BTC MPI. Zdroj: Shutterstock.com/Yevhen Vitte
BTC MPI. Zdroj: Shutterstock.com/Yevhen Vitte

Ako poukázala analytika na CryptoQuant, BTC Miner Position Index môže naznačovať, že baníkom sa nedarí odhadnúť vrchol. BTC Miner Position Index (MPI) je bitcoinová metrika, ktorá je definovaná ako pomer celkového odtoku minerov delený 365-dňovým kĺzavým priemerom. Inšpiráciou tejto metriky je Puellov násobok.

MPI = celkový odtok baníkov ÷ celkový odtok baníkov (365-dňová MA)

Bitcoin MPI ukazuje správanie pri likvidácii minerov v porovnaní s historickým priemerom. Ukazovateľ však vytvára jeden dôležitý predpoklad. Predpokladá sa, že väčšina týchto odlivov baníkov sa v skutočnosti presúva na burzy za účelom predaja.

Mohlo by ťa zaujímať – Analýza BTC – aký je najviac medvedí scenár súčasnej korekcie?

Vhodný čas na nákup BTC

Niektorí investori radi používajú túto metriku na to, aby zistili, kedy predávať Bitcoiny. Nasledujúci graf ukazuje trend MPI v porovnaní s cenou za posledných niekoľko býčích trendov:

MPI vs. BTC/USD- Zdroj: TradingView
MPI vs. BTC/USD- Zdroj: TradingView

Vyššie uvedený graf odhaľuje dve funkcie indikátora. Prvým je, že počas býčích trendov 2013, 2017 a 2021 baníci predali svoje mince pred konečným vrcholom. Druhým je, že žlté šípky v grafe sa zdajú byť vhodnými obdobiami na nákup ďalších Bitcoinov. Historicky cena vzrástla, keď indikátor ukázal takéto hodnoty.

Teraz sa pozrime na ďalší graf, tentoraz pre BTC Miners Reserve. Táto metrika ukazuje počet mincí, ktoré baníci držia vo svojich peňaženkách.

Rezerva BTC minerov vykazuje postupný vzostupný trend. Zdroj: TradingView
Rezerva BTC minerov vykazuje postupný vzostupný trend. Zdroj: TradingView

Rezerva baníkov sa ponorila pred ATH 2021, čo znamenalo, že sa zbavili mincí pred vrcholom. Zdá sa, že hodnota indikátora teraz rastie, čo znamená, že baníci v súčasnosti znovu akumulujú.

Na záver teda platí, že baníci nie sú veľmi dobrí obchodníci, pretože sa vždy zbavují mincí predčasne. Ďalšou vecou, ​​ktorú môže MPI naznačovať, je, že teraz je vhodný čas na nákup BTC, pretože v súčasnosti sú hodnoty v žltej zóne.

Prečítaj si taktiež – Je ťažba ETH stále profitabilná? Mineri bojujú s EIP-1559

PrimeXBT Bitcoin Skupina
Páči sa vám tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdete na našom facebooku. Dajte nám like a dostávajte spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.