Ťažba ETH
Ťažba ETH. Zdroj: Shutterstock, Morrowind

Mineri sú neodmysliteľnou súčasťou krypto priemyslu. Minimálne to platí v prípade BTC. Ako sa však pre nich vyvíja situácia z hľadiska ťažby kryptomeny Ethereum?

Prečítaj si tiež: Ethereum môže v dlhodobom horizonte prekročiť hranicu 10k – poznáme dôvody

Aktualizácie vs. mineri

5. augusta sme boli svedkami významného londýnskeho hard forku, ktorý so sebou priniesol aj EIP 1559. Tento protokol pracuje ako mechanizmus spaľovania transakčných poplatkov pre ETH. Spočiatku sa tvrdilo, že tento protokol negatívne ovplyvní protagonistov ťažby Etherea. Prekvapujúco sa však tieto dohady zatiaľ nenapĺňajú.

Môže ťa zaujímať: Kontrakt na staking Ethereum 2.0 je najväčším hodlerom ETH v hodnote 21,3 miliardy USD

Burza Binance je aktuálne najlepšia a najznámejšia kryptomenová burza, kde môžeš nakúpiť a obchodovať kryptomeny. Využi náš link a získaš doživotnú zľavu na obchodovanie.

StormGain

Zisky minerov klesajú

Po spustení hard forku môžeme prvýkrát reálne posúdiť, ako sú na tom mineri. Za posledných 10 dní sa celkové zisky znížili z 21 000 ETH na 17 500 ETH. Najväčší vplyv na pokles príjmov môžeme jednoznačne pripisovať procesu spaľovania poplatkov. Príjmy zo samotných poplatkov totiž klesli až o 14 %. Aktuálne sa pokles pohybuje na úrovni 22 % a naďalej klesá.

príjmy minerov ETH
Príjmy minerov ETH. Zdroj: Glassnode

V čom je teda háčik? Napriek poklesu príjmov sa mineri nevzdávajú. Dokonca navyšujú svoj počet. Validátori pribúdajú a počet ich adries dosiahol 3-mesačné maximum. Pre sieť ETH je to určite dobré znamenie. Prílev nových účastníkov zvyšuje kvalitu siete, keďže poplatky už nie sú hlavným zdrojom príjmov.

validátory ETH
Adresy validátorov ETH. Zdroj: Glassnode

Aktuálna situácia

Očakávalo sa, že po spustení hard forku budú mineri vo veľkom predávať. Opak je však pravdou. Samotné rezervy ETH sa od spustenie EIP-1559 navýšili o 16 000 ETH. To je vskutku pozitívnym znakom aj pre samotnú spotovú cenu ETH.

PrimeXBT Bitcoin Skupina
Páči sa vám tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdete na našom facebooku. Dajte nám like a dostávajte spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.