzerajú celkom nádejne. Britský premiér Boris Johnson (taký britský Trump) s Európou našiel spoločnú reč, jeho dohodu však ešte bude schvaľovať parlament, čo môže byť problém.

Ray Dalio – na druhú Veľkú depresiu to nevidím

Podľa Dalia sa súčasná situácia v mnohom podobá na to, čo sa dialo pred sto rokmi. Druhá Veľká depresia však podľa neho nepríde. Menší pokles akcií a spomalenie ekonomiky je podľa neho možný, no nebude to tak dramatické ako pred sto rokmi.

Nadchádzajúce pokles však nevníma ako niečo zlé.

“Toto je to najlepšie, čo dostaneme. Tento moment. Cyklus nemôže pokračovať donekonečna,“ povedal na stretnutí Medzinárodného menového fondu vo Washingtone.

Dôležité: Holandská centrálna banka – Pri ďalšej kríze vás zachráni iba zlato

Ray tiež vyzdvihol snahu centrálnych bánk o odvrátenie krízy. Nemali podľa neho veľa priestoru na manévrovanie. Európa aj Japonsko už dosiahli svoje limity, Amerika bude nasledovať.

Nakoniec skonštatoval, že momentálne by najviac pomohla medzinárodná spolupráca a koordinácia. To však môže byť v súčasnom svete rastúceho geopolitického tlaku veľký problém.

Čo čítať ďalej?

Väčšina analytikov a ekonómov sa zhoduje, že prichádza kríza – Kedy to bude?

Zdroj:
marketwatch.com