Prečo sú kryptomeny také úžasné?

Kvakomat PC bannerOkazio mobil

Termín kryptomeny sa zapísal do povedomia ľudí a nabral na popularite najmä v posledných niekoľkých rokoch. V dobe ich vzniku mnohým prišli nezvyklé, skoro až strašidelné. Rovnakým spôsobom ale ľudia reagovali v dobe jej vzniku aj na kreditnú kartu. Dovolíme si odhadnúť, že pravdepodobne všetci čitatelia Kryptomagazinu počuli pojmy ako Bitcoin či Ethereum. Ide o dve asi najznámejšie kryptomeny, ktoré využívajú technológiu blockchain. V súčasnej dobe existuje skutočne veľký počet rôznych digitálnych mien a v tomto článku sa pokúsime zhrnúť ich hlavné výhody.

Nižšie poplatky

Pri transakciách realizovaných prostredníctvom kryptomien sú súčasné poplatky veľmi nízke. Bavíme sa o centových čiastkach a nezáleží na tom, akú veľkú čiastku prevádzate. Teda žiadne percentá z čiastky alebo paušálne poplatky. Je stále celkom bežné, že si niektorí používatelia myslia, že sa platia poplatky aj tretím stranám. Napríklad spoločnosti Coinbase za ich starostlivosť pri vytváraní a údržbe bitcoinových peňaženiek. Nie je to však tak, tieto spoločnosti fungujú podobne ako služba PayPal a ponúkajú svojim používateľom možnosť online zámeny Bitcoinu a preto nie je dôvod im behom transakcií platiť akékoľvek poplatky. Pretože sme ako ilustračný príklad zvolili spoločnosť PayPal, je nutné ešte poznamenať, že spoločnosť PayPal nepovoľuje žiadne platby ani prevody Bitcoinu.

Tip redakcie: Bývalý CEO PayPalu: Bitcoin je „nevyužiteľný platobný systém a neprijateľný držiteľ hodnoty”

Krádež identity

Počas nakupovania pomocou kreditnej karty človek obvykle dáva obchodníkovi “plný” prístup k jeho účtu a to aj v prípade, kedy môže ísť o úplne zanedbateľnú čiastku. Stručne povedané, kreditné karty fungujú na princípe “vyťaženia”, kedy si obchodník sám vytiahne potrebnú čiastku z účtu klienta. Pri platbe pomocou kryptomien sa používa “push” mechanizmus, ktorý umožňuje odoslanie presného množstva meny, ktoré obchodník či príjemca potrebuje. Jediné, čo s druhou stranou zdieľate, je číslo vašej peňaženky. Kto je jej reálnym vlastníkom nie je možné zistiť.

Okamžité vyrovnanie

Keď budete kupovať napríklad nehnuteľnosť, budete prekvapení, koľko tretích strán je do obchodu zapojených, od maklérov, advokátov, hypotekárnych a finančných špecialistov až napríklad po pani Blažkovú sediacu na katastri nehnuteľností. K tomu je treba si pripočítať rôzne poplatky a kolky za spracovanie a v neposlednom rade aj čas. Než sa všetko vybaví a vy sa stanete oficiálnym a právoplatným majiteľom nehnuteľnosti, riekou pretečie veľa vody. Podľa niektorých odborníkov sa blockchain, ktorý kryptomeny používajú, podobá “veľkej databáze vlastníckych práv”. Napríklad, v sieti Etherea je možné vytvárať tzv. smart kontrakty. Inteligentný kontrakt je označenie pre protokol či softvér, ktorý zaisťuje, overuje a vynucuje vyjednanie či prevedenie zmluvy alebo dohody za stanových a dohodnutých podmienok. To všetko navyše v krátkom čase a za zlomok nákladov.

Mohlo by vás zaujímať: ICO Fantom (FTM) – smart kontrakty na blockchaine tretej generácie

Kryptomeny sú pre všetkých

V súčasnom modernom svete sa odhaduje, že viac než 2 miliardy používateľov, ktorí majú prístup k mobilnému telefónu či internetu, už nebude nikdy potrebovať využiť služby klasických zmenární. Títo ľudia totiž môžu využiť služby kryptomenového trhu. Ako dobrý príklad poslúži napríklad systéme M-PESA. Ide o telefónny systém umožňujúci používateľom jednoducho ukladať, vyberať, prevádzať peniaze a platiť za tovar a služby mobilným zariadením. Od doby svojho vzniku v roku 2007 v Keni a Tanzánii sa rozšíril do Afganistanu, Južnej Afriky, Indie, Rumunska a Albánska. Za zmienku stojí fakt, že aj vďaka tomuto vynálezu má dnes každý tretí Keňan vlastnú bitcoinovú peňaženku.

Globálna úroveň

Vzhľadom na to, že kryptomeny nie sú závislé od úrokových sadzieb, kurzov zmenární či odlišností v jednotlivých štátoch, je ich možné dobre využiť na globálnej úrovni bez toho, aby vznikli akékoľvek problémy. Týmto spôsobom navyše používatelia ušetria aj nemalú čiastku, ktorú by zaplatili v prípade, že by chceli previesť peniaze z jednej krajiny do druhej. Kryptomeny sú proste globálna záležitosť a realizácia transakcií je veľmi jednoduchá.

Ponúkame článok: Prieskum spoločnosti ING zistil, ako ľudia vnímajú budúcnosť kryptomien

Záver

Kryptomeny majú pred sebou ešte asi dlhú cestu, než sa im podarí nahradiť tradičné meny či kreditné karty a stanú sa nástrojom pre univerzálny obchod. Faktom je, že na svete stále existuje značné percento svetovej populácie, ktoré o kryptomenách ani netuší. Je dôležité, aby sa darilo povedomie o virtuálnych menách ďalej rozširovať a tiež presvedčiť čo najviac obchodníkov a podnikov, aby začali akceptovať tento spôsob platby. Veríme, že budúcnosť kryptomien je naozaj žiarivá.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek.

Zdroj:
neconnected.co.uk

Okazio PCtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.