Po fenomenálnej prvej polovici roka 2019 sa Bitcoin tak trochu zasekol. Nabral klesajúce momentum a už dva mesiace mierne padá. Aktuálne sa pohybuje približne na úrovni 50 % svojho historického maxima (ATH) a zdá sa, že na tejto hladine našiel silný support. Na grafe sa nám tak vytvára pravouhlý trojuholník, podobne ako pri korekcii v minulom roku.

Ako je napísané v tejto analýze, kľúčovou hladinou pre Bitcoin je 9 700 $. Momentálne sa nachádzame nad touto cenou. Včera – 1.9. tam uzavrela daily sviečka (Bitstamp) a čo je ešte dôležitejšie, aj weekly sviečka! Ešte stále však nemáme vyhrané a kritický bude prechod Bitcoinu cez okrúhlych 10 000 $.

Neistota na trhu s BTC

Ak sa pozrieme do histórie, tak si môžeme všimnúť, že nad nami máme veľa silných rezistencií. Na daily grafe nás navyše čaká prerazenie MA50 a klesajúcej trendline (vyznačená na obrázku). RSI sa na daily odrazilo od úrovne 40 a v posledných piatich dňoch mierne stúpa. Tak nízko sme naposledy boli vo februári.

(ilustračný graf)

1D BTC/USD - Bitstamp
1D BTC/USD – Bitstamp

Ako vidíte, trh nám dáva zmiešané signály. Na jednej strane je tu priestor na rast (ale nie veľký) a na strane druhej veľký strach, že pôjdeme dole. Že sa tento downtrend neskončí a celú jeseň budeme klesať a klesať, až kým sa neodrazíme od dna.

Faktom je, že Technická Analýza nám toho nepovie toľko, koľko by sme možno chceli. Ďalší vývoj závisí od analytika a čo tam chce vidieť. Skúsený trader sa však s takouto situáciou dokáže vysporiadať. Na trh sa musíme pozrieť očami veľkých hráčov, ktorí chcú ukradnúť peniaze jeden druhému a nám, obyčajným ľuďom.

A to nie je jednoduché. Chce to veľa praxe a prehľad o všetkom, čo sa deje. Nie každý má čas sledovať grafy 24/7 a vzdelávať sa. Práve preto sme pred rokom a pol vytvorili náš investičný portál Trading11.com, kde za malý poplatok získate prístup k analýzam, prehľadom a videám profesionálnych obchodníkov. Prispievame denne a máme stovky spokojných zákazníkov – asi aj preto, lebo sme pravdepodobne najlacnejší. Teraz môžete vyskúšať Trading11 so zľavou. Zľavové kupóny nájdete tu.

Bitcoin očami veľryby

Ľudia, ktorí nemajú prehľad a nerozumejú obchodovaniu často tvrdia, že je to všetko iba o náhode, pretože trh je zmanipulovaný a veľryby si s Bitcoinom robia, čo chcú. Preto nie je možné vytvára konzistentné zisky. Tento argument však nefunguje, a to z jedného prostého dôvodu.

Aj veľrýb je na trhu veľa. A rozhodne nespolupracujú. Iste, niektorí veľkí hráči sa možno občas synchronizujú, no aj v tomto priestore existuje obrovský konkurenčný boj. Preto sme už dlho na grafe nevideli formáciu Bart (viac o Bartovi tu).

Ak zmanipulujete trh (je jedno akým smerom), ďalší veľkí hráči to vždy môžu využiť vo svoj prospech. Vy, ako veľryba, vytvoríte pohyb (povedzme o 500 $), ktorý vás stojí desiatky miliónov dolárov, ale tento pohyb môžu využiť všetci.

Z dlhodobého hľadiska je však smer jasný

(článok pokračuje pod odkazom)

Bitcoin bude ďalej rásť. Hashrate ukazuje smer ceny a čakajú nás nové ATH

Ako veľryby manipulujú trh?

Ja osobne som postrehol zaujímavý trend. Veľryby sú stále chytrejšie a svoje manipulácie chystajú týždne, ba aj mesiace dopredu. Aj samotné manipulácie sa už dnes robia úplne inak. Cieľom je spôsobiť obchodníkom veľa emócií. Presvedčiť ich, že všetko je v prdeli, resp. že už to nemôže byť lepšie -> následne na grafe vytvoriť nejasnú situáciu a docieliť to, že traderi si nastavia úzke stoplossy. Potom väčšinou nasleduje obdobie, kedy sa nič nedeje a Bitcoin sa hýbe o max. 1 – 2 %, ale pritom si drží viac menej rovnakú hodnotu.

Toto obdobie „nudy“ obchodníkov donúti používať stále vyššie páky. Volume klesá a objem otvorených shortov/longov stúpa. No a v takomto momente stačí iba trošku postrčiť Bitcoin tým správnym smerom a spustí sa lavína.

Všimnite si, že cena Bitcoinu sa nemení hrubou silou, teda napumpovaním veľkého množstva BTC na trh. Práve naopak! Úspešná manipulácia stojí pár korún! No príprava na ňu je zdĺhavá a nie vždy jednoduchá.

(článok pokračuje pod odkazom)

Čo nám hovorí Bitcoin?

Ja osobne si myslím, že ešte nejakú dobu sa budeme pohybovať medzi 9 500 – 11 000 $ a tá horná hranica bude stále klesať (viď graf hore). V grafe som naznačil najoptimistickejší scenár, no je dosť možné, že sa nedostaneme ani nad 10 200 $. Volatilita klesne na minimum, objemy na burzách tiež (už teraz sú veľmi nízko) a nakoniec vystrelíme hore. Veľryby na to pravdepodobne využijú aj jeden z mnohých silne pozitívnych fundamentov (otvorenie Bakkt-u, Gram, Libra…).

Samozrejme, sú to iba moje domnienky a rovnako ľahko sa môže stať, že pôjdeme dole na 8 000 $. Ako som napísal vyššie, trh je momentálne dosť nejasný. V tomto prehľade trhu som sa iba pokúsil vysvetliť dôvod, prečo je taký nejasný. Podľa mňa je to aspoň sčasti práca malej skupinky veľkých hráčov a ak nie, aj tak budú chcieť túto neistotu nejako využiť.

Záver

Na záver ešte dodám, že TOTO NIE JE PREDIKCIA! Zmyslom tohto článku je dať vám prehľad na trhu s kryptomenami. Ak budete slepo obchodovať podľa tohto prehľadu a prerobíte, tak je to vaša chyba. Ak chcete rady od skutočných profesionálov, sledujte Trading11.

Poďte zahlasovať v našej ankete

ANKETA – Čo očakávať od trhu s BTC do konca tohto roka?

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of