Výrobca automobilov na blockchain
Výrobca automobilov na blockchain, zdroj: https://www.shutterstock.com/cs/g/chombosan

Španielsky výrobca automobilov SEAT vstúpil do konzorcia spoločností Alastria, aby sa zapojil do vývoja produktov založených na blockchainovej technológii.

Spoločnosť Sociedad Española de Automóviles de TurismoSEAT, ktorá bola založená v roku 1950, je najväčšou automobilkou v krajine a od roku 1990 je jej 100 % vlastníkom koncern Volkswagen. Obrat spoločnosti SEAT dosiahol v roku 2017 rekordnú hodnotu 9,552 miliardy EUR (10,878 miliardy dolárov), čo je o 11,1 % viac ako v predchádzajúcom roku.

Konzorcium Alastria

Podľa zverejneného oznámenia vstúpila spoločnosť SEAT do konzorcia Alastria, ktoré združuje viac ako 70 národných spoločností. Alastria má vo svojich radoch veľmi významných hráčov, ako sú napríklad banky BBVA a Banco Santander. Z ostatných veľkých spoločností nemôžeme zabudnúť na poskytovateľov telekomunikačných služieb firmu Telefónica či energetickú firmu Repsol. Cieľom aliancie je podporovať rozvoj a vývoj blockchainovej technológie.

V rámci tejto spolupráce plánuje spoločnosť SEAT testovať výhody blockchainu v oblasti financií s cieľom zlepšiť a optimalizovať existujúce procesy a uľahčiť riadenie dodávateľského reťazca. Prezident SEATu, Luca de Meo sa údajne vyjadril, že:

„…spoločnosť je presvedčená o obrovskom význame technológie blockchain, ktorý táto technológia bude mať v budúcnosti.“

SEAT a Telefónica už začali spoločne pracovať na prvom blockchainovom produkte, ktorý bude sledovať jednotlivé automobilové diely v celom dodávateľskom reťazci továrne spoločnosti SEAT v španielskom meste Martorell.

Mohlo by vás zaujímať: [Názor] Gaming na blockchaine pritiahne ku kryptomenám milióny ľudí

Blockchain v hľadáčiku aj ďalších veľkých hráčov automobilového odvetvia

SEAT nie je ani zďaleka prvou automobilkou, ktorá sa o blockchain začala zaujímať. Už minulý mesiac podal americký automobilový gigant General Motors (GM) patent na riešenie správy dát z autonómnych vozidiel, ktorý je založený práve na technológii blockchain.

A ak zostaneme v Európe, tak napríklad nemecká automobilka Porsche AG v septembri minulého roka oznámila, že v nasledujúcich piatich rokoch navýši svoje investície do začínajúcich podnikov (startupov), ktoré sa zameriavajú na blockchain, umelú inteligenciu (AI) či vrituálnu a rozšírenú realitu zhruba o 176 miliónov dolárov.

Tip redakcie: Milionár chce vybudovať blockchain mesto uprostred púšte – utópia alebo budúcnosť?

Záver

Vidno, že technológia blockchain si získava pozornosť stále ďalších a ďalších firiem, ktoré si uvedomujú jej potenciál a nesporné výhody. Môžeme pripomenúť niekoľko zaujímavých využití tejto technológie z poslednej doby, keď napríklad Estónsko využilo blockchain na uloženie spotreby energie v krajine, Gazprom a ruské aerolinky S7 začali tankovať palivo cez blockchain alebo hoci príklad Nemecka, ktoré sa snaží blockchainom bojovať proti daňovým únikom. Automobilový priemysel mi osobne príde na nasadenie blockchainu ako stvorený. Súhlasíte so mnou? A v akých oblastiach by ste túto technológiu radi videli vy? Budem rád, ak sa podelíte v komentároch pod článkom.

Čo čítať ďalej?

Lightning Network – čo to je, ako funguje a čo prinesie kryptomenám?

Zdroj:
cointelegraph.com

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek D.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance