Nezamestnanosť v USA prekvapivo klesla, akciové trhy reagujú silnou expanziou

1

Je to vcelku neuveriteľné, ale miera nezamestnanosti za máj oproti aprílu klesla z 15 % na 13,3 %. Je zrejmé, že nejde o nejaký zásadný posun k lepšiemu, ale v kontraste s tými čiernymi odhadmi, ktoré počítali aj s 20 – 25 % nezamestnanosťou, je to celkom výhra. Presne na toto akciové trhy čakali a tie už v premarkete reagujú rastom.

Aktuálna situácia na 4H TF indexe Dow Jones (Futures)

analýza DJI

Premarket na Futures trhu DJI už začal solídne pumpovať, čo je nepochybne reakcia na aktualizované dáta ohľadom poklesu nezamestnanosti v USA. Mňa osobne tieto nové dáta extrémne prekvapili, pretože som skôr čakal nárast o niekoľko percentuálnych bodov. Nakoniec k tomu nedošlo, a nie som prekvapený iba ja.

Nad aktuálne reportovaným číslom krúti hlavou veľa ľudí a ja sa im teda vôbec nedivím. Je to naozaj divné a najrozumnejšie bude brať to skôr s rezervou. Bude dosť záležať na tom, čo ukážu dáta za ďalšie mesiace. Ale veľmi sa mi nechce veriť tomu, že nenastane zase navýšenie nezamestnanosti.

Aktuálna situácia na 4H TF indexe S&P 500 (Futures)

analýza S&P 500

Index S & P 500 (Futures) taktiež zareagoval slušnou pumpou, a to je teda ďalší dôkaz, že nové dáta ohľadom zamestnanosti urobili svoje. Takýto index Nasdaq už útočí na svoju ATH hladinu z marca a pravdepodobne aj dôjde k breakoutu.

Nesmieme však zabúdať na to, že celkovo sú tie makrodáta v extrémoch. A trochu ma prekvapuje, že trh tak masívne reaguje na niečo, čo až také ohromne pozitívne nie je. Nezamestnanosť vyše 13 % nie je málo a nikto nikomu nezaručí, že nedôjde k zhoršeniu situácie. Pozor teda pred FOMO, čo je nepriateľ každého investora a obchodníka.

V každom prípade, keby mi niekto povedal na konci marca, že sa akciové trhy dostanú tak vysoko, mal by som ho za blázna. Majte na pamäti, že aj napriek tomuto miernemu zníženiu nezamestnanosti sú ostatné makrodáta celkom hrôza a des. Nezabúdajte aj na to, že nie všetky akcie pumpujú. Respektíve, najväčšiu zásluhu na expanzii celkového trhu má skôr len pár vybraných titulov.

Záver

Majte na pamäti aj to, že FED dosť skrotil svoje operácie na voľnom trhu (QE), takže tá znížená likvidita môže tiež výrazne všetko ovplyvniť. Teda za predpokladu, že do toho zase nevstúpi. Ale prečo by to teraz robil? Keby som mal povedať svoj finálny názor, ten emotívny pohyb trhu veľmi nechápem.

Zdá sa mi, že keď sa tá situácia z mesiaca na mesiac nezhoršila, všetci naraz začínajú veriť tomu, že stačil taký krátky čas a už je kríza za nami. Ja tomu ale jednoducho neverím, pretože každá kríza nejaký ten rok trvala. A ak sa tentoraz tú krízu podarilo zastaviť, tak nás ešte len čaká a o to horšia bude potom.

Autor: Jaroslav Jarolím

Čo čítať ďalej?

FED prestáva podporovať akciové trhy – Blíži sa konečne sľubovaný prepad?


Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Joe

Presne toto soom cakal a tak som pred 2 dnami narychlo dokupil, vyplaca sa mi vsadzat oproti ocakavaniam, za 2 dni narast 20% cisteho zisku potesi. Ale najviac ma tesi moj cierny jon, HTZ 🙂