O prácu môže prísť až 200 000 Slovákov

Ekonomika Slovensko čelí zatiaľ najväčšiemu problému
Slovensko čelí zatiaľ najväčšiemu problému. Zdroj: shutterstock.com/Karol Skalnicky/Alexandros Michailidis
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Výdavky verejnej správy majú v tomto roku prevýšiť príjmy až o 8 miliárd eur. Deficit rozpočtu štátu predstavuje takmer 7 % celoročného výkonu ekonomiky. Pre porovnanie, je to ako keby občan minul o 1 500 eur viac ako zarobil, uvádza denník Pravda. Európska komisia odhaduje deficit maximálne 6,5 %, no napriek tomu je Slovensko na tom najhoršie v celej Európskej únii (EÚ).

Štátny dlh dlhodobo rastie

Ministerstvo financií má do dvoch týždňov predstaviť detailný plán ozdravenia verejných financií. Pôjde o škrty vo výdavkoch a navýšenie daní tam, kde je to možné. V súčasnosti je zadlženie krajiny na úrovni 57 % hrubého domáceho produktu (HDP), zatiaľ čo priemer EÚ je na úrovni 84 %. V roku 2040 môže verejný dlh dosiahnuť až 110 % HDP, ak nedôjde k žiadnej zmene.

Dlh vyjadrený v percentách HDP prudko stúpol najmä od roku 2020, keď narástol medziročne až o viac ako 10 %. Z dlhodobého hľadiska dlh rastie, pričom najvyšší bol v roku 2021 na úrovni 61 %, uvádza Tradingeconomics. Ministerstvo financií upozornilo, že ak nedôjde k zmene, v roku 2026 dlh stúpne na 67 %, čo bude pre Slovensko neúnosné.

Slovensko: štátny dlh v percentách HDP

Slovensko: štátny dlh v percentách HDP. Zdroj: Tradingeconomics

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Slovensko doplatilo na vysoké výdavky vlády

Za súčasný stav môžu plošné opatrenia a rozhadzovanie vlády v podobe extrémne vysokých výdavkov. Ak by však nová vláda prudko škrtala výdavky, mohla by pripraviť o prácu v najhoršom scenári až 200 000 ľudí. Hlavným dôvodom by bolo vyššie zdanenie práce.

Na kritický stav verejného rozpočtu upozornila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) ešte 1. júna. Podľa Európskej komisie je Slovensko dokonca najviac ohrozené bankrotom spomedzi všetkých členských štátov. Dianie na Slovensku si už všimli aj zahraniční veritelia, ktorí nám zvyšujú úroky a tým zadlženosť krajiny rastie ešte viac.

Slovensko: vládne výdavky

Slovensko: vládne výdavky. Zdroj: Ministerstvo financií

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Slovensko čelí doposiaľ najväčšiemu problému

Konsolidačný plán má zohľadňovať viaceré faktory. Nesmie ohroziť skupiny s najnižším príjmom a zároveň nemôže úplne pochovať hospodársky rast. Výdavky a príjmy však musia byť efektívnejšie. Premiér vlády Ľudovít Ódor však po rokovaní vlády 13. septembra avizoval, že Slovensko je možné pred bankrotom zachrániť.

V súčasnosti je práve stav verejných financií najväčší problém Slovenska. Odhaduje sa, že máme už len dve volebné obdobia na to, aby sa zaviedli reformy. Slovensko údajne potrebuje v najbližších troch rokoch ušetriť až 8 miliárd eur, aby ozdravilo verejné financie. S opatreniami by mala predovšetkým prísť nová vláda.

Mohlo by ťa zaujímať: Porovnanie platov v Európskej únii. Slovensko predbehlo už aj Rumunsko

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.