Nedávno bol vyťažený už 19-miliónty Bitcoin – mince sú čoraz vzácnejšie

Novinky Bitcoin a vyťažený 19-miliónty BTC
Bitcoin a vyťažený 19-miliónty BTC. Zdroj: Shutterstock.com/Anucha Cheechang
BitmarketsBitmarkets

Údaje ukazujú, že 19-miliónty Bitcoin bol nedávno vyťažený, pričom baníkom zostávajú menej ako dva milióny BTC, ktoré môžu uviesť do obehu. Medzitým sa bitcoinová sieť prediera pevným harmonogramom vydávania, kým nedosiahne limit 21 miliónov.

Zatiaľ čo ťažiari a uzly spoločne pracujú na vydávaní bitcoinov, investori, ktorí majú záujem o získanie čoraz vzácnejších BTC, sa musia presadiť cez obmedzenú ponuku aktív. V minulosti baníci vykladali svoje čerstvo vyťažené bitcoiny na trh, aby pokryli prevádzkové náklady. No v súčasnosti je bežné, že ťažobné spoločnosti pridávajú svoje vyrobené mince do svojej súvahy a podľa potreby vydávajú pôžičky kryté bitcoinmi. Výsledkom je, že Bitcoin sa stal ešte vzácnejším, pretože stále väčšie percento celkovej ponuky bitcoinov sa dlhodobo neobchoduje.

V súčasnosti baníci zarobia 6,25 BTC za vyťažený blok. Bloková odmena, ako sa tomu hovorí, sa znížila na polovicu každých 210 000 blokov. V každom cykle sa distribuuje stále menej nových bitcoinov, čo ďalej zvyšuje nedostatok aktív. Preto aj keď vyťaženie 19 miliónov bitcoinov trvalo zhruba tucet rokov, zvyšné 2 milióny sa nevyťažia skôr ako v roku 2140, ak protokol zostane taký, aký je dnes.

Je zvláštne, že limit 21 miliónov nie je napísaný v jeho bielej knihe ani v jeho kóde. Skôr je to stále klesajúci počet bitcoinov odmeňovaných každým blokom v spojení s decentralizovanou sieťou počítačov vynucujúcich si túto odmenu. To umožňuje sieti implicitne zabrániť vydaniu Bitcoinu nad limit.

Okrem toho, Bitcoin umožňuje aj predvídateľnú menovú politiku naplánovanú v predstihu, ktorá sa oddeľuje od súčasného menového systému. Výsledkom je, že v BTC nie je možné znehodnotenie meny a kúpna sila jeho používateľov je chránená.

Celková ponuka Bitcoinu (modrá) v porovnaní s mierou peňažnej inflácie (oranžová

Celková ponuka Bitcoinu (modrá) v porovnaní s mierou peňažnej inflácie (oranžová). Zdroj: bashco

Okrem ochrany kúpnej sily ľudí Bitcoin so svojou predvídateľnou politikou umožňuje plánovanie do budúcnosti, pretože používatelia si môžu byť istí, že nikto nezníži hodnotu ich peňazí.

Burza Binance je najväčšia a pravdepodobne aj najlepšia kryptomenová burza. Pokiaľ chceš obchodovať aktuálne alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti vytvoriť si účet cez náš link. Získaš tak doživotnú zľavu na akýkoľvek obchod, ktorý otvoríš na tejto burze.

Prečítaj si tiež – Bitcoinoví investori sa boja riskovať – pákový efekt zostáva nízky

Je Bitcoin podhodnotený vzhľadom na jeho vzácnosť?

Cenu Bitcoinu v amerických dolároch možno považovať za zaostávajúci indikátor toho, ako ľudstvo rozumie tejto technológii a jej inovatívnej hodnotovej ponuke. V súčasnosti iba malé percento svetovej populácie skutočne chápe jedinečné koncepty programovo decentralizovaných a vzácnych peňazí.

Takže zatiaľ čo cena Bitcoinu môže z dlhodobého hľadiska smerovať do nekonečna, pravdepodobne sa to nestane realitou, kým väčšina svetovej populácie nezačne Bitcoin chápať. Keď tak urobia, môže nastať prudký ponukový šok, keďže do obmedzeného množstva bitcoinov prúdi neobmedzené množstvo peňazí.

Mohlo by ťa zaujímať – TOP 5 krypto airdropy, ktoré sledovať v apríli 2022 + návod ako sa ich zúčastniť

Okazio PCOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.