Prečo môže byť NEO kryptomenou roku 2018 – druhá časť

Novinky Prečo môže byť NEO kryptomenou roku 2018.
Prečo môže byť NEO kryptomenou roku 2018. Zdroj: shutterstock.com/FurkanCubuk
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V prvej časti nášho článku o potenciály kryptomeny NEO sme si popísali jej zameranie sa na smart ekonomiku, digitálnu identitu a digitálne aktíva. V dnešnej časti si povieme, ako k jej rozmachu môže prispieť NEOX, OnChain a City of Zion.

OnChain

Zakladatelia NEO, Da HongFei a Erik Zhang, založili zároveň aj spoločnosť OnChain. Tu je dôležité podotknúť, že ide o dva samostatné subjekty, ktorých záujmy sa však v určitých bodoch prelínajú. Kým OnChain, známy ako aj DNA (Decentralized Network Architecture), sa snaží spolupracovať s čínskymi podnikmi a vládou, NEO pôsobí ako základ tejto siete. Ak sa teda spoločnosti OnChain podarí nadviazať spoluprácu s podnikateľskou sférou či vládnymi inštitúciami, výrazne to posilní aj pozíciu NEO.

Doterajšie úspechy OnChain:

Založený v roku 2014 – nejde o žiadny startup s nejasnou budúcnosťou Spoluzakladateľ Hyperledger – projekt združujúci open-source blokchainy s cieľom ich integrácie do podnikateľskej sféry Spolupráca s Microsoft China – digitalizácia a zabezpečovanie podpisov prostredníctvom blockchainu.
Spolupráca s Japonským ministerstvom hospodárstva, obchodu a priemyslu
Partnerstvo s Alibaba – poskytovanie e-mailovej certifikačnej služby pre Ali Cloud
Spolupráca s čínskou regionálnou vládou – rozvoj verejných služieb a digitálnej identity

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek zvončekom vľavo dole. Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Je ťažké povedať, prečo NEO neinformuje a nezviditeľňuje viac svoju spoluprácu s OnChainom. NEO je samo o sebe veľmi schopná kryptomena a ponúka množstvo výhod v porovnaní s konkurenciou, avšak práve v kombinácii s OnChain má obrovskú výhodu a potenciál do budúcnosti stať sa hlavným hráčom na poli smart ekonomiky.

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

NEOX

Pod týmto označením sa ukrýva protokol, ktorý implementuje vzájomnú spoluprácu a koordináciu medzi viacerými reťazcami. Je rozdelený na dve časti. Prvou časťou je „Protokol o výmene aktív medzi reťazcami”. Cieľom tohto protokolu je umožniť viacerým účastníkom vymieňať si aktíva v rámci rôznych reťazcov, pričom zabezpečí, aby všetky kroky v celom transakčnom procese boli správne verifikované. Fungovanie celého protokolu je založené na zmluvných účtoch (NeoContract). V prípade, že iný blockchain nie je kompatibilný s NeoContract, je dôležité, aby aspoň podporoval základnú funkcionalitu smart kontraktov.

Druhou časťou protokolu NEOX je „Distribuovaný transakčný protokol”, ktorý, ako už názov napovedá, umožňuje transakcie naprieč viacerými blockchainami, pričom je zabezpečená konzistencia celej siete. NEOX zároveň povoľuje smart kontraktom vykonávať rôzne časti svojej funkcionality na viacerých blockchainoch súbežne.

City of Zion

Ide o pomenovanie nezávislej komunity vývojárov, prekladateľov a dizajnérov pracujúcich na vývoji nových funkcionalít kryptomeny NEO. O tom, že svoju prácu robia očividne dobre, svedčí aj fakt, že NEO vyčlenilo 270 tisíc dolárov pre súťaž v rámci vývoja Dapp. Na druhej strane, developeri zo City of Zion sa odprezentovali peňaženkou NEON, či platformou NEX. Aj tento druh spolupráce môže posunúť túto kryptomenu stále bližšie k dosiahnutiu jej cieľov.

Tip redakcie: Prečítajte si náš článok o Ako fungujú kryptomeny? – Problém Dvoch Armád

Recept na úspech

Predbehnúť Ethereum bude pre NEO pravdepodobne veľmi ťažké. Napriek tomu, vyššie uvedené príklady jasne naznačujú, aký potenciál sa v tejto kryptomene skrýva. V značnej miere je to vidieť na prvých ICOs, ktoré už NEO úspešne zastrešilo. Tento fakt môže mať za následok spopularizovanie tejto digitálnej meny, čo sa samozrejme odrazí aj na jej vyššej cene. Netreba opomenúť ani silu čínskeho trhu. Keď zvážime, že tento štát má vyše miliardy obyvateľov, implementácia blockchainu do štátnych štruktúr (na čom, ako sme vyššie uviedli, developeri NEO  / OnChain usilovne pracujú) sa isto premietne do hodnoty tejto kryptomeny. Problémom môže byť len zákaz ICO, ktorý momentálne v Číne stále platí.

Záver

Čína podľa všetkého vidí príležitosť stať sa globálnym politickým a ekonomickým lídrom. Už teraz je z pohľadu HDP druhá na svete a technológia blockchainu by ju mohla posunúť ešte vyššie v pomyselnom rebríčku. Svoje odhodlanie premietla vláda aj do nového päťročného plánu súvisiaceho práve s touto technológiou.

Tým, že zakázali ICO, de facto uznali aj potenciál blockchainu. Tento zákaz by sa dal opísať aj ako snaha o ovládnutie a kontrolu tejto oblasti. Oveľa jednoduchšie je totiž zaviesť skoré obmedzenia a usmerňovať vývoj, ako ovplyvňovať veci, ktoré by už mali širokú mieru adopcie. Všetko teda nasvedčuje tomu, že Čína by sa mohla stať lídrom na poli blockchainu.

Je len na developeroch NEO, aby tento trend včas podchytili a skrz OnChain sa presadili v podnikateľskej či štátnej sfére. Ak sa im to podarí, a zároveň Čína náplní svoje ambície ohľadom blockchainu, môže to znamenať pre NEO raketový odskok od prevažnej väčšiny konkurencie.

Zdroj:
hackernoon.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.