Hlavné ekonomiky sveta sa spájajú v novovzniknutej koalícii proti Číne

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Na poli globálnej ekonomiky zase začína pekne prituhovať. Osem hlavných ekonomík sa spája do koalície, ktorej cieľom je čeliť rastúcemu vplyvu Číny a s tým súvisiacemu ohrozeniu svetového obchodu.

Osem krajín na čele s U.K. a poslancami Európskeho parlamentu sa spojilo v novej koalícii proti Číne. Táto jednota amerických spojencov znižuje zásadným spôsobom hrozbu prudkého poklesu akciového trhu.

Nová koalícia proti Číne

Boj proti Číne, ktorá sa snaží ovládnuť a zmanipulovať Hongkong už nie je výlučne záležitosťou Spojených štátov. Nová medziparlamentná aliancia proti Číne, za vznikom ktorej stojí 19 ministrov navrhuje, aby Európa podporovala Spojené štáty v ich krokoch proti čínskej vláde. Medzi zúčastnené krajiny patria Austrália, Kanada, Nemecko, Japonsko, Nórsko, Švédsko, Spojené kráľovstvo a pochopiteľne USA.

V minulom týždni uvalili Spojené štáty na Čínu ďalšie sankcie. Nie je bez zaujímavosti, že aj napriek tomuto kroku si americký akciový trh naďalej udržal svoju dynamiku. Priemyselný index Dow Jones (DJIA) od 13. mája prudko vzrástol o 13 %.

crypto kingdom zhodnotenie portfolio

The Dow Jones Industrial Average (DJIA) rises 13% since May 13 | Zdroj: Yahoo Finance

Prečo je jednota medzi spojencami dôležitá pre dynamiku akciového trhu?

Americký akciový trh zatiaľ nezareagoval na narastajúce geopolitické riziká a rastúce napätie medzi USA a Čínou. Znamená to, že investori zatiaľ nevnímajú súčasný vzťah medzi oboma krajinami ako skutočnú hrozbu pre akcie. To nám tiež naznačuje, že investori po nejakom čase očakávajú zhoršenie vzťahov medzi USA a Čínou.

Zjednotený postoj niektorých hlavných ekonomík sveta dáva krajinám v boji proti Číne jednu dôležitú výhodu – čínska vláda nemôže nijako zvlášť proaktívne a s predstihom reagovať.

Austrálska senátorka Kimberley Kitching k situácii poznamenala:

„V Austrálii sme si stále viac uvedomovali, že spôsob, akým rokujeme s autoritárskymi režimami, nemôže byť rovnaký ako spôsob, akým rokujeme s demokratickými režimami.”

Ak čínska vláda zavedie tvrdé opatrenia proti USA, môže to viesť k odvetným opatreniam zo strany Veľkej Británie, Austrálie a ďalších krajín, ktoré sú členmi koalície. Z tohto dôvodu sa dá predpokladať, že sa USA aj Čína pravdepodobne vyhnú totálnej hospodárskej vojne. Koalícia navyše Číne sťažuje zavádzanie sankcií alebo opatrení proti americkým spoločnostiam a môžeme očakávať, že táto jednota pozitívne podporí dynamiku akciového trhu.

Napätie medzi USA a Čínou zosilnelo, ale…

Napätie medzi USA a Čínou v posledných týždňoch síce zosilnelo, ale vzhľadom k prezidentským voľbám v novembri sa všeobecne predpokladá, že Trumpova administratíva bude mať veľkú motiváciu k hospodárskemu oživeniu. To by určite voliči ocenili.

Rastúci tlak na Čínu zo strany kľúčových európskych ekonomík spoločne s rastúcou dôverou investorov môžu znamenať, že americký akciový trhu bude aj v druhej polovici roka 2020 rastový.

Čo čítať ďalej?

Nezamestnanosť v USA prekvapivo klesla, akciové trhy reagujú silnou expanziou

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek Dintar.