Fed svojou prísnou menovou politikou priamo ovplyvňuje ceny akcií a kryptomien. Napriek vysokej korelácii týchto dvoch aktív sa politika Fedu na nich neprejavuje rovnako. Čím to môže byť spôsobené? Existuje hneď niekoľko faktorov, ktoré to ovplyvňujú.
Technologická investorka Tascha Che poukázala na tieto tri faktory:
- rastúce inštitucionálne prijatie
- masívny nárast pákového efektu
- závislosť kryptomien od amerického dolára
September by mal byť dôležitým mesiacom nielen pre kryptomeny, ale aj pre akcie, keďže 20. a 21. septembra bude Fed opäť rozhodovať o zvýšení úrokových sadzieb.
Rastúce inštitucionálne prijatie
Inštitúcie majú všeobecne väčší prístup k pákovému efektu, čo znamená, že sú citlivejšie na zmenu úrokových sadzieb. To spôsobuje dynamickejšie reakcie kryptomien. Príliv inštitucionálnych investorov vzrástol z nuly na 70 % celkového objemu transakcií kryptomien, a to len od roku 2018. Kryptomeny sa preto stali citlivejšie na zmeny globálnej ekonomiky, a preto na nich Fed pôsobí negatívnejšie ako na akcie.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Prečítaj si tiež: Sú kryptomeny nástrojom bohatých, ako vás pripraviť o peniaze?
Nárast pákového efektu
Druhý faktor, ktorý v súčasnosti pôsobí negatívne na zmenu cien kryptomien, je masívne zvýšenie pákového efektu. Decentralizované financovanie (DeFi) vstúpilo na trh kryptomien v roku 2020 a spôsobilo nárast likvidity. Následne narástol pákový efekt a celková suma, ktorá je uzamknutá na trhoch DeFi.
„Rýchly rast kryptomenových derivátov na centralizovaných burzách tiež podnietil dopyt po páke, ktorý bol uspokojený novými prílevmi do kryptomien, prevažne inštitucionálnymi hráčmi,” vysvetlila Tascha Che.
Inštitucionálni investori zvyšujú dopyt a pákový efekt. Vyššia páka následne spôsobí prelievanie z akciového trhu. Výsledkom je, že makroekonomické prostredie pôsobí viac na kryptomeny.
Kryptomeny závislé od dolára
Hlavnou slabinou celého kryptomenového trhu je viazanosť na americký dolár. Stablecoiny sú kurzom fixované na hodnotu 1 dolára a tým sa stáva najväčším fiatovým platidlom na tomto trhu. Práve stablecoiny sú pre mnohých používateľov kľúčovou menou slúžiacou na zamieňanie kryptomien. Kryptomeny sa obchodujú na celom svete a nie len v krajinách, kde je zákonným platidlom dolár. Výsledkom je, že zhodnotenie dolára spôsobuje zdražovanie kryptomien mimo USA.
Všetky tieto faktory mali vplyv na to, že Bitcoin klesol z novembrového maxima o 70 % a index S&P 500 klesol z decembrového maxima iba o 19 %. Politika Fedu v súčasnosti pôsobí na oba trhy negatívne, ale ani zďaleka nie rovnakou silou.
Mohlo by ťa zaujímať: Dolárový index padol o takmer 3 %. Čo to znamená pre kryptomeny?