“Od čias, keď sme žili v jaskyniach a lovili mamuty cez epochu pyramíd, dynastiu Tang, obdobie kolonializmu, veľkú informačnú revolúciu 20 a 21. storočia až do súčasnosti ľudia túžili po jednom. Nájsť recept na šťastie. Vyhnúť sa všetkému zlému, žiť zmysluplne, pokojne, v hojnosti a láske. Príčinou všetkých vojen, zrodu filozofií, náboženstiev, a vied bolo hľadanie svetla na planéte Zem v nekonečnej tme tohto vesmíru.

Ľudia sú zvláštne stvorenia. Príliš hlúpi, aby zahodili svoje zvieracie pudy, no príliš chytrí, aby sa len tak s niečím uspokojili. Keď sa pred približne 100 000 rokmi v prvom človeku zrodilo ego, vesmír sa zobudil a začal pozorovať sám seba. Cez nedokonalé zmysly podivuhodnej dvojnohej kreatúry objavil vlastnú krásu, zabudol, že je všetkým a vtelil sa do čohosi tak obmedzeného a pominuteľného.

Človek postupne začal vnímať, spájať súvislosti, učiť sa, objavovať pravidelnosti sveta okolo a postupne uveril vlastným ilúziám. Cez filter ega vytvoril základnú dichotómiu. Nekonečný proces, jednotu zvanú svet, rozdelil na “ja” a “všetko ostatné”. Potom objavil deň a noc, teplo a chlad, šťastie a nešťastie, dobro a zlo, život a smrť. Jedno označil za žiadúce, to druhé zavrhol. Zo zvieraťa sa stala mysliaca bytosť vedomá samej seba.

Človek za svoju výnimočnosť a inteligenciu zaplatil utrpením. Na oplátku však dostal moc manipulovať realitou. Pretvárať vesmír na všetkých úrovniach, meniť ho na svoj obraz. Vpred ho ženie nekonečná túžba zbaviť svet zla a odstrániť zo svojho života temnotu.”

Tim sa na sekundu odmlčal a prižmúril oči. Vo svetle xenónových lámp žiaril ako hviezda na striebornom holoplátne, no teraz potreboval vidieť reakciu divákov. Krátkou myšlienkou vyslal žiadosť o feed a v elektródach vizuálneho kortexu objavil stream z kamerového drona. Ľudia v hľadisku vyzerali zaujato, s očami nalepenými na jeho čiernej kravate, no väčšina z nich mala neprítomný pohľad. Krátka kontrola siete odhalila, že v slovníku hľadajú ďalšie časté dichotómie. To mu dodalo istotu.

“Máme šťastie, že žijeme v tejto úžasnej dobe. Technologický pokrok Ľudstvu umožnil veci, o ktorých naši predkovia ani nesnívali. Vymanili sme sa z gravitačnej studnice Zeme, kolísky života. Osídlili sme nebesá, preskúmali hlbiny mysle, ovládli emócie, zrodili našich nasledovníkov s intelektom, ktorý nás presahuje tak, ako my mravce. A dnes s radosťou oznamujeme, že svetu prinášame svätý grál existencie. Zázrak, za ktorým išla a po ktorom túžila každá jedna ľudská bytosť. Funguje ako mágia, zaberá na každého. Vidíte túto guľóčku?”

Z vrecka storočného saka vytiahol lesklý predmet.

“Jediný dotyk úst a už vás nikdy nič nebude trápiť. Vaše túžby a s nimi aj všetko zlé sa navždy rozplynú.

Buddha kedysi dávno označil túžbu za koreň všetkého nešťastia – zbavte sa všetkých túžob, a budete šťastní – hovoril svojím študentom. No túžba po ničom netúžiť je tiež túžbou. Šlo o zdanlivo nesplniteľnú úlohu. Apple vám však dnes ponúka cestu von z tohto začarovaného kruhu… Iba za 999 $ alebo jedenásť splátok po 99 $.”

Dav prepukol do ovácií. Prvé rady divákov dokonca vstali z kresiel. Tim priložil guľôčku k ústam, mocne potiahol, blažene vydýchol kúdol hustého bieleho dymu na jasajúcich divákov a pre seba si zamrmlal.

“To je dobrý matroš.”

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance