Michael Saylor odsúdil niektoré kryptomeny
Michael Saylor odsúdil niektoré kryptomeny. Zdroj: Youtube

Jeden z najznámejších fanúšikov Bitcoinu sa ostro pustil do kryptomien, ktoré by podľa jeho slov mali obmedziť alebo dokonca zakázať. Ide o veľmi prekvapivé vyjadrenie, ktoré vyslovil miliardár a bitcoinový maximalista Michael Saylor.

Kryptomeny ako cenné papiere

Spoluzakladateľ spoločnosti MicroStrategy Michael Saylor okomentoval niektoré kryptomenové projekty, na ktoré by sa mala zamerať americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC). Saylor si vzal na mušku sieť EthereumRipple, ktoré majú podľa jeho definície jasné vlastnosti neregistrovaných cenných papierov, zatiaľ čo Bitcoin považuje za komoditu. Svoje názory predniesol 6. decembra v rozhovore s americkým podnikateľom Patrickom Bet-Davidom v podcaste 212 PBD.

Saylor uviedol, že stále nemá jasno v tom, aký je rozdiel medzi spoločnosťou Ripple a tokenom XRP, ktorý je spravovaný sieťou XRP Ledger.

Ripple je neregistrovaný cenný papier. Existuje totiž spoločnosť, ktorá z neho vlastní niekoľko kusov. Predávajú ho širokej verejnosti, ale nikdy nezverejnili meno tejto spoločnosti. Takže stanovisko SEC-u je jasné. Predávajú neregistrovaný cenný papier,“ uviedol Saylor.

Prečítaj si tiež: Podľa tejto analýzy Bitcoin práve ponúka „životnú investičnú príležitosť“

A nie len XRP, ale aj všetky najznámejšie altcoiny by podľa slov Saylora mali byť vyšetrované, keďže predstavujú neregistrované cenné papiere.

Rovnako aj Ethereum je neregistrovaný cenný papier. Kontroluje ho niekoľko ľudí v Ethereum Foundation. Rovnako ako FTT či Solana. Všetko sú to neregistrované cenné papiere,“ dodal spoluzakladateľ MicroStrategy.

Najlepšie bude, ak ich zakážu

Na záver rozhovoru prišla azda najprekvapivejšia odpoveď, ktorú by fanúšikovia kryptomien od Saylora zrejme nikdy nečakali. Podľa investora by SEC mali všetky spomenuté kryptomeny zakázať.

Myslím si, že najlepšie pre svet by bolo, ak by SEC všetky tieto kryptomeny zakázal. Všetko sú to len kapitálové tokeny vydané spoločnosťou s cieľom vyhnúť sa zverejneniu. Dopúšťajú sa tak podvodu s cennými papiermi, a to hovorím najmä o Ethereu,“dodal Saylor.

Saylor porovnal spomínané altcoiny k štandardnej banke, ktorá by klientom ponúkala produkty investičných zmlúv. Ethereum riadi hŕstka ľudí, ktorá spravuje viac ako 20 miliárd dolárov uzamknutých v stakingových programoch. Ľudia tak v podstate investujú do údajne spoločného podniku s očakávaním zisku. To je jasná definícia cenného papiera. Ak majú byť kryptomeny považované za komodity, ľudia sa nemôžu spoliehať na vývojárov či generálnych riaditeľov.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.