Nie je žiadnou novinkou, že občania v najvyspelejších európskych ekonomikách zarobia niekoľko násobne viac ako Slováci. Tento rozdiel sa však prehlbuje, keďže posledné desaťročie Slovensko nestíha za rastom Európy. Pravidlom však je, že najviac pracujú ľudia v chudobných a nových členských štátoch Európskej únie (EÚ), uvádza Trend.
Slovák pracuje mesačne o dva dni viac ako Nemec
V rámci EÚ najmenej hodín v jednom týždni odpracujú Holanďania (33,2 hodiny) a Nemci (35,3 hodiny), zatiaľ čo priemer všetkých 27 členských krajín je 37,5 hodiny. Napriek tomu, že odpracujú menej hodín, nemá to výrazný negatívny vplyv na trh práce. V Holandsku bola nezamestnanosť v júli 2023 na úrovni 3,6 %, zatiaľ čo v Nemecku len 2,6 %.
Priemerný Slovák v produktívnom veku odpracuje až 39,6 hodiny týždenne. To znamená, že počas jedného mesiaca Slovák odpracuje o dve 8-hodinové zmeny viac ako Nemec. Okolité krajiny sú však na tom ešte horšie: Poliaci odpracujú 40,4 hodiny, Česi 39,8 hodiny a Maďari 39,6 hodiny.
Problémom na Slovensku je vysoký nepomer medzi príjmami a výdavkami. Kým v Nemecku zaplatí občan len o kúsok drahšie potraviny, jeho príjmy niekoľkonásobne prevyšujú tie naše. Existujú oblasti ako napríklad bývanie, kde platíme za nehnuteľnosti menej ako Nemci, no napriek tomu celkové životné náklady v porovnaní s reálnou mzdou sú na Slovensku extrémne vysoké.
Slováci odchádzajú za prácou do zahraničia
Slováci sa snažia hľadať prácu buď v zahraničí alebo často pracujú v dvoch prácach. Dokonca čoraz viac dôchodcov je nútených pracovať, no tento problém je skôr spôsobený demografickou štruktúrou obyvateľstva. V dôsledku odlivu pracovnej sily vzniká na Slovensku fenomén chýbajúcich zamestnancov. Vláda sa snaží tento problém riešiť opatreniami ako udeľovanie národných víz, no nič to nemení na tom, že kvalifikovaní Slováci odchádzajú za prácou do zahraničia.
Už skôr sme informovali o tom, že v tomto roku bolo zverejnených na portáli Profesia.sk 6 397 ponúk práce do zahraničia. V roku 2022 bol počet reakcií na jednu zahraničnú ponuku 18, zatiaľ čo v tomto roku je to už 24. Najžiadanejšou krajinou, kde Slováci hľadajú prácu v zahraničí je práve Nemecko. Na druhom mieste je Česko a na treťom mieste Holandsko.
Mohlo by ťa zaujímať: O prácu môže prísť až 200 000 Slovákov
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.