Prečo väčšina ľudí prerába na kryptomenách? – Nerobte tieto časté chyby!

Titulky Investovanie do Bitcoinu a kryptomien
Investovanie do Bitcoinu a kryptomien. Zdroj: shutterstock.com/totojang1977
Wallstreetpepe PC banerMemex mobil banner

Podľa dát od svetových brokerov a rôznych prieskumov približne 80 % investorov a obchodníkov na burze je v strate. Problém začína už v samotnom nastavení investičného systému a správneho nastavenia rozloženia kapitálu. V tomto článku sa pozrieme, ako sa vyvarovať bežným chybám začiatočníkov a z dlhodobého hľadiska porážať trh. Tento článok je zároveň inšpirovaný videom od Petra Máru.

Hra je nastavená, aby sme prehrali… Ale!

Celý princíp burzy od Wall Street až po obchodovanie s kryptomenami má nastavené svoje pravidlá, ktoré fungujú prakticky odjakživa, niekoľko storočí. Peniaze sa prelievajú z rúk chudobnejších a menej skúsenejších do rúk bohatších a profesionálnych investorov.

Najčastejším problémom je, že ľudia sa začnú zaujímať o dané aktívum až keď rastie alebo je na vrchole, lebo si myslia, že bude rásť takto ešte veľmi dlho, ak nie donekonečna. Naopak, keď je trh dole alebo v recesii, tak panuje nedôvera a často až domýšľanie si, či vôbec akcie alebo Bitcoin majú potenciál. Niektorí dokonca radšej predajú, ako by sa ďalší rok mali pozerať, ako hodnota ich účtu je v strate. Ako obchodovanie na burze otočiť na hru, kde z dlhodobého hľadiska budeme patriť ku skúseným matadorom na burze s dlhodobým zhodnotením? Vybrali sme niekoľko tipov a rád.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Všetko začína našimi peniazmi

Veľmi často nás kontaktujú ľudia s problémom, že predali napríklad svoju nehnuteľnosť alebo majetok, aby investovali do kryptomien, pretože ich hodnota rýchlo rastie. Samozrejme, investovaním sa určite dá zarábať, ale príbeh o rýchlom zbohatnutí je skôr šťastie ako reálny prípad človeka, ktorému kryptomeny zmenili život. Pozrime sa iba na roky 2018 a 2021, keď hodnota kryptomien aj väčšiny akcií skôr stála na rovnakej hodnote ako rástla. V podstate niektorí sa až po 4 rokoch čakania dočkali rastu.

Investovanie po dobu menšiu ako 5 rokov sa nedá považovať za skutočné investovanie, ale skôr za taký súkromný experiment, či hodnota porastie a ja zarobím, alebo bude konsolidovať, prípadne klesať a budem z trhu sklamaný, až odídem. Tu sa dostávame späť k pointe, prečo všetko začína pri našich peniazoch.

Na burze by sme mali investovať peniaze primerané nášmu príjmu a dlhodobo očakávanému rozpočtu. A už vôbec by sme sa nemali zadlžovať. Príde totiž obdobie krízy, možno v najhoršom stratíme prácu a zostaneme bez príjmu. S veľkou pravdepodobnosťou najskôr siahneme po peniazoch, ktoré máme na burze, aby sme pokryli náklady.

Ako otočiť hru na našu stranu?

Nie nadarmo sa hovorí, že bohatší ešte viac bohatnú v čase krízy. Vysvetlenie je pomerne jednoduché. Počas krízy veľa ľudí má problém a musí siahnuť hlboko do vrecka. Bežný príklad z praxe je nesplatenie hypotéky, v dôsledku straty zamestnania. Vtedy ľudia často musia pod cenu predávať urýchlene svoje nehnuteľnosti, auta a majetok, aby sa vyhli exekúcii. O niečo menší prípad je vtedy, keď si peniaze z burzy potrebujem vybrať iba na elimináciu následku krízy, inflácie a ďalších faktorov, ktoré ovplyvňujú našu peňaženku. Následne za peniaze, za ktoré sme si pôvodne mohli kúpiť dom, si vieme kúpiť iba auto.

Nie je na tom nič zlé, ak v našom kryptomenovom, akciovom alebo inom portfóliu máme krátkodobo alebo aj dlhšie obdobie niekoľko mesiacov stratu. Dôležité je, o akú stratu ide. Pokiaľ vďaka poklesom na trhu prídeme zbytočne o peniaze, ktoré sme mali pôvodne na hypotéku, nie je to chyba trhu, ale nášho rozhodnutia tam dať viac peňazí, ako sme si mohli dovoliť. Mimochodom, v súčasnosti je v pomerne veľkej strate nielen kryptomenový, ale aj akciový trh. Dokonca akcie Netflixu stratili porovnateľne percentá ako Bitcoin. Takže na vine, že sme prerobili, nie sú dané aktíva, ale naše zlé rozhodnutia.

Nakoniec sa stane to, že nakúpim kryptomeny, akcie alebo akékoľvek iné aktíva na vrchole, alebo počas rastu a som nútený ich za lacno neskôr odpredať a zbytočne vytvoriť stratu. Investovanie by malo byť u každého profika oddelené od osobného života a skôr by to mal byť spôsob, ako si privyrobiť, než okamžite očakávať veľké zisky.

Veľmi inšpiratívnu skúsenosť s investovaním mal v minulosti aj jeden z dvojice najznámejšieho českého YouTube kanála ViralBrothers – Čenek Stíblo, ktorý sa verejne podelil o svoju skúsenosť, ako si z investovania urobil čistú špekuláciu a zbytočne prišiel o peniaze. Z chýb sa poučil a neľutuje túto skúsenosť:

Začni investovať radšej menej a vzdelávaj sa

Aj preto je lepšie investovať menšiu čiastku, ktorú si môžeme dovoliť stratiť (neznamená to, že o to prídem, ale jednoducho s týmito peniazmi nerátam okamžite, že sa mi zhodnotia niekoľkonásobne). Môžem si sám vytvoriť vlastný rozpočtový denník, kde si spíšem, koľko som napríklad za posledné 3 roky minul a koľko mi každý mesiac zostalo. Z toho vypočítame, koľko si môžeme dovoliť investovať na burze tak, aby sme neboli na tieto peniaze viazaní. Môžeš do toho zahrnúť aj očakávanú situáciu na nasledujúce roky, napríklad vyššie ceny energií a infláciu a ako bolo spomenuté, investovať len primeranú čiastku.

Zisky ti určite nikam neutečú, naopak, na trhu môže nastať ešte väčší pokles a časom kúpiš lacnejšie. Nikto nevie, akým smerom sa trh pohne, preto nebuď chamtivý a kombinuj postupne investovanie so vzdelávaním, učením sa z chýb a pozorovaním skúsenejších ľudí, ktorí si už prežili svoje.

Ako bola tvoja najväčšia chyba pri investovaní na burze?

Investuj pravidelne

Ak si chceš vytvoriť návyky správneho investora, určite by som sa naučil investovať pravidelne a vždy si niečo odložil. A to neplatí iba o peniazoch, ktoré chcem neskôr použiť na zhodnocovanie, nákup nehnuteľností, rozbehnutie biznisu či pri obchodovaní na burze. Vieš tak výrazne okresať nepotrebné veci a ušetrené peniaze minúť na dôležitejšie. Dokonca niektorí ľudia sa takto zbavili závislosti od cigariet, pretože za ne míňali zbytočne veľa, čo si neskôr uvedomili. Nehovoriac o ušetrenom zdraví.

Nechoď iba po peniazoch, ale rozhliadni sa okolo seba

Ak by ma toto niekto naučil skôr, ako som začínal s investovaním, alebo minimálne by ma naučil s touto myšlienkou narábať správne, mohol som mať o niekoľko desiatok tisíc dolárov viac na účte. Podstatné je kryptomeny pochopiť, pochopiť ako sa správajú. Že ich hodnota môže výrazné klesnúť, ale aj na druhej strane stúpnuť. Taktiež ide o exponenciálnu technológiu, ktorá je ešte mladá, podobne ako internet 20 rokov dozadu a má priestor sa stále posúvať dopredu.

O téme exponenciálne technológie a Bitcoin napísal veľmi zaujímavú knihu Juraj Bednár – Hackni sa, ktorú odporúčame si prečítať. Ak pochopím všetky tieto veci, tak nemusím riešiť každé ráno, či cena Bitcoinu cez noc spadla, alebo nie. Ale vnímať ho z dlhodobého hľadiska, taký, aký je s jeho výhodami aj nevýhodami. To isté nájdeme aj pri akciách. Pokiaľ vidím v kryptomenách, prípadne aj akciách nevýhody a nedokážem alebo ich nechcem pochopiť, tak je lepšie si nájsť niečo iné. (Taká menšia rada: aj budovaním vlastnej značky/firmy/produktu/služby sa dá budovať dlhodobý a stabilný biznis na celý život). Viac o investovaní si povieme niekedy v ďalšom článku. Zatiaľ si môžeš prečítať minulé články z rubriky investovanie:

txbKvakomat mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.