Rozhovor so spoluzakladateľom a šéfom projektu Signals.
Rozhovor so spoluzakladateľom a šéfom projektu Signals. Zdroj: shutterstock.com/PopTika

Projekt Signals nedávno postúpil do ICO fázy. V čase písania tohto článku sa podarilo vyzbierať takmer 3000 ETH a hard cap je nastavený na 10 000. Mnoho ľudí vr poslednej dobe o Signals tokeny prejavilo záujem. Návod na ich zakúpenie nájdete tu, viac informácií o projekte tu. Dnes vám prinášame rozhovor s Pavlom Nemcom, CEO a spoluzakladateľom Signals

ICO Alert: Môžete vysvetliť tým, ktorí Signals Network nepoznajú, čo váš tím robí a čo chce dosiahnuť?

Cieľom Signals je narušiť tradičný kryptotrading tým, že ľuďom umožníme vytvárať algoritmické obchodné modely. Na rozdiel od Quantopianu, Signals nie sú len pre vývojárov ovládajúcich Python, ale tiež pre obchodníkov bez akejkoľvek znalosti kódovania. Toto „ihrisko pre kryptoobchodníkov“ umožňuje každému vytvoriť vlastnú stratégiu algoritmického obchodovania vo zvláštnom vizuálnom editore – v tzv. Signals Strategy Buildere. Svoju vytvorenú stratégiu potom môžete ostatným i predávať.

ICO Alert: Ako Signals fungujú v rámci platformy a prečo sú potrebné?

Signals využíva unikátnu koncepciu troch trhov – tzv. Data Marketplace, Indicators Marketplace a Strategies Marketplace. Vďaka tomu môžu jednotlivci i komunity vytvárať vlastné indikátory v podobnom jazyku ako je Python. Majú tiež možnosť pracovať s mnohými dátovými súbormi, nástrojmi pre výpočtový výkon alebo je pre nich k dispozícii strojové učenie platformy Signals. Vďaka týmto funkciám môžu potom užívatelia vytvoriť stavebné bloky, ktoré budú slúžiť kryptotraderom ako grafický pomocník pri zostavovaní vlastných automatizovaných stratégií. Toto je možné zobraziť v tzv. Signals Visual Editore. Vývojárom je poskytnutá potrebná výpočtová infraštruktúra a sada nástrojov pre vývoj a obchodníci sú ušetrení zložitých častí procesu a môžu sa naplno sústrediť na vývoj trading stratégií.

ICO Alert: Signals Network sa spolieha na to, čomu hovoríte “strojové učenie”. Ako to pomôže investorom lepšie sa rozhodnúť?

Keď algoritmickí obchodníci naprogramujú svoje stratégie, obvykle zvolia kombináciu indikátorov, ktoré chcú použiť pre svoje obchodné modely. I keď ich iba vyberú, stále existuje mnoho ďalších vecí, ktoré je potrebné nastaviť ručne. Obchodníci ich obvykle nastavujú na základe svojich vlastných skúseností s chovaním trhu alebo využívajú vzory z kníh a článkov. A zatiaľčo sú ľudia veľmi dobrí pri hľadaní jednoduchých lineárnych vzťahov medzi faktami, stroje dokážu objaviť zložité nelineárne vzory v obrovskom množstve dát. Nastavenie indikátorov ručne bez použitia modernej výpočtovej techniky čerpajúcej z veľkého množstva historických dát môže viesť k suboptimálnym stratégiám z hľadiska zisku. Z tohoto dôvodu chceme obchodníkom pomôcť a ponúkame im správnu analýzu a pokročilé metódy optimalizácie, ktoré presahujú rámec „backtestingu“ pri klasickom nastavovaní obchodných modelov.

Na stránkach Signals nepodporujeme len automatickú optimalizáciu modelov vytvorených obchodníkmi. Jednou z najmodernejších funkcií, ktoré chceme ponúknuť kryptoobchodníkom, je použitie technických ukazovateľov ako vstupu pre neurónovú sieť. Táto metóda v zásade vytvorí váš model na základe vybraných ukazovateľov. Jedná sa o účinnú kombináciu známych modelov z technickej analýzy so strojovým učením, ktoré medzi modelmi nájdu nelineárne vzťahy.

Až do tohto bodu som popísal pokročilé metódy, ktoré by mali podporovať obchodníkov pri nastavovaní správnej kombinácie indikátorov z technickej analýzy. Samotné indikátory by však mohli byť založené na strojovom učení. Najobľúbenejší z týchto algoritmov je LSTM. Tento typ „nervovej siete“ sa veľmi dobre hodí na riešenie problémov s časovými radami. Preto je tak populárny pre obchodníka, ktorý berie dôraz hlavne na holé dáta. Zvláštnu kategóriu ukazovateľov založených na technikách strojového učenia tvoria tie, ktoré analyzujú prirodzený jazyk. Slúžia napríklad pre analýzu dát zo sociálnych sietí a iných médií. Sentiment kryptokomunity je totiž tiež nesmierne dôležitý, čo sa cenového rozpoloženia trhu týka. My chceme podporovať obchodníkov pri vytváraní modelov, ktoré z takých informácií môžu ťažiť.

Aby som to zhrnul, Signals Network má za cieľ sprístupniť vyššie uvedené algoritmy user-friendly (užívateľsky prívetivým) spôsobom a chrániť obchodníkov pred detailmi implementácie.

ICO Alert: Vaša platforma má tiež spoločenský prvok – užívatelia totiž môžu zdieľať svoje obchodné boty ostatným investorom. Čo z toho majú? A môžu z toho ťažiť tretie strany?

Áno, spoločenský prvok platformy Signals je dôležitý. Nielen, že si jednoducho môžete vytvoriť svojho vlastného obchodného bota. Môžete ho tiež predať ostatným – tzv. „copytrading“. Pokiaľ ide o tretie strany, už sme obdržali kopu žiadostí od jednotlivcov alebo malých týmov vedcov, ktorí by radi spojili svoje obchodné algoritmy s našim Strategies Marketplace. Rozhodne sme to podporili a v našom „Alpha of the Strategies Marketplace“ sme už úspešne integrovali jednu stratégiu tretej strany. Chceme umožniť tretím stranám osloviť naše publikum. Budeme merať zisky ich stratégií, založených na načasovaní nákupu/predaja a ďalších dôležitých parametroch, aby sme našim užívateľom poskytli informácie potrebné k rozhodnutiu sa, či tieto stratégie chcú, či nechcú k obchodovaniu používať.

Za zmienku stojí tiež to, že copytrading nie je v žiadnom prípade jediným spoločenským prvkom, ktorý je v rámci platformy k dispozícii. Tá je totiž navrhnutá tak, aby vytvárala ekosystém, v ktorom môžu vedci a vývojári dát spolupracovať s komunitou kryptotraderov. Tí sa tak môžu zamerať na vytváranie ziskových stratégií a vývojári im poskytnú stavebné bloky. Preto je to pre všetkých výhodné. Naviac pre Signals pripravujeme podobné fórum, ako je Stack Overflow, kde môžu užívatelia zdieľať svoje predstavy o algoritmickom obchodovaní a vzájomne si tak pomôcť. Aby sme podporili komunitu Signals, venujeme 20% všetkých SGN vývojárom, ktorí pridávajú užitočné ukazovatele na Indicators Marketplace, obchodníkom, ktorí budú vytvárať ziskové stratégie na Strategies Marketplace a aktívnym užívateľom, ktorí pomôžu ostatným v Signals fóre.

ICO Alert: Aby boli ziskové, tak investície väčšinou súvisia s množstvom informácií a analýzou rizík. Ako teda Signals Network informuje užívateľov o investičných možnostiach?

Užívateľom poskytneme mobilnú aplikáciu Signals, v ktorej si budú môcť zobraziť analytické informácie o portfóliu stratégií. Pre užívateľov, ktorí nechcú neustále obchodovať a chcú len držať krok s najnovšími správami o kryptomenách, máme špeciálny typ obchodných robotov – tzv. oznamovaciu stratégiu. Keď si vytvoríte stratégiu pomocou nástroja Signals Visual Builder, je len na vás, či ju chcete prepojiť priamo s vašim účtom na kryptozmenárni, alebo či chcete len prijímať oznamy do aplikácie na smartphone. To je obzvlášť dôležité nielen pre stratégie založené na monitorovaní médií a analýze sentimentu komunity, ale tiež na stratégie založené na sledovaní blockchainu.

ICO Alert: Jedným z charakteristických znakov vašej služby je ľahká použiteľnosť i napriek množstvu technológií; tvrdíte, že nie je vyžadovaná žiadna programovacia skúsenosť. Ako prístupnosť vašej platformy pomáha investorom a ako k vám bude nových užívateľov priťahovať?

Myslím, že uľahčovanie algoritmických obchodných modelov aj pre ľudí neznalých programovania, má obrovskú hodnotu. Budúcnosť odvetvia kryptotradingu je v automatizácii a obchodníci bez prístupu k tomuto nástroju budú znevýhodnení. Myslím, že mnohí obchodníci už vedia, že používanie technológií je jednoduchšie a ziskovejšie než klasické manuálne obchodovanie. Len im chýbajú nástroje, ktoré by im sprístupňovali i pokročilé algoritmy, čo chceme zmeniť.

ICO Alert: Používate mnoho zložitých technológií, z nich niektoré môžu vyžadovať partnerstvo s ďalšími firmami založenými na blockchaine. Máte v pláne s nejakými spolupracovať? Pokiaľ áno, ako budú prospievať vašej platforme?

Staviame túto zložitú platformu a chceli by sme len ujasniť, že to nerobíme od nuly. Zaistili sme si už rôzne partnerstvá s úspešnými blockchainovými projektmi, poskytovateľmi potrebnej infraštruktúry, poskytovateľmi dát a tímami pre vývoj strojového učenia. Ak sa chcete dozvedieť viac, môžete si prečítať o našich partnerstvách so spoločnosťou iExec (https://goo.gl/x2XjuQ), spoločnosťou pre predikciu trhov STOX (https://goo.gl/EsZUBB). A čo viac, aby sme mohli spracovať veľké množstvo údajov naraz, uzavreli sme partnerstvo s dátovým centrom SafeDX spoločnosti Foxconn (https://goo.gl/6gznCX), ktoré nám poskytuje infraštruktúru potrebnú pre budovanie najlepšej obchodnej platformy na trhu.

ICO Alert: Mnoho krypto-investičných spoločností vzniklo alebo sa práve vyvíja. V čom sa vaša spoločnosť líši? Čo je pre vašu firmu jedinečné?

Pokiaľ máte na mysli množstvo kryptoobchodných botov, tak máte úplnú pravdu. V Signals ale nekonštruujeme jeden konkrétny bot alebo magický algoritmus; staviame ihrisko pre obchodníkov, na ktorom si môžu zostavovať svoje vlastné stratégie. Poskytujeme potrebnú sadu nástrojov pre obchodníkov a infraštruktúru pre vývojárov, ktorí si navzájom budú pomáhať. Ďalej sa tiež zameriavame na metódy strojového učenia – nielen na klasickú technickú analýzu, ktorú predstavuje väčšina obchodných nástrojov na trhu.

ICO Alert: V akej fáze sa v dnešnej dobe projekt nachádza a kedy môžu užívatelia očakávať štart projektu? Ako vyzerá váš plán na rok 2018?

Užívatelia už môžu otestovať prvú alfa verziu našej platformy tu: https://app.signals.network/. Naše ICO je v súčasnej dobe aktívne a pre druhý polrok roku 2018 je naplánovaných niekoľko významných aktualizácií. Tie napríklad súvisia s vydaním private alpha Data Marketplace alebo private alpha Indicators Marketplace. Tiež sa chystáme aktualizovať Strategy Builder a Marketplace Strategies. Pokračujeme tak v zlepšovaní platformy a budeme neustále pridávať nové funkcie. Kompletné plány s podrobnosťami o vývoji si do konca roku 2019 môžete prehliadnuť na 13. strane nášho whitepaperu (https://goo.gl/W8tycf).

ICO Alert: Nakoniec máme otázku, ktorá sa netýka vašej platformy. Radi by sme požiadali o váš názor na ICO a kryptomeny v budúcnosti. Kam sa vývoj v nasledujúcich 3-5 rokoch posunie?

Čo sa týka projektov využívajúcich ICO (initial coin offering – počiatočná ponuka mincí), tak si myslím, že sa trh ukľudní a kupci tokenov sa stanú vyberavejšími, čo je len dobre. Trh kryptomien bude rásť a kapitalizácia Etherea (ETH) bude vyššia než Bitcoinu (BTC), pretože ETH slúži ako základná technológia mnohých vyvíjajúcich sa spoločností. Podľa môjho názoru sa toto stane ešte skôr ako za tri roky.

Je ťažké predpovedať technológie, ktoré budú existovať za päť rokov. Dokonca si dokážem predstaviť, že i blockchain môže byť nahradený niečim iným. Čaká nás ďalšia digitalizácia. Čím ďalej, tým ľahšie budú ľudia môcť prenášať hodnotu cez internet a postupne sa budú digitálne transakcie stávať častejšími. Pre platformy ako Signals, ktoré pomáhajú užívateľom optimalizovať transakcie s hodnotou, to znamená svetlú budúcnosť.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance