Polkadot parachainy
Polkadot parachainy, zdroj: shutterstock.com/autor:Shizume

Open-source blockchainová platforma Polkadot oznámila spustenie svojich prvých parachainov (čiže paralelizovaných reťazcov) zameraných na zlepšenie interoperability medzi viacerými blockchainmi. 

Podľa oznámenia investoval tím Polkadot päť rokov do vývoja parachainov, ktoré boli pridelené tímom prostredníctvom aukcií, patrí medzi ne Acala, Moonbeam, Parallel Finance, Astar a Clover.

S jednotlivými blockchainmi bežiacimi paralelne v rámci ekosystému Polkadot si víťazi aukcie budú môcť prenajať sloty na Relay Chain Polkadot až na 96 týždňov naraz. Relay Chain, vyvinutý zakladateľom Polkadotu a spoluzakladateľom Etherea Gavinom Woodom, pomáha pri koordinácii konsenzu a komunikácii medzi parachainmi:

„A ako sa ekosystém rozrastá, najmä s rodiacim sa vznikom metaverzií, desiatky protokolov budú stále viditeľnejšie.” V tomto scenári nebude existovať jediný blockchain, ale budeme mať niekoľko vzájomne prepojených reťazcov.

Mohlo by ťa zaujímať: Top faktory, ktoré je potrebné sledovať do konca roka pri analýze ceny BTC

Ak chceš nakupovať kryptomeny cez internet, jednoznačne odporúčame použiť burzu Binance, kde máš široký výber coinov a jedny z najnižších poplatkov na trhu. Tie si ešte môžeš znížiť o 5 %, ak si vytvoríš účet cez >>>tento odkaz<<< a o ďalších 25 % nákupom BNB tokenov.

Polkadot je v top desiatke

S viac ako 5 rokmi existencie patrí Polkadot (DOT) medzi 10 najlepších kryptomien z hľadiska trhovej kapitalizácie. Ekosystém má v úmysle rozšíriť svoju súčasnú alokáciu slotov z piatich na 100 parachain slotov, čo je maximálna kapacita pre Relay Chain. 

Avšak „nie všetky tieto sloty budú pridelené prostredníctvom aukcií parachain slotov, pretože niektoré budú použité pre spoločné dobré parachainy a parathready s povolenou správou,“ stojí v oznámení. 

Assembly

V snahe urýchliť iniciatívy inteligentných zmlúv naprieč decentralizovaným financovaním (DeFi) a nezameniteľnými tokenmi (NFT) IOTA nedávno oznámila vydanie decentralizovanej siete inteligentných zmlúv prvej vrstvy nazvanej Assembly.

Assembly využíva existujúcu architektúru IOTA, aby paralelne fungovala ako symbiotický, sebasuverénny most. Dominik Schiener, spoluzakladateľ a predseda nadácie IOTA, vysvetlil podrobnosti:

„Zostavenie je plne konfigurovateľné a môže preklenúť akýkoľvek inteligentný zmluvný reťazec, prevádzkujúci akýkoľvek typ a príchuť, ktorú si jeho staviteľ praje. Každá sieť postavená pomocou tohto protokolu bude ťažiť zo zdieľaného zabezpečenia, interoperability a infraštruktúry tokenov, ktorý poskytuje sieť Assembly.“

Prečítaj si tiež: Bitka o najlepšie meno v krypto svete pokračuje – Coinbase podpísal spoluprácu s legendou NBA!