[Osobnosť] Jaromír Jágr – Sníval o tom, že sa stane najlepším hokejistom na svete

BITmarkets BITmarkets

Hokejové úspechy, na ktorých sa Jaromír Jágr podieľal, sú dnes už legendárne. Dnešná osobnosť sa zúčastnila niekoľkých veľkých momentov pre Českú republiku a taktiež pre celé Československo, do ktorého sa Jágr v roku 1972 narodil. Jeho príbeh je predovšetkým o motivácii a skalopevnom odhodlaní a poctivom tréningu, vďaka ktorému si splnil svoj sen, stať sa najlepším hokejovým hráčom na svete, alebo prinajmenšom najlepším Európanom, ktorý kedy hral v NHL.

V minulom dieli ste čítali: Jack bol nadšený, jeho pomalé telefonické pripojenie zvoľna pracovalo a on ukázal svojim hosťom, že internet existuje.

Jaromír Jágr

Všetko čo kedy chcel, bolo hrať hokej. Jeho najväčším snom a motiváciou bolo, stať sa najlepším hokejovým hráčom na svete. Korčuľovať ho naučil jeho otec už v 5 rokoch. Keď však ako malý chlapec hrával s kamarátmi, nebolo to na ľade. Podobne ako mnohí z nás, ktorí sme na ihriskách na ulici hrávali „hokej”, používali i oni tenisovú loptičku. Tato hra je veľmi zábavná, jeho si však úplne pohltila a predurčila ho na to, aby dokázal niečo neobyčajné.

Jaromírovi rodičia veľa pracovali a v detstve preto trávil veľa času so svojou babičkou. Vtedy u nás panoval totalitný komunistický režim. Táto doba ho zrejme veľmi poznamenala. Sám spomína, ako jeho rodine zabavili pole a statky a deda zavreli do väzenia. Ako ste sa mohli dočítať v niektorom z článkov o Milade Horákovej či Janovi Werichovi, tzv. obdobie Pražskej jari bolo určitým nádychom nádeje a zdravého rozumu.

To všetko síce ukončil vpád sovietskych vojsk v auguste 1968, ale napriek tomu ide o významnú súčasť našich dejín. Jarda toto číslo nosí hrdo na svojom drese zrejme ako pamiatku na svojho dedka, ktorý v tom roku zomrel vo väzení, ale predovšetkým ako pripomienku povstania proti totalitnej komunistickej vláde.

Národná hrdosť

Spojitosť hokeja a významných udalostí pre našu národnú hrdosť má svoju logiku. Hokej je pre väčšinu z nás niečo viac než len šport. V momentoch, kedy sa českému týmu podarilo zvíťaziť na Olympiáde nebo Majstrovstvách sveta, sa český národ zomkol a všetci pocítili určitú súnáležitosť, ktorá je pre všetkých pochopiteľne veľmi dôležitá.

To sa týka ako Čechov, tak i Slovákov. Veď nie je to tak dávno, keď sa naši rodičia a starí rodičia mohli spoločne radovať z úspechov československého národného hokejového týmu, ktorý pravidelne získaval medaile z ME i MS, vrátane tých najvyšších.

Vždy je lepšie, keď za národy bojujú športovci na svetových súťažiach, než aby bojovali armády a umierali ľudia. Hokej má u nás úžasnú tradíciu a právom by mohol byť nazývaný našim národným športom. Oba naše štáty sú pomerne malé a preto je vždy úžasné, keď  sa niekomu z nás, či už Slovákom alebo Čechom, podarí zvíťaziť i nad tými najväčšími (nie len hokejovými) obrami, ako je Kanada a Rusko a získať zlato.

Najlepší hráč na svete

Peniaze nikdy neboli pre Jágra hlavnou motiváciou. Ako ale sám hovorí, vždy si nejakú motiváciu potrebuje nájsť, pretože tá je veľmi dôležitá a bez nej by si to tam chodil len „odkorčuľovať”, čo by nebolo profesionálne. Jarda sa veľmi poctivo venuje tréningom i mentálnej príprave. V čase, kedy už začínal starnúť začal zisťovať, že aby mohol naďalej hrať s tými najlepšími na svete, musí už trénovať viac.

Rád si hru užíva, preto často trénoval oveľa viac než ostatní. Trénoval 4 hodiny denne, chodil trénovať i v noci. Pred zápasom sa poctivo pripravuje a často chodí na štadión, keď je ešte prázdny a venuje sa psychickej príprave. Taktiež vraj na tele nosil ťažké závažia, a to i počas menej dôležitých stretnutí, ako prípravu na NHL. Vďaka tomu všetkému mal pred ostatnými často náskok, a hru si tak mohol doslova užívať.

Jeho motiváciou bolo stať sa najlepším hráčom na svete. Medzi najsilnejšie momenty, ktoré sám popisuje v rozhovoroch s novinármi, patria predovšetkým zážitky so spoluhráčmi či privítanie fanúšikov po zisku medailí. Práve na tieto zážitky bude po skončení svojej kariéry spomínať. Počas nej sa stal tímovým hráčom, ktorý už tak netúži po individuálnych výsledkoch a oceneniach, ale zo všetkého najviac sa sústredí na úspech celého týmu.

Záver

Tímových i osobných úspechov zažil celý rad a v ďalšom dieli si tie najväčšie pripomenieme, vrátane zlata na Olympiáde v Nagane v roku 1998 a dvoch zlatých majstrovstiev. Samozrejme neopomenieme ani úctyhodnú kariéru v NHL, vďaka ktorej Jaromír Jágr už navždy patrí k tým najlepším hokejistom všetkých čias. Môžeme teda konštatovať, že si svoj sen splnil.

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate kliknutím na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Článok je preložený z originálu, ktorý pre český kryptomagazín napísal Kytka.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.