Gaming na blockchaine pritiahne ku kryptomenám milióny ľudí
Gaming na blockchaine pritiahne ku kryptomenám milióny ľudí, zdroj: https://www.shutterstock.com/cs/g/Mattdoodles

Kryptomeny sú stále na okraji záujmu spoločnosti. Prepad ich ceny bude znamenať ďalší pokles záujmu o ne, ale ide iba o momentálnu situáciu. Dnes sa pozrieme, ako by v budúcnosti mohol blockchain nastúpiť na cestu masovej adopcie. A v popredí prijímania kryptomien bude možno stáť gaming.

Cryptokitties

Pokiaľ sa budeme baviť o kryptomenách a blockchaine, tak je najlepšie začať s Cryptokitties. Táto hra totiž prekvapila úplne všetkých. Záujem o ňu bol taký šialený, že celá sieť ETH bola zasekaná, pretože kupci a predajcovia mačičiek sa odtrhli z reťaze. Poplatky na sieti tak radikálne vzrástli, čo ilustrovalo absolútnu nepripravenosť blockchainového prostredia pre väčšiu adopciu.

Cryptokitties taktiež priniesli jeden zaujímavý fenomén. Ukázalo sa, že ľudia sú za digitálne majetky (aj vo forme mačičiek) skutočne schopní zaplatiť astronomické čiastky. Najdrahšou mačičkou bola jedna z prvých, ktorá niesla názov Founders Cat 18. Tá sa predala za neuveriteľných 110 000 dolárov. Ale ani táto čiastka nebola nakoniec najvyššia, pretože neskôr niekto kúpil dračiu mačičku za 170 000 dolárov.

Viac informácií o hre Cryptokitties – CryptoKitties: Virtuálna mačka za cenu nového Porsche

Aj keď  technológia nebola pripravená, tak sa jasne ukázalo, že platí ekonomická mantra, ktorá hovorí, že veci majú len takú hodnotu, akú im prikladajú ľudia. Do tejto hry sa v čase najväčšej slávy pripájalo iba 14 000 hráčov denne. Porovnateľné hry majú ale desiatky miliónov užívateľov.

Prečo práve hry?

Hry sú jednoduché. Hry sú zábavné a ľahko upútajú pozornosť bežného užívateľa. Blockchain je naviac designovaný na digitálne prostredie. Hráči hier tak budú mať prirodzene bližšie k prostrediu digitálnych mien.

Hry na blockchaine tak môžu byť ideálnym prostredím, kde sa budú užívatelia učiť s kryptomenami a zistia, aké jednoduché a bezpečné je ich používanie. A jednoduchá trendy hra na mobilné zariadenie dokáže pritiahnuť desiatky miliónov užívateľov. V dnešnom prostredí mikrotransakcií je už bežné za hry platiť a teda by nemal byť prechod od hier klasických nijak náročný.

Ako je to s gamblingom na blockchaine – Hazardné hry a kryptomeny – ako sa nenechať napáliť?

Blockchain hry potom budú mať dve hlavné výhody oproti súčasnej konkurencii. Jednak bude možné skutočne vlastniť to, čo v hre bude mať (napr. vlastnú kryptomačičku, či kryptomeč). Na druhej strane potom bude možné tvoriť zmysluplné ekonomické modely zamerané na hráča.

Nové obchodné modely

Jedným z problémov týchto hier je nepripravenosť technológie, čo dobre ilustrovali Cryptokitties. Ďalším problémom je fakt, že blockchain sa nedá aplikovať na už existujúce hry, pretože potrebuje zbrusu nový obchodný model. Na centralizované mikroplatby skutočne nie je potrebný blockchain.

Novo vznikajúce blockchain hry tak budú musieť mať svoj vlastný, optimalizovaný obchodný model. Ten sa bude odlišovať od centralizovaných riešení. Jednou z variant je tvorba tokenu, ktorý budú z veľkej časti držať tvorcovia hier a jeho cena bude stúpať s úspechom hry.

Tu nájdete viac informácií o IOTE – [Interview] Julia Maupin (IOTA) – Poradkyňa nemeckého ministra financií o reguláciách kryptomien

Tŕň z päty by kryptomeny mohli vytiahnuť taktiež ekonomickým modelom pre masívne multiplayerové hry, ktoré sa potýkajú so šialenou infláciou v rámci herných ekonomík. Taký prístup by mohol dať úplne nový rozmer ekonomikám rozsiahlych, multiplayerových hier. Jedna taká momentálne vzniká a je z dielne tvorcu IOTY. Sergei Ivancheglo (aka Come_from_Beyond) tvorí MMORPG Paracosm. Gaming môže byť prostredím, ktoré bude transformované ako prvé.

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate kliknutím na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Tento článok je preložený z originálu, ktorý pre český Kryptomagazín napísal Adam K.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance