Nedajte sa oklamať sentimentom trhu, kryptomeny môžu rásť ďalej!

Analýzy Nedajte sa oklamať sentimentom trhu, kryptomeny môžu rásť ďalej!
Nedajte sa oklamať sentimentom trhu, kryptomeny môžu rásť ďalej! Zdroj: https://www.shutterstock.com/Visual Generation
Solaxy PC bannerBest Wallet mobil

Kryptomeny sa spolu s akciami nachádzajú v medveďom trhu. Najznámejší index S&P 500 potvrdil medvedí trend a v blízkej dobe možno očakávať ďalšie poklesy, keďže makroekonomické fundamenty nie sú pozitívne. Napriek tomu v prípade kryptomien možno očakávať oživenie a zmenu sentimentu. Prečo?

Volatilita a inštitúcie

Predchádzajúci rastúci trh ukázal, akú silu majú inštitúcie a veľkí hráči pri cenových pohyboch. V porovnaní s predchádzajúcimi cyklami to už neboli retailoví investori, ktorí spôsobili rast ceny Bitcoinu, ale práve inštitúcie. Správa burzy Kraken z roku 2021 uviedla:

Nielenže viaceré finančné inštitúcie a korporácie získali expozíciu voči tejto triede aktív, ale rozbehol sa aj prílev kapitálu z nových a existujúcich investičných nástrojov zameraných na kryptografiu.”

Korporátne entity ako Tesla, MicroStrategy či kryptomenová spoločnosť Terra dokázali pohnúť s cenou trhu bez ohľadu na makroekonomické fundamenty. Akceptácia Bitcoinu Teslou (od marca do mája 2021) viedla k rastu BTC na vyše 64 000 dolárov, a to bez ohľadu na prebiehajúcu pandémiu. Správanie veľrýb a inštitúcii počas býčieho trhu v rokoch 2020 a 2021 ukázalo, že celkový sentiment na trhu je predmetom veľmi dôkladného pozorovania analytikov a zväčša sa stane to, čo väčšina najmenej čaká. Ak by sa Tesla rozhodla opätovne prijímať Bitcoin, čomu sa v budúcnosti nebráni, ako už avizovala, cena aktíva môže vyletieť a spôsobiť masívny investičný stimul.

Podľa niektorých analytikov Bitcoin nedosiahol hodnotu 100 000 dolárov nie preto, že by na to neboli financie a investori, ale skôr preto, že to príliš veľa ľudí očakávalo. Zatiaľ čo retailoví obchodníci predávajú v stratách, inštitúcie nakupujú a zásoby bitcoinov na burzách stále dlhodobo klesajú.

Čítaj tiež: 3 podhodnotené kryptomeny, ktoré má zmysel sledovať na nákup

Dead Cat Bounce efekt

Bitcoin sa nachádza v cene, v ktorej sa obchodoval naposledy v roku 2020. Čoraz viac investorov začína volať po ďalšom poklese až na cenu 12 000 dolárov. Pokiaľ bude tento sentiment pretrvávať, môže nastať situácia, ktorá sa odborne v angličtine nazýva Dead Cat Bounce (odraz mŕtvej mačky). Podľa definície ide o:

dočasné, krátkodobé zotavenie cien aktív z dlhodobého poklesu alebo medvedieho trhu, po ktorom nasleduje pokračovanie klesajúceho trendu. Často sú klesajúce trendy prerušované krátkymi obdobiami oživenia – alebo malými rally – počas ktorých ceny dočasne rastú.” (Investopedia)

efekt-dead-cat-bounce

Efekt Dead Cat Bounce. Zdroj: Investopedia

Pokiaľ veľkí investori zhodnotia, že rastie počet shortov na páke zo strany malých a retailových investorov, môže nastať efekt Dead Cat Bounce, teda trh nakrátko narastie, pozície investorov sa zničia a cena Bitcoinu klesne ešte nižšie. Preto ak investujete, snažte sa nepodľahnúť všeobecnému sentimentu na trhu, pretože ten zvyčajne ide proti vám. V prípade kryptomien sa osvedčila zásada: očakávajte to, čo nečaká väčšina.

Čítaj ďalej: 4 automobilové akcie s dlhodobým potenciálom rastu

Anycoin pc bannertxb