Určite ste si nemohli nevšimnúť moju poslednú správu, ktorá vás informovala o tom, že produkcia ropy v Saudskej Arábii bola odstavená na polovicu. Stalo sa tak potom, čo jemenskí rebeli zaútočili na ropné rafinérie saudskej spoločnosti Saudi Aramco. Vzhľadom k tomu, že je to negatívny ponukový šok, tak bolo úplne jasné, že to poriadne pohne s cenami ropy na finančných trhoch.

V tomto vám zase bola veľmi nápomocná moja technická analýza na Brent crude oil (Ropa), kde som podrobne rozobral minulé Price action a posun ceny v závislosti od tejto udalosti. Z toho sa zase dostávame k ďalšej téme, pretože tento ponukový šok dá viac priestoru Federálnej rezervnej banke na ďalšie uvoľnenie v rámci monetárnej politiky (monetárnej expanzie).

Obnova ropnej produkcie

Saudský minister energetiky princ Abdulaziz bin Salman povedal na utorkovej tlačovej konferencii, že zariadenie na produkciu ropy je už obnovené. A produkcia ropy samotnej sa do konca septembra vráti na štandardnú úroveň. Okamžitým následkom tohto oznámenia zo strany Saudskej Arábie bol rýchly prepad ceny ropy na svetových trhoch. U.S. crude oil prices (CL=F) išlo dolu o 6 %. Prirodzene, vyššie ceny ropy vyvíjajú tlak na infláciu, ktorá už na základe posledných indexov cien výrobcov a spotrebiteľských cien vykazovala známky vyššieho rastu.

Monetárna politika FEDu

Analytici medzitým debatovali o tom, či by víkendový ropný šok poskytol Federálnej rezervnej banke Spojených štátov viac priestoru na ďalšie uvoľnenie menovej politiky. Úradníci centrálnej banky totiž v utorok začnú rokovania o stanovení budúcej politiky. Účastníci trhu do značnej miery očakávajú, že centrálni bankári na záver septembrových zasadnutí v stredu poskytnú druhé zníženie o 25 bázických bodov na referenčných úrokových sadzbách.

Čo čítať ďalej?

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav J.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of