Prehľad regulácií kryptomien vo svete – časť tretia

Novinky Prehľad regulácií kryptomien vo svete.
Prehľad regulácií kryptomien vo svete. Zdroj: shutterstock.com/pakie
BitmarketsKvakomat mobil

V prvej a druhej časti tejto série sme si predstavili regulácie v USA, Kanade a Ázii. V dnešnom pokračovaní sa zmeriame na Austráliu a africké krajiny. Ak ste ešte nečítali naše predošlé články, nájdete ich po kliknutí na tentotento odkaz.

Austrália

V dôsledku finančného škandálu, ktorý v auguste 2017 zasiahol Bank of Australia, pristúpila austrálska vláda k podobným krokom ako Japonsko. Jej cieľom bolo posilniť svoje zákony proti praniu špinavých peňazí a docieliť reguláciu digitálnych mien. Aj následkom tohto opatrenia prestali austrálski brookeri prijímať vklady v domácej mene.

V decembri 2017 Austrálsky daňový úrad (ATO) naznačil, akým smerom by sa postoj ku kryptomenám mohol uberať. Bitcoin a ostatné digitálne meny zatiaľ neklasifikovali ako menu, ale ako aktívum. Tým pádom by mali podliehať rovnakému zdaneniu ako ostatné kapitálové výnosy.

Nigéria

Minulý rok zažila najväčšia africká ekonomika recesiu, ktorá spôsobila krízu národnej meny. To malo za následok značný nárast obchodovania s digitálnymi menami. Po tom, ako vláda obmedzila prístup k doláru, upriamili obyvatelia svoju pozornosť k Bitcoinu.

Začiatkom januára 2017 Centrála banka Nigérie (CBN) naznačila, že zakáže kryptomeny, avšak krátko na to túto informáciu dementoval zástupca riaditeľa CBN Musa Itopa Jimoh. Odôvodnil to faktom, že:

„Centrálna banka nemôže kontrolovať alebo regulovať Bitcoin. Rovnakým spôsobom nikto nekontroluje alebo nereguluje internet. Nie sme ich vlastníkmi.

Napriek tomu, že podľa správy Medzinárodného menového fondu sa krajina dostáva z recesie a prognózy predpovedali rast HDP, guvernér CBN Edwin Emefiele 25. januára 2018 uviedol:

“Kryptomeny a Bitcoin sú ako hazard. Centrálna banka nemôže podporovať žiadne riešenia a formy obchodu, ktoré by mohli viesť k riskovaniu úspor našich občanov.”

Ghana

Guvernér banky Ghany Dr. Ernest Addison 22. januára 2018 na mediálnom brífingu uviedol, že Bitcoin nie je zákonným platidlom. V Ghanskom parlamente však už existuje návrh zákona, ktorý umožní používanie digitálnych mien. Azda najzaujímavejšou správou z tejto krajiny je skutočnosť, že národná banka sa chystá investovať 1 % štátnych rezerv do Bitcoinu.

Južná Afrika

Južná Afrika je v súvislosti s kryptomenami relatívne progresívna. V júli minulého roka začala tamojšia vláda spolupracovať s poskytovateľom blockchain riešení na vytvorení vyváženého systému regulácií.

Krajina mala v minulosti problémy so svojou štátnou menou juhoafrickým random, ktorý sa v poslednom desaťročí niekoľkonásobne znehodnotil. Len v roku 2015 klesla mena v dôsledku devalvácie o 26 %. Ďalšie znehodnotenie, ktoré sa však podarilo odvrátiť hrozilo minulú jar.

Uvidíme, či sa predstavitelia tejto krajiny rozhodnú riskovať rovnako ako ich kolegovia z Ghany a zainvestujú to Bitcoinu. Každopádne kontinuálne znehodnotenie štátnej meny a prípadný zákaz kryptomien by mohol viesť nie len k ohrozeniu ekonomiky, ale pravdepodobne by vyvolal aj značnú nevôľu u ľudí.

V záverečnej časti tejto série venovanej reguláciám sa pozrieme na názory jednotlivých krajín v Európe. Zostaňte naladení.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek zvončekom vľavo dole. Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri

 

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.