Obchodovanie s kryptomenami a dane v niektorých krajinách EÚ

Novinky Obchodovanie s kryptomenami a dane v niektorých krajinách EÚ
Obchodovanie s kryptomenami a dane v niektorých krajinách EÚ Zdroj: shutterstock.com/Andy.LIU
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Riaditeľ centrálnej banky v Portugalsku Hélder Rosalino uviedol, že kryptomeny nepovažuje za menu alebo zákonné platidlo a naznačil, že Portugalská centrálna banka zastáva podobnú pozíciu. 

Jeho názory sú v súlade s názormi mnohých krajín po celom svete vrátane USA, kde kryptomeny nemajú štatút zákonného platidla v žiadnej jurisdikcii.

Minister financií Portugalska Mario Centano v decembri minulého roka povedal, že sa usiluje o európske regulačné usmernenia týkajúce sa kryptomien. Ide o skupinu devätnástich ministrov financií krajín EÚ, ktorí sa stretávajú raz mesačne s cieľom hovoriť o dôležitých hospodárskych a menových politikách, ktoré sa realizujú v celej EÚ. Ministri financií z Francúzska, Nemecka a Spojeného kráľovstva navrhli, aby regulácia kryptomien bola koordinovaná na globálnej úrovni. Sústredia sa na diskusiu, ktorá sa bude konať na najbližšej schôdzi G20 v Buenos Aires v Argentíne.

Ripple efekt na bankové transakcie

Spoločnosť Santander-Portugalsko, štvrtá najväčšia portugalská banka, začala používať technológiu blockchain na zníženie nákladov a zefektívnenie cezhraničných platobných transakcií.

Portugalskí regulátori v súčasnosti vytyčujú a hľadajú koordinované regulačné riešenie pre kryptomeny. Medzitým sa však extrémna volatilita stala zámienkou strašenia portugalských bánk, ktorá nemá konca.

Banky obmedzujú svojich zákazníkov

Keď v decembri 2017 cena Bitcoinu vyskočila o 100 percent na 20 tisíc dolárov a následne klesla o 50 percent, banka Santander svojím zákazníkom zablokovala transakcie vedúce z a na kryptoburzy.

Reakcia na to je, že viac ako 1 000 zákazníkov podpísalo petíciu, v ktorej sa uvádza, že banka sa odklonila od rozvoja finančnej inovácie a ignorovala výrazný technologický posun smerom k technológii blockchain na celom svete. Niektorí zákazníci dokonca podali sťažnosti na DECO – organizáciu na ochranu spotrebiteľa v krajine.

Banka Santander sa podvolila

Pod tlakom zo strany zákazníkov Santander-Portugalsko zmenila svoju politiku o zastavení kryptomenových transakcií.

“Zaviazali sme sa k vytvoreniu vedúceho medzinárodného platobného ekosystému blockchain, ktorý predstavuje celosvetovo významnú príležitosť pre urýchlenie zahraničných platieb.”

Povedal José Luis Calderón, globálny riaditeľ spoločnosti Santander Global Transaction Banking. Spoločnosť Banco Santander-UK začala pracovať s American Express a Ripple, aby americkým obchodným zákazníkom umožnila okamžité a dohľadateľné zahraničné platby prostredníctvom siete RippleNet spoločnosti Banco Santander-UK.

“Spolu s firmami American Express a Santande robíme obrovský krok vpred, aby sme vyriešili problémy s pomalými cezhraničnými platbami, s ktorými sa zákazníci stretávajú ,”

prezradil Brad Garlinghouse, generálny riaditeľ spoločnosti Ripple.

V roku 2012 Spoločnosť Ripple prehlásila, že chce ponúknuť “bezpečné, okamžité a takmer bezplatné globálne finančné transakcie akejkoľvek veľkosti bez spätných platieb.” Podporuje tokeny reprezentujúce fiatovú menu, kryptomenu, komoditu alebo akúkoľvek inú hodnotovú jednotku.

V súčasnosti Ripple vyžaduje, aby transakcia nastala medzi dvoma stranami: regulovaná finančná inštitúcia “drží finančné prostriedky a spravuje zostatky v mene zákazníkov”, zatiaľ čo “tvorcovia trhu”, ako napríklad hedge fondy, poskytujú likviditu v mene, ktorú chcú obchodovať. Okrem Banco Santander už viac ako 100 bánk a platobných sietí prijalo technológiu RippleNet ako zúčtovaciu infraštruktúru.

Žiadne zdaňovanie osobných príjmov z kryptomien

S súvislosti s tým, že Banco Santander-Portugalsko začala opätovne prehodnocovať schopnosť svojich zákazníkov obchodovať na zahraničných kryptoburzách, prišla jedna dobrá správa:

Zdaňovanie príjmov fyzických osôb sa v Portugalsku nevzťahuje na zisky z kryptomien. Nedávne záväzné rozhodnutie portugalskej daňovej správy hovorí, že zisky z predaja kryptomien nie sú v Portugalsku zdanené, pokiaľ individuálny daňový poplatník nevykonáva podnikateľskú alebo profesionálnu činnosť a v tomto kontexte nadobudne zisk. Daňová správa uznáva, že tento predaj nie je zdaniteľný ako osobný príjem, kapitálový príjem alebo kapitálové zisky.

Pokiaľ daňový poplatník nevykonáva aktívnu obchodnú činnosť alebo obchody týkajúce sa kryptomien, príjmy z predaja alebo nákupu kryptomien nepodliehajú dani v súvislosti s kódom PIT.”

Zdôraznil Rogerio  Ferreira, hlavný daňový poradca v medzinárodnej advokátskej kancelárii Rogerio Fernandes Ferreira & Associados .

Kedy sa môže daniť?

Zdaňovanie sa môže uskutočniť len vtedy, keď jeho správnosť predstavuje obchodnú alebo profesionálnu činnosť pre daňovníka.

“Portugalsko neúčtuje cezhraničnú daň ako alternatívu k dani z príjmov fyzických osôb.”

Dodal Ferreira.

Keďže portugalskí daňoví poplatníci vykonávajú transakcie s kryptomenami na zahraničných kryptoburzách – môžu podliehať zahraničným daniam uloženým cudzou krajinou. Majú ale možnosť daň minimalizovať alebo odstrániť na základe zmlúv o dani z príjmov.

Čo na to EÚ?

Európska komisia nedávno pripravila návrh daňovej legislatívy o digitálnom hospodárstve, ktorá vyžaduje spoluprácu s Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a ďalšími medzinárodnými partnermi.

Európsky komisár zodpovedný za ochranu spotrebiteľa navrhol, aby sa zisky z individuálneho obchodovania v Portugalsku zdanili rovnakým spôsobom ako burzy. V reakcii na to sa portugalské združenie pre ochranu spotrebiteľa DECO obrátilo s apelom na ministerstvo financií.

Združenie DECO zakročilo

Daňový návrh spoločnosti DECO sa podobá spôsobu, akým US Internal Revenue Service (IRS) posudzuje dane zo zisku z kryptomien. IRS charakterizuje kryptomeny ako majetok. Znamená to, že vždy, keď sa vykoná kryptomenová transakcia, môže to priniesť zisk, ktorý podlieha zdaneniu v USA.

Kryptomena, ktorá je v držaní ako kapitálový majetok, bude zdanená ako kapitálový zisk. Kryptomena, ktorá sa uchováva ako inventár alebo na predaj daňovníkom, bude zdanená ako bežný príjem. Ak sa použije ako platobný prostriedok, bude sa s ňou zaobchádzať ako s menou a bude zdaňovaná ako bežný príjem.

Problém s cezhraničnými prevodmi kryptomien

Vzhľadom na to, že kryptomeny sa využívajú pri cezhraničných transakciách, sú zisky z kryptomien získané od daňovníkov nerezidentov predmetom zrážkovej dane, ktorá by sa mohla znížiť alebo odstrániť na základe zmluvy o dani z príjmov. Na tieto účely by sa príjmy súvisiace s kryptomenami obchodovanými cez internet určovali podľa medzinárodných pravidiel o komunikačných zdrojoch.

Ako je to u nás?

Ako je na tom naša jurisdikcia? Zatiaľ nie je definovaný právny rámec Bitcoinu, ani iných kryptomien. Ale to neznamená, že zisky z obchodovania s kryptomenami nemusíme zdaňovať.

V ČR sa pre zdaňovanie kryptomeny posudzujú ako vec a jednotlivci platia 15% daň zo zisku.

U nás v SR musíme byť ako vždy “lepší”. Tu sa zisk zdaňuje ako bežný príjem. To znamená 19% daň, plus 14% zdravotné odvody. Jednoducho paráda!

Sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš Facebook. Neváhajte sa tiež prihlásiť  na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.