Americký kongres dnes rozhoduje o ďalšej finančnej injekcii – Pomohlo by to chradnúcej ekonomike?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Tak tu máme z Ameriky zase nejaké zaujímavé informácie a to ohľadom dnešného prejednávaného legislatívneho balíka, ktorý by mal ísť ako pomoc pre amerických pracovníkov. Balíček počíta s 3 biliónmi dolárov, čím by sa v súvislosti s koronavírusom účet americkej vlády v podstate zdvojnásobil. Balíček presadzujú predovšetkým Demokrati a naopak, Republikáni sú proti. Vzhľadom k tomu, že majú v Kongrese väčšinu, tak to asi neprejde. V každom prípade sa zverejnili aj dáta o maloobchodnom predaji za apríl. Prepad predajov je rekordných 16,4 p.b., čo skutočne indikuje znižujúci sa dopyt po spotrebnom tovare.

Príde ďalšia obchodná vojna? – Krajiny postihnuté pandémiou sa zjednocujú proti Číne

Aktuálna situácia na 4H TF indexe S & P 500 (Futures)

analýza S&P 500

Čo všetko je vlastne v tom záchrannom balíčku zahrnuté? Ide o pomoc jednotlivým americkým štátom, ďalšie kolo priamych transferových platieb na pomoc postihnutým rodinám kvôli epidémii. Vlastne to nie je nič iné, než fiškálna stimulačná politika, ktorá sa snaží udržať dopyt po spotrebe, aby ekonomika lepšie šliapala. Úprimne, John Keynes by mal veľmi veľkú radosť. V súčasnosti je evidovaných 36,5 milióna ľudí bez práce, čo je taktiež rekordná nezamestnanosť a počíta sa s tým, že čísla ešte porastú. Ale už asi nie tak dramaticky.

Čo sa týka maloobchodného predaja, tak tu máme skoro dvojnásobný pokles predajov oproti marcu. Za marec dáta ukazujú, že pokles predstavoval 8,4 p.b. Analytici síce predpokladali zhoršenie, ale horný limit bol 12 p.b., takže zverejnené číslo predčilo všetky negatívne očakávania. To však neplatí pre online obchody, pretože tam objem predaného tovaru dokonca vzrástol o 8,4 p.b. za mesiac.

Americké akcie po brutálnom prepade mierne rastú – Bitcoin je však oveľa ziskovejší

Odhady nie sú dobré

Akciový trh zareagoval na nové dáta hneď pádom, ale samo o sebe nič veľké. Skôr je otázkou, či sa bude pokračovať v tom strednodobom raste, alebo je tomu už koniec. Na čo som sa snažil odpovedať predvčerom v analýze. Určite bude dopad na ekonomiku v štátoch značný a tie odhady práve pozitívne nie sú. Tie nové makro dáta budú mesiac za mesiacom len horšie a horšie. Ten proces sa bude podobať domino efektu, keď najprv ľudia začnú šetriť na tom, kde sa šetriť ešte dá.

Tým je spotrebný tovar, ale nájmy a hypotéky splácať musia a keď sa aj na to minú peniaze, tak pokojne milióny domácností prestanú splácať svoje záväzky a tie pomyselné kolieska sa roztočia na plné obrátky. Bude sa to v tej ekonomike prelievať z jedného hospodárskeho sektora do druhého. Tak teda tie záchranné balíky sú tou poslednou nádejou, ako zabrániť tomu, aby sa ten problém prehlboval a zabránilo sa kríze.

Dlhy v EÚ vs. USA – Ako sú na tom dve najsilnejšie svetové ekonomiky?

Záver

Je veľmi zaujímavé sledovať, ako sa v Amerike oprašuje Keynesovská ekonomická doktrína. Pritom už v 70. rokoch bol v USA konsenzus, že touto cestou sa ďalej vydávať nechcú. No, a ono sa to zrazu vracia ako bumerang späť a pretláčajú to predovšetkým Demokrati. Respektíve ich aktuálna politika vlastne stojí na takomto mišmaše Neomarxizmu a Keynesovstva, asi prirodzený vývoj.

Čo čítať ďalej?

https://kryptomagazin.sk/kriza-sa-prehlbuje-akcie-zase-padaju-zaporne-urokove-sadzby-nebudu/


Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na finančných trhoch sú veľmi rizikové !!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.