Čo je to order book a ako ho správne používať pri obchodovaní na burze

Plus Návod na knihu objednávok
Návod na knihu objednávok. Zdroj: Shutterstock.com/tomeqs
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Termín order book, resp. kniha objednávok sa vzťahuje na elektronický zoznam nákupných a predajných príkazov (objednávok) na konkrétny cenný papier, kryptomenu alebo finančný nástroj. Tieto príkazy sú usporiadané podľa cenovej hladiny. Kniha objednávok uvádza počet danej kryptomeny, ktorý sa ponúka v každom cenovom bode alebo hĺbke trhu. Tiež identifikuje účastníkov trhu, ktorí stoja za príkazmi na nákup a predaj. Tieto zoznamy pomáhajú obchodníkom pri rozhodovaní a tiež zlepšujú transparentnosť trhu, pretože poskytujú cenné obchodné informácie.

Knihu objednávok používa takmer každá burza. Na obrázku nižšie môžete vidieť príklad takejto knihy objednávok na burze Binance. Objednávky môžu byť zadané v celku alebo ich viete rozdeliť na menšie. Napríklad na burze Binance viete zvoliť možnosť Iceberg, čo znamená, že vašu objednávku rozdelíte na menšie. Hoci vo všeobecnosti obsahujú rovnaké informácie, nastavenie sa môže mierne líšiť v závislosti od burzy.

Order book na burze Binance

Order book na burze Binance. Zdroj: Binance

Kniha objednávok je dynamická, čo znamená, že sa neustále aktualizuje v reálnom čase počas dňa, a to každú sekundu. Mnohé burzy ju z tohto dôvodu často označujú aj ako nepretržitú knihu.

Kniha objednávok a jej časti

Kniha objednávok má zvyčajne tri časti:

  1. nákupné objednávky
  2. predajné objednávky
  3. históriu objednávok

Objednávky na nákup obsahujú informácie o kupujúcom vrátane všetkých ponúk a sumy, ktorú chce kúpiť, a požadovanej cene.

Objednávky na predaj obsahujú informácie o predávajúcom vrátane všetkých ponúk, sumy, ktorú chce predať, a požadovanej ceny.

História trhových objednávok zobrazuje všetky transakcie, ktoré sa uskutočnili v minulosti. Príklad histórie objednávok na burze Binance môžete vidieť dole na obrázku, pričom burza poskytuje v tejto sekcii aj možnosť nahliadnuť do histórie len vašich objednávok.

História objednávok na burze Binance

História objednávok na burze Binance. Zdroj: Binance

Ako čítať knihu objednávok

V hornej časti knihy nájdete predajné objednávky zvýraznené červenou farbou, ktoré sú zoradené podľa ceny. Tieto objednávky poukazujú na ochotu obchodníkov predávať kryptomenu za určité ceny a v určitých množstvách.

V dolnej časti knihy nájdete nákupné objednávky zvýraznené zelenou farbou, ktoré sú zoradené podľa ceny. Tieto objednávky poukazujú na ochotu obchodníkov nakupovať kryptomenu za určité ceny a v určitých množstvách.

V strede medzi týmito predajnými a nákupnými objednávkami je väčšinou samotná aktuálna trhová cena kryptomeny. Je to cena, kde sa stretol dopyt s ponukou a dočasne sa vytvorila na tejto cene rovnováha. Čím je väčšia likvidita na burze, tým častejšie dochádza ku aktualizácii knihy objednávok. Zväčšia sa táto kniha mení každú sekundu.

Ku knihe je často priložený sviečkový graf, ktorý poskytuje užitočné informácie o aktuálnom a minulom stave trhu. Rozhranie knihy objednávok si však viete na väčšine búrz prispôsobiť podľa vašich predstáv.

Sviečkový graf: vývoj ceny

Sviečkový graf: vývoj ceny. Zdroj: shutterstock.com/TechSolution

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Mohlo by ťa zaujímať: Návod – význam a pôvod pojmov bearish a bullish v tradingu

Ako vám pomáha kniha objednávok?

Kniha objednávok pomáha obchodníkom robiť informovanejšie obchodné rozhodnutia. Môžete vidieť množstvo nákupných a predajných príkazov a určiť, či kryptomenu na trhu riadia drobní investori, alebo veľkí. Kniha objednávok tiež zobrazuje nerovnováhu na trhu, ktorá môže poskytnúť ukazovateľ pre smerovanie ceny kryptomeny vo veľmi krátkom čase.

Napríklad masívna nerovnováha a prebytok nákupných príkazov oproti predajným príkazom môže naznačovať pohyb ceny kryptomeny vyššie v dôsledku nákupného tlaku. Obchodníci môžu tiež použiť knihu objednávok na určenie potenciálnej úrovne rezistencie a supportu. Zhluk veľkých nákupných príkazov na konkrétnej cene môže naznačovať úroveň supportu, zatiaľ čo zhluk predajných príkazov na konkrétnej cene môže naznačovať úroveň rezistencie.

Hĺbka trhu

V tejto sekcii nadviažeme na vyššie spomínaný support a rezistenciu. Existuje totiž aj iné vizuálne zobrazenie knihy objednávok – hĺbka trhu.

Hĺbka trhu zohľadňuje celkovú úroveň a šírku otvorených objednávok. Čím viac objednávok na nákup a predaj existuje, tým väčšia je hĺbka trhu. Samozrejme, za predpokladu, že tieto príkazy sú rozptýlené pomerne rovnomerne okolo aktuálnej trhovej ceny danej kryptomeny.

Hĺbka trhu úzko súvisí s likviditou a objemom v rámci kryptomeny, ale to ešte neznamená, že každá kryptomena s vysokým objemom obchodu má dobrú hĺbku trhu. Hĺbku trhu možno vyhodnotiť pohľadom na knihu objednávok. V ktorýkoľvek daný deň môže dôjsť k nerovnováhe objednávok, ktoré sú dostatočne veľké na to, aby vytvorili vysokú volatilitu. A to aj v prípade kryptomien s najvyššími dennými objemami.

Hoci zmena ceny môže  prilákať objednávky, nie je to zahrnuté v hĺbke trhu. Napríklad, ak je trh s kryptomenami „hlboký”, bude existovať dostatočný objem čakajúcich objednávok na strane ponuky aj dopytu, čo zabráni veľkej objednávke výrazne pohnúť s cenou.

Hĺbka trhu na burze Binance

Hĺbka trhu na burze Binance. Zdroj: Binance

Obrázok vyššie je zobrazenie hĺbky trhu na burze Binance. Tam, kde sú najväčšie skoky, či už na strane predajcov alebo na strane kupujúcich, sú najvýznamnejšie hladiny supportu a rezistencie. Samozrejme, treba brať do úvahy fakt, že sa pozeráme iba na hĺbku trhu jednej burzy a nie všetkých. Väčšinou sú však hĺbky v prípade popredných kryptomenových búrz dosť podobné.

Ako obchodníci používajú údaje o hĺbke trhu

Údaje o hĺbke trhu pomáhajú obchodníkom určiť, kam by mohla smerovať cena kryptomeny. Obchodník môže napríklad použiť údaje o hĺbke trhu na pochopenie rozpätia ponuky a dopytu spolu s objemom.

Kryptomeny so silnou hĺbkou trhu budú mať zvyčajne veľký objem a budú dosť likvidné, čo obchodníkom umožní zadávať veľké objednávky bez výrazného ovplyvnenia trhovej ceny.

Údaje o hĺbke trhu v reálnom čase umožňujú obchodníkom profitovať z krátkodobej volatility cien. Napríklad, ak kryptomena vstúpi na burzu a prvýkrát sa začne obchodovať, obchodníci môžu čakať na silný nákupný dopyt. To signalizuje, že cena novej kryptomeny by mohla pokračovať v stúpajúcej trajektórii.

Kniha objednávok a boti

Určite je nevyhnutné spomenúť, že obchodní boti čítajú knihu objednávok takisto ako bežní ľudia. Je tu však zásadný rozdiel. Obchodní boti totižto prečítajú celú knihu objednávok okamžite. Človek nemá vôbec šancu takto rýchlo prečítať celú knihu a vyhodnotiť závery.

Navyše, títo boti väčšinou vytvárajú desiatky objednávok na dennej báze a používa ich množstvo investorov. To znamená, že bojujete na trhu z veľkej časti s umelou inteligenciou. Táto umelá inteligencia dokonca dokáže aj hýbať cenou ak ide o veľké objemy pri nízko kapitalizovaných kryptomenách.

Algoritmickí boti vytvárajú väčšinu obchodných operácií na burzách

Algoritmickí boti vytvárajú väčšinu obchodných operácií na burzách. Zdroj: shutterstock.com/Alexander Limbach

Napríklad ak boti vidia, že väčšina účastníkov trhu má stop loss na predaj tesne pod trhovou cenou, boti vo veľkých počtoch dokážu naschvál predať veľké objemy, čím stiahnu cenu na tieto stop lossy, ktoré vidia, a následne už v sekunde vytvárajú nákupné limitné objednávky pod trhovou cenou a skupujú tak pokles, ktorý vyvolali. Samozrejme, ide len o prípad, ak títo boti držia veľké objemy a kryptomena má nízku kapitalizáciu.

Čo nie je zahrnuté v knihe objednávok?

Hoci má kniha objednávok poskytnúť účastníkom trhu transparentnosť, existujú niektoré podrobnosti, ktoré nie sú zahrnuté v zozname. Patria sem predovšetkým skryté objednávky veľkých hráčov, ktorí nechcú, aby ich obchodné zámery poznali ostatní. Ide napríklad aj o spomínanú funkciu na burze Binance – Iceberg. Tá umožňuje skryť veľkú objednávku a rozdeliť ju na menšie.

Bez skrytých objednávok by však burzy mohli zaznamenať cenové znehodnotenie kryptomeny. Keď sú totižto informácie o veľkej transakcii veľryby zverejnené pred uskutočnením obchodu, zvyčajne to vedie k poklesu ceny kryptomeny. Ak sa však informácie o transakcii oznámia až po jej uskutočnení, vplyv na trh sa môže výrazne znížiť.

Prítomnosť týchto objednávok do určitej miery znižuje užitočnosť knihy objednávok, pretože neexistuje spôsob, ako zistiť, či objednávky zobrazené v knihe predstavujú skutočnú ponuku a dopyt.

Prečítaj si tiež: Návod – čo je to support a rezistencia a ako ich správne používať

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.