Dolárový index verzus Bitcoin
Dolárový index verzus Bitcoin. Zdroj: Shutterstock.com/aijiro

Od júna 2021 trhy čelili parabolickému rastu dolárového indexu (DXY), ktorý za toto obdobie narástol o takmer 30 %. Na maxima 114 bodov ale nastal zlom a index dodnes klesá. Zdá sa, že prudký nárast skončil a mnohé aktíva, ktoré sú vyjadrené v dolárovej hodnote, si na istú chvíľu môžu vydýchnuť.

Pokles dolárového indexu poskytuje investorom príležitosť nakupovať rizikové aktíva, akými sú akcie alebo kryptomeny. To znamená, že Bitcoin a altcoiny by za týchto podmienok mohli pokračovať v raste.

Spomalenie zhodnotenia dolára otvára otázku, či nenastane podobný pokles ako začiatkom roka 2002, keď DXY klesol v priebehu roka až o vyše 40 %. Je síce zatiaľ nepravdepodobné, že by dolárový index klesol o rovnaké percento, ale prepad pod 103 bodov by znamenal ďalšie prehĺbenie korekcie.

DXY zatiaľ od svojho maxima znížil svoju hodnotu o približne 8 % a najbližší support sa nachádza na hladine 103 bodov.

Dolárový index DXY
Dolárový index DXY. Zdroj: TradingView

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Bitcoin môže reagovať pozitívne

Posledné vyjadrenie Powella nasvedčuje, že FED zmierni tempo rastu úrokových sadzieb. Väčšina svetových centrálnych bánk nasledovala FED v tomto zvyšovaní s časovým oneskorením, a keď FED naozaj spomalí zvyšovanie, ostatné centrálne banky by toto tempo mohli dobehnúť. To by v konečnom dôsledku znamenalo, že dolárový index by mohol ešte klesať.

Ak by sa táto predikcia potvrdila, Bitcoin by pravdepodobne pokračoval v raste, ktorý ale čelí dvom kľúčovým rezistenciám na hladine 21 500 a 25 000 dolárov. Nedávny krach burzy FTX spôsobil, že napriek poklesu DXY Bitcoin aj ostatné kryptomeny klesali. To znamená, že nie každý pokles dolárového indexu musí hneď znamenať rast Bitcoinu. Ak sa na trhu objaví silná fundamentálna správa, trend dolárového indexu je v tomto prípade druhoradý.

Mohlo by ťa zaujímať: Postoj FED-u mení sentiment na trhoch. Mení sa niečo aj v prípade Bitcoinu?