USA zdarma

Američania by mohli dostať v poradí už druhý stimul. Prezident USA najprv avizoval podporu nezamestnaným ľudom, ktorí prišli o prácu následkom korona krízy. Po starom mal každý nezamestnaný občas dostať jednorazový príspevok v hodnote 1 000 USD.

Po novom sa finančná pomoc pre občanov môže zvýšiť. Každá domácnosť dostane ako podporu od štátu 6 000 USD. Celkovo má vláda rozdať viac ako 3 bilióny USD. Pôjde teda o historicky najväčšiu pomoc, akú kedy hociktorá vláda na svete poskytla ľudom v núdzi.

Nový zákon pomôže občanom USA

Americký hovorca U.S. House, Nancy Pelosi v utorok predstavil najnovší návrh zákona. Zákon s názvom Riešenie núdzových situácii v oblasti zdravia a hospodárskej obnovy (HEROES) pomôže všetkým občanom, ktorí sa dostali krízy. Balík, ktorý obsahuje 1 815 strán bol predstavený kongresmankou Nita M. Lowe. Očakáva sa, že lídri strán budú hlasovať o tomto balíku v piatok. Demokrati nazývajú tento návrh zákona „odvážnou reakciou na pandémiu koronavírusu a hospodárskeho kolapsu.“ V novom zákone sa píše:

„Viac priamych platieb zmierňuje ekonomickú ranu spôsobenú koronavírusovou krízou. V prvom kole každý občan dostane vyše 1 000 USD. V druhom každá domácnosť získa finančnú pomoc v hodnote 6 000 USD.“

ANALÝZA – Čaká nás ekonomicky najhoršie leto za posledne dekády?

150 000 USD pre každého sa nepodarilo schváliť

Podľa správ sú limity príjmov rovnaké ako v zákone o pomoci a úľave (CARES), ktorý bol podpísaný prezidentom Donaldom Trumpom v marci. Suma pomoci začne na vyššej sume a postupne sa bude znižovať.

Návrh zákona nezahŕňa mesačné platby podľa požiadaviek mnohých progresívnych členov domu vrátane Rashida Tlaib, Alexandrie Ocasio-Cortez, Ilhan Omar a Ayanna Pressley. Nezahŕňa ani zákon o výplatách. To znamená, že občania postihnutí vírusom nedostanú plnú náhradu svojho ročného platu až do výšky 150 000 USD ako sa pôvodne navrhovalo.

Americký kongres rozhoduje o ďalšej finančnej injekcii – Pomohlo by to chradnúcej ekonomike? Prečítajte si našu analýzu

USA pomôže každému subjektu

Okrem druhého kola stimulačných kontrol vo výške 1 200 dolárov pre kvalifikovaných jednotlivcov, zákon tiež poskytuje takmer 1 bilión dolárov pre štátnu, miestnu, územnú a kmeňovú vládu. 200 miliárd dolárov pre pracovníkov v núdzi. 75 miliárd dolárov na testovanie ľudí možnou nákazou koronavírusom a sledovanie kontaktov. Balík záchrany má pokryť aj náklady na nájom priestorov pre rôzne firmy, či výplaty zamestnancov.

Niektorí zákonodarcovia sú pevne presvedčení, že tento balík opatrení na pomoc ľudom nebude prijatý. Senátor John Barrasso, člen republikánskeho vedenia povedal, že nový zákon o úľavách proti koronavírusu určite neprejde a pôjde do zabudnutia. Senát ho určite nepodporí. Vedúci predstaviteľ pre menšiny Kevin McCarthy sa vyjadril, že návrh zákona je „liberálny zoznam prianí, ktorý bol vytvorený za zatvorenými dverami a ktorý obsahuje výpomoc pre vybrané skupiny ľudí a miliardárov.”

Svetoví lídri sa stále viac začínajú zameriavať na Čínu. Nezdá sa im, ako sa táto krajina popasovala s koronavírusom a chystajú odvetu. Čaká nás na začiatku tejto ekonomickej krízy k tomu všetkému ešte aj veľká obchodná vojna?

Príde ďalšia obchodná vojna? – Krajiny postihnuté pandémiou sa zjednocujú proti Číne