Prečo sú vládne digitálne meny hrozbou

Novinky Digitálne meny ako hrozba
Digitálne meny ako hrozba. Zdroj: shutterstock.com/DJTaylor/WINDCOLORS
BitmarketsBitmarkets

Digitálna mena centrálnej banky (CBDC), je digitálna verzia tradičnej národnej meny, ktorú vydáva centrálna banka krajiny. Jedná sa o plnohodnotnú menu, ktorá funguje na rovnakej úrovni ako bežné fiat peniaze. Od iných digitálnych aktív sa líši tým, že je priamo emitovaná a riadená centrálnou bankou. Využíva blockchain a distribuované účtovné knihy, rovnako ako kryptomeny.

Dnes už nie sú digitálne vládne meny len hudbou budúcnosti, niektoré krajiny ich už aktívne využívajú, o tom sme vás podrobne informovali v našom nedávnom článku. Kroky Európskej centrálnej banky naznačujú, že negatívnej zmene sa nevyhnú ani Slováci. CBDC sa nezastaviteľne blížia.

Digitálne meny ohrozujú súkromie a finančnú slobodu

To, že vlády chcú vydávať digitálne meny, sa zdá byť krokom vpred v modernizácii finančného systému. Avšak to, čo sa môže na prvý pohľad zdať ako príležitosť a pokrok, sa môže neskôr ukázať ako vážna hrozba a obrovské riziko pre občanov. Digitálna mena centrálnej banky (CBDC) môže priniesť viaceré vážne problémy, ktoré ohrozia súkromie, finančnú slobodu, a dokonca aj samotnú demokraciu.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Každá platba v digitálnej mene je pod drobnohľadom štátu

Jedným z najväčších problémov s CBDC je to, že umožňujú vláde sledovať a monitorovať transakcie jednotlivcov. Už v roku 2021 Edward Snowden vo svojom blogu napísal, že „CBDC je navrhnuté tak, aby svojim používateľom odoprelo základné právo na vlastníctvo svojich peňazí a umožňuje štátu byť centrom každej jednej transakcie.” Práve to by znamenalo porušenie súkromia a finančnej slobody, ktoré patria medzi základné práva občanov. Hotovostné peniaze, aj keď sú kontrolované vládou, zabezpečujú anonymnú formu transakcií. No naopak, CBDC dokážu anonymitu úplne pochovať.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Je dôležité si uvedomiť, že ak by sa CBDC stali jediným akceptovaným spôsobom platby, viedlo by to k monopolu a prípadnému zneužitiu moci zo strany centrálnej banky. Napríklad, centrálna banka by vtedy mohla určovať, kto môže alebo nemôže nakupovať určité tovary alebo služby. To by znamenalo úplné obmedzenie slobody jednotlivcov v rozhodovaní o svojich financiách. Jednoducho povedané, ak niekto kontroluje peniaze, kontroluje svet.

Vládna digitálna mena je lákavou výzvou pre hackerov

CBDC môžu byť samozrejme náchylné aj k útokom hackerov a kyberkriminalite. V minulosti bolo zaznamenaných množstvo prípadov, kedy boli ukradnuté kryptomeny v dôsledku zneužitia slabín v systéme. Hackeri sa stále snažia byť o krok vpred oproti aktuálnym bezpečnostným systémom. Ale v prípade vládnej digitálnej meny, riziko kyberkriminality naberá až hrozivé rozmery.

Napokon, vládne digitálne meny by mohli mať vplyv aj na demokraciu. Ak by centrálne banky mali kontrolu nad digitálnymi menami a ich distribúciou, mohli by prostredníctvom nich ovplyvniť a regulovať ekonomickú politiku krajiny. Toto by viedlo k politickým a hospodárskym nespravodlivostiam, ktoré by mohli ohroziť samotné základy demokracie.

Všetky tieto problémy poukazujú na to, že CBDC predstavuje hrozbu pre našu slobodu a bezpečnosť. Avšak, to neznamená, že by sme sa mali brániť akýmkoľvek zmenám a pokrokom v oblasti finančného systému. Musíme však byť opatrní a starostlivo zvažovať dôsledky a riziká, ktoré sa s novými možnosťami objavili.

Európska digitálna mena sa už rysuje

Európska únia vynakladá obrovské úsilie vo vývoji digitálneho eura. ECB vytvára nové regulačné rámce a tým sa stále dostáva o krok bližšie k vlastnej digitálnej mene. O tejto téme vás pravidelne informujeme. Christine Lagardeová, prezidentka ECB, sa v novembri 2022 na tému digitálneho eura vyjadrila „Naša práca na skúmaní základných princípov, potenciálnych výhod a rizík a základných zásad návrhu digitálneho eura značne pokročila. Nejde o preteky, ale v skutočnosti je eurozóna v relatívne pokročilom štádiu skúmania digitálnej meny centrálnej banky.”

Prečítajte si aj: Michael Saylor verí, že digitálne meny centrálnych bánk sú predurčené na zlyhanie. Aké má argumenty?

txbtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Populárna pochúťka je toxická. Slovenské reťazce ju sťahujú z predaja

4

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

5

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.