Nemýlte si blockchain a kryptomeny, je v tom zásadný rozdiel

Plus Blockchain verzus kryptomeny
Blockchain verzus kryptomeny. Zdroj: Shutterstock.com/Preechar Bowonkitwanchai/ Chinnapong
Freedum fighters PCOkazio mobil

V dnešnej dobe sa pojem blockchain priamo spája s kryptomenami. Mnohí si myslia, že keď investujú do kryptomeny, investujú do technológie a naopak. Je potrebné tieto dva pojmy odlišovať, a to aj napriek tomu, že úzko spolu súvisia. Aký je medzi nimi rozdiel?

V roku 2008 sme boli svedkami vytvorenia bitcoinovej siete fungujúcej na technológii blockchain. To znamená, že kryptomeny existujú od roku 2008, ale blockchainová technológia tu bola oveľa skôr. Podľa Coingeek v roku 1991 Stuart Haber a Scott Stornetta vytvorili základ pre vybudovanie moderného blockchainu.

Ich ambície boli skromné a nedosahovali dnešné rozmery. V podstate zoraďovali údaje o hash sieti na potvrdenie časových pečiatok na digitálnych dokumentoch. Cieľom tohto článku ale nie je vysvetliť fungovanie prvého blockchainu, no stanoviť jasný rozdiel medzi technológiou a menami.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Blockchain verzus kryptomeny

Blockchain je akási verejná účtovná kniha, kde sú zapísané všetky uskutočnené transakcie medzi konkrétnymi adresami. Tieto informácie zahŕňajú čiastky, čísla adries, čas odoslania a podobne. To znamená, že každý má prístup k týmto údajom a anonymita tu naráža na svoje limity. Viac sa o tejto technológii môžete dočítať v našom článku Čo je blockchain?

Kryptomeny fungujú na blockchaine

Kryptomeny fungujú na blockchaine. Zdroj: Shutterstock.com/Zapp2Photo

Na druhej strane tu máme kryptomeny. Ide o digitálne platidlá založené na kryptografii s cieľom zvyšovať bezpečnosť. V podstate by mohli plne nahradiť moderné fiat meny, no problémom je vysoká volatilita a nejasný regulačný rámec.

Vzťah kryptomien a blockchainu je úplne jednoduchý: kryptomeny fungujú na technológii blockchain a nie naopak. Táto technológia môže mať ale mnoho iných využití, zatiaľ čo konkrétna kryptomena okrem prostriedku na platenie funguje iba v rámci svojho ekosystému.

V prípade, že sa rozhodnete nakúpiť kryptomenu, nie ste investor, ale obchodník. Samozrejme, staking a mining umožňujú priamo sa podieľať na bezpečnosti siete aj na fungovaní ekosystému, no napriek tomu nevlastníte podiel v spoločnosti, ktorá emitovala danú kryptomenu.

Potom tu máme kryptomeny, ktoré nie sú riadené spoločnosťami. Typickým príkladom je Bitcoin. Po zakúpení Bitcoinu ste aj tak stále iba majiteľom mince. Dokonca v prípade centralizovaných búrz ani nie ste majiteľom kryptomien, a to aj napriek tomu, že ich kúpite.

Na záver môžeme zhodnotiť, že kryptomeny by bez blockchainu fungovať nemohli, no blockchain bez kryptomien áno. Navyše, táto technológia je tu s nami už dlho predtým ako kryptomeny vôbec vznikli.

Mohlo by ťa zaujímať: Adopcia kryptomien v Európe: skončili časy rýchlych zárobkov?

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.