Čínske regulácie by nemali byť preceňované

Novinky Čínske regulácie by nemali byť preceňované.
Čínske regulácie by nemali byť preceňované. Zdroj: shutterstock.com/remotevfx.com
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Na konci minulého roka sme sa stali svedkami rýchlej expanzie ceny Bitcoinu a ostatných kryptomien. Zvýšená kontrola a reflexia vládnych regulačných orgánov od začiatku roka 2018 zdanlivo zodpovedá ich postupnému prijímaniu hlavným prúdom.

Mnohé krajiny ešte len skúmajú, ako v rámci zákonov a nariadení môžu využívať a implementovať kryptomeny a najmä blockchain. Iné, predovšetkým Čína, preferujú tvrdý prístup. Čína sa rozhodla zastaviť “kryptokriminalitu” v troch etapách. Najprv zakázať ICO, potom burzy a zmenárne a nakoniec zablokovať masívnym firewallom zahraničné kryptomenové stránky.

Tvrdý prístup sa neukazuje ako správna cesta

Úspechy úplného zákazu a tvrdej kontroly budú pravdepodobne spochybnené. Ronnie Moas, známy akcionár, ktorý sa stal tak trochu šampiónom v kryptomenách, vyhlásil pre Cointelegraph:

“Týmto nariadeniam nevenujem príliš veľkú pozornosť. Je to len humbuk, pokiaľ sa nepodarí Číne, Rusku, USA a Južnej Kórei prísť s tým istým výbušným spoločným vyhlásením a to v ten istý deň. Existuje nerovnováha medzi dopytom a ponukou a očakávam, že v najbližších rokoch bude cena bitcoinu na 50 000 až 100 000 dolároch, či už regulácie budú, alebo nie”.

Nadhodnotenie čínskeho trhu

Ďalej Ronnie Moas povedal:

“Ak Čína zakáže Bitcoin, investori zo 190 krajín po celom svete budú viac ako šťastní. Kúpia čokoľvek, čo bude na predaj. Ak Čína zdumpuje Bitcoin, ľudia budú nakupovať ako vo výpredaji, nebojím sa o to. Pozrite sa, čo sa stalo prednedávnom. Niečo spôsobilo, že Bitcoin klesol na 6 000 dolárov a pozrite sa, kde je teraz, cez 11 000 dolárov. 80 percent za dva týždne. Musíte len ignorovať celý humbuk.”

Bitcoin naozaj ukázal, že sa môže zotaviť z následkov škodlivých vplyvov, vrátane falošných správ a šírenia strachu na sociálnych médiách. Vo februári došlo k zmätku v súvislosti s potenciálnym obchodným zákazom v Južnej Kórei, ktorý vyvolal pokles ceny Bitcoinu, ale odvtedy prekonal aj túto prekážku. Okrem toho došlo k nesprávnej interpretácii indickej rozpočtovej reči o zákaze Bitcoinu v tejto krajine. Tiež ovplyvnila cenu a Bitcoin opäť prejavil dostatočnú odolnosť voči týmto správam.

Druhá strana mince čínskych reštrikcií

Pohľad zvonku na reštrikcie Číny vyvoláva otázku, či vláda svojimi tvrdými predpismi úspešne eliminovala Bitcoin a kryptomeny. Vnútorný kryptomenový trh určite ovplyvnila. Celkovo ale svoj boj prehráva. To je vidieť na krokoch spoločností ako napríklad Bitmain alebo Huobi.

Huobi, jedna z najväčších kryptobúrz, ktorá bola pôvodne založená v Číne, priamo pocítila dôsledky nariadení v Číne. Herbert Sim, ktorý je súčasťou tímu Huobi pre digitálny marketing, hovoril so spoločnosťou Cointelegraph o tom, ako riešia tieto zásahy:

“Hlavné operácie spoločnosti Huobi Global sú v súčasnosti vykonávané mimo Singapuru a jej kancelárie sú rozmiestnené po celom svete ako Hongkong, Kórea, Japonsko a nedávno San Francisco.”

Regulácie sú nevyhnutné

V podstate sa Huobi podarilo prehodnotiť údery čínskej vlády a namiesto toho, aby bojovali proti nim, chcú zaviesť svoje vlastné bezpečnostné kontroly a predpisy, aby predišli prísnejším reštrikciám zo strany vládnych regulátorov.

Nedá sa poprieť, že regulácia do kryptopriestoru musí prísť. Kryptomeny dosiahli úroveň, ktorá je príliš veľká na to, aby ich bolo možné v globálnej spoločnosti ignorovať. Mnohé krajiny sú nadšené a chcú vidieť, čo pozitívne im môžu priniesť kryptomeny a blockchain. Len niekoľko krajín sa naozaj pokúša natvrdo ich vyradiť.

Záver

Organizmus kryptomien sa rýchlo adaptuje na zmeny prostredia. Prirovnanie k živému organizmu som použil zámerne. Podobne sa prispôsobuje zmenám, zvyšuje imunitu, podľa toho ako je vystavený škodlivým alebo pozitívnym vplyvom. Stačí sa pozrieť na reakcie na vyhlásenia spoločností ako JP Morgan. Prednedávnom vyvolávali prudké turbulencie. Dnes kryptotrhy reagujú na takéto vyjadrenia ďaleko kľudnejšie.

Kryptospoločnosti si všetky tieto skutočnosti uvedomujú a majú snahu samoreguláciami predísť nezmyselným a príliš tvrdým zásahom zo strany vládnych inštitúcií.

Sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš Facebook. Neváhajte sa tiež prihlásiť na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.