Prečo zvolil Satoshi Nakamoto práve 21 miliónov BTC? Odpoveď môže byť ľahšia, ako sa zdá!

8

21 miliónov. Presne taký je finálny počet všetkých Bitcoinov, ktoré budú kedy vyťažené. Malo by sa tak stať niekedy okolo roku 2140, avšak to je ešte v ďalekej budúcnosti. Zamysleli ste sa však, prečo zvolil Satoshi Nakamoto, ako tvorca Bitcoinu, práve 21 miliónov? Prečo si nevybral iné, okrúhlejšie alebo lepšie vyzerajúce číslo? Prečo si vybral toto číslo a v čom je tak unikátne? Samozrejme, že pokiaľ sa k tomu nevyjadrí sám Satoshi Nakamoto, tak sa môžeme o správnej odpovedi iba dohadovať. Avšak tento posledný „dohad“ je veľmi zaujímavý.

Všetko je to o matematike (a pomerne jednoduchej)

Tak, ako takmer všetko pri Bitcoine, tak aj jeho celková ponuka (hard-cap supply), je pravdepodobne veľmi premyslená. Už takmer od počiatku BTC sa ľudia snažili zistiť, prečo bolo vybratých práve 21 miliónov Bitcoinov ako finálny počet mincí. Odpoveď by pri tom mohla byť jednoduchšia, ako sa zdá.

Na svojom Twitteri ju zverejnil Sasha Fleyshman, obchodník pre blockchainovú a kryptomenovú spoločnosť Arca, ktorý si myslí, že 21 miliónov Bitcoinov bolo zvolených nasledovne:

6 blokov za hodinu * 24 hodín denne * 365 dní * 4 roky na jeden cyklus (halving) = 210 240, zaokrúhlených na 210 000.

Spočítanie všetkých odmien za vyťaženie blokov: 50 + 25 + 12,5 + 6,25 + 3,125 + …. = 100.

A teraz už iba vynásobenie dvoch daných čísiel dokopy: 210 000 * 100 = 21 miliónov BTC.

Vyzerá to celkom jednoducho, nie? A pritom jediné, čo k tomu Satoshi mohol potrebovať, bolo vziať do úvahy čas a informácie (vlastnosti BTC), ktoré sám zadával do praxe. Práve preto mohlo byť určenie počtu 21 miliónov Bitcoinov ľahšie, ako sa zdá.

Záver

Prečo práve 21 miliónov? Na skutočnú odpoveď si budeme musieť počkať, kým sa neodhalí pravá identita Satoshiho Nakamota. Čo si myslíte vy o tomto názore? Je takáto možnosť voľby práve tohto čísla úplne scestná alebo má Sasha Fleyshman v niečom pravdu (alebo úplnú pravdu)? S akými teóriami ste sa doteraz stretli vy? Neváhajte a o svoje názory sa podeľte dole v komentároch.

Zahlasovali ste už v našej ankete? Ak nie, tak to treba rýchlo napraviť:

ANKETA – Čo očakávať od trhu s BTC do konca tohto roka?

Zdroj:
newsbtc.com

8
Leave a Reply

avatar
5 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
MarekLiborRoboPeterKeket Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
yemla
Guest
yemla

malá chyba v článku, 210000 * 100 = 21M.

Libor
Guest
Libor

Malá chyba ? To nebol iba preklep „+“ za „*“. On totižto to napísal aj slovom, že spočítať. Nenapísal, že vynásobiť a potom dal omylom „+“ namiesto „*“.

Keket
Guest
Keket

210 000 + 100 = 21 miliónov BTC To je nova matematika ? Nevychádza to 210 100 ?

Peter
Guest
Peter

210000 + 100 = 21mil. 😀

Robo
Guest
Robo

Nic v zlom ale toto je riadny nezmysel..porovnal by som to k tzv. konspiracnej matematike kedy viete aky chcete vysledok a dostanete sa k nemu vdaka vami vybranymi operaciami tak aby to vyzeralo zazracne

Libor
Guest
Libor

No, keď takto technokraticky Satoshi uvažoval pri zavedení novej globálnej meny, ktorá má nahradiť hlavné svetové meny, tak je ekonomický blázon. Ak chcel aby celý svet prešiel na BTC, tak mal vychádzať z hrubého finančného majetku ľudí na celej planéte a z toho potom vyrátať odmeny za blok. A navyše, celú emisiu plánoval dať obehu cez ťažbu, to jest cez finančnú zainteresovanosť len istej špecifickej skupiny ľudí, to jest preferovať gramotných ľudí v IT. To je rovnako nefér postup ako keby FED vydal nové USD tak, že zamestnanci tlačiarne nových bankoviek by dostali za prácu v tlačiarni celú emisiu, a… Read more »