ethereum

Po vzostupe DeFi sa stále viac hovorí aj o rôznych ERC-20 tokenoch, ktoré iba kopírujú hodnotu Bitcoinu. Podobne, ako stablecoiny kopírujú dolár. Mali by sme ich teda volať Bitcoincoiny? Projekt WBTC dnes dokonca dosiahol kapitalizáciu 1 miliarda dolárov! Na čo sú vlastne tieto kopírky Bitcoinu dobré? Ide o podvod? 

Čítajte viac o súčasnej situácii na DeFi trhu: DeFi coiny dnes stratili desiatky percent! Je čas nakupovať?

Wrapped Bitcoin WBTC projekt na Ethereum chaine dosiahol kapitalizáciu 1 miliardy

Máte radi Bitcoiny ale vadia vám nízke poplatky BTC siete? Chcete za každú transakciu platiť aspoň 10 $ a vydať sa na milosť centralizovanému protokolu? WBTC (Wrapped Bitcoin) je tu pre vás! Jedinečná technológia, ktorá spája to najhoršie z Bitcoinu, Etherea a pridáva centralizáciu.

Ale nie, robím si srandu. WBTC je skvelý projekt ktorý začal ešte v minulom roku. Ide o mincu, ktorá funguje na Ethereum chaine a presne kopíruje hodnotu Bitcoinu. V tom čase sa na WBTC väčšina ľudí iba nechápavo pozerala. Po vzostupe novej generácie DEX-ov sa však ukazuje, že je to skvelý nápad. Svedčí o tom aj 900% rast kapitalizácie WBTC za posledné dva mesiace.

Včera sme na streame predniesli argumenty, prečo by mal Bitcoin v blízkej dobe spraviť veľký pohyb. Pozrite si video:

(článok pokračuje pod videom)

DEX-y a tokeny kopírujúce hodnotu Bitcoinu

Súčasné decentralizované burzy ako Uniswap sú totiž obmedzené na ERC-20 tokeny fungujúce na Ethereum blockchaine. Kryptoburza bez Bitcoinu však nieje kryptoburza. Aj to je dôvod, prečo náhrady Bitcoinu ako WBTC či renBTC raketovo rastú.

V súčasnosti je už na trhu takmer stotisíc WBTC, teda približne 0,6% všetkých BTC mincí. V prípade mladšieho a decentralizovaného renBTC je to o niečo viac než 25 000 tokenov. Tieto projekty majú ešte jednu veľkú výhodu. Compound, Aave či inú lending platformu za ich držanie ponúka slušné úroky. Pre mnohých HODLerov je to lepšia alternatíva, ako držať BTC bez úžitku v peňaženke.

Má to však aj svoje nevýhody. V prípade WBTC ide samozrejme o centralizáciu a renBTC je zas relatívne mladý a neosvedčený protokol. Ak vás však možnosť stakovania BTC zaujala, rozhodne to vyskúšajte. Oba projekty dnes už používajú desaťtisíce traderov.

Nad DeFi trhom visí Damoklov meč v podobe regulácií od Európskej únie. Tie nezohľadňujú, že niektoré krypto služby jednoducho nemajú centrálnu autoritu a za ich používanie by sme mohli byť tvrdo postihovaní. Prečítajte si viac o chystaných reguláciách EÚ:

Nové regulácie kryptomien úplne zakážu tie najlepšie projekty – EÚ by na nich mala zapracovať