Počet Bitcoinov v obehu môže presiahnuť 21 miliónov – Viete ako?

0

Maximálne množstvo fyzických Bitcoinov, ktoré môže byť v obehu, je limitované matematikou. Ak sa v budúcnosti nejakým hard-forkom spôsobí emitovanie tokenov na trh, vieme dokázať, že nikdy nedosiahneme ani 21 miliónov BTC. K tomu, samozrejme, musíme pripočítať minimálne tri milióny coinov, ktoré boli rôznymi spôsobmi nenávratne stratené, Satoshiho milión a budeme radi, ak raz bude v obehu 15 – 17 miliónov BTC.

Podľa štatistík z Bitcoin blockchainu sa každý deň presunie 0,3 – 4 miliardy dolárov v BTC. To je iba malé percento oproti súčasnej 150-miliardovej kapitalizácii tejto kryptomeny. Ak nepočítame wash-trading, na burzách sa denne zobchoduje BTC v hodnote 1 – 3 miliardy dolárov a do úvahy treba brať aj OTC (Over The Counter) trh, kde predávajú BTC veľké ťažobné spoločnosti, burzy a ďalší veľkí hráči. Objemy na tomto trhu môžeme iba ťažko odhadnúť.

Iba malé percento všetkých Bitcoinov je tak reálne v pohybe. Väčšina coinov sedí v peňaženkách a padá na ne digitálny prach. V budúcnosti sa však môže celkový počet Bitcoinov poriadne zvýšiť a prekoná aj tých dvadsaťjeden miliónov… svojím spôsobom. Záleží na uhle pohľadu.

Môže vás zaujímať: Európska únia pod temným mrakom obchodnej vojny – USA uvalí clá na dovoz z EÚ

M0 vs. M1, M2 a M3

Žijeme v dobe, kedy už aj šéf FED-u nazval Bitcoin digitálnym zlatom. Ak to takto pôjde ďalej, môžeme očakávať, že sa ho chytí klasický finančný svet. Bitcoin tak možno čaká podobný osud ako zlato.

Zlato má obrovskú vnútornú hodnotu. Vyťažiť tonu zlata je dnes drahšie, než za koľko ho potom môžete predať na trhu. To však vôbec nevadí. Jednu tonu „Au“ rôzne inštitúcie a burzy derivátov sú schopné namnožiť na desiatky, ba aj stovky ton digitálneho zlata, s ktorými sa následne obchoduje na trhoch s komoditami.

Podkladové aktívum samotné (zlato, BTC) patrí do kategórie M0. Derivát krytý daným podkladovým aktívom sa označuje ako M1. Napríklad Bitcoin Futures na burze Bakkt sú M1 deriváty. Deriváty z M1 derivátov sa označujú M2 – tie nakúpite napríklad u brokera. A tak ďalej, a tak ďalej…

Tieto deriváty nemajú rovnaké vlastnosti ako samotný Bitcoin (alebo tehlička zlata). Neexistujú na blockchaine, nemôžete ich uchovávať vo vlastnej peňaženke, nedá sa nimi platiť… Jediné, čo majú s Bitcoinom spoločné, je cena, čo je ideálne pre traderov. A, samozrejme, každý derivát by mal byť do istej miery krytý svojím podkladovým aktívom.

Je veľmi pravdepodobné, že objem na trhoch s derivátmi BTC bude v budúcnosti obrovský. Počet takýchto „umelých“ Bitcoinov niekoľkokrát presiahne počet mincí na blockchaine. V tomto zmysle bude na trhu viac než tých „finálnych“ 21 miliónov BTC.

Čo čítať ďalej?

[Analýza] MTL, RCN, CMT – Schyľuje sa k finálnemu altcoin rallye?

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of