Akcie automobilových spoločnosti
Akcie automobilových spoločnosti, zdroj: shutterstock.com/BELL KA PANG

Automobilový priemysel patrí medzi dynamicky sa rozvíjajú sa oblasť, ktorá ponúka viacero investičných možností. Oproti širšiemu trhu dosiahol automobilový sektor lepšie výsledky. Sektor dosiahol v uplynulom roku lepšie výsledky ako zvyšok trhu. V rámci indexu S&P 1500 automobilový priemysel dosiahol k marcu 2022 28,4-percentný jednoročný kĺzavý  výnos v porovnaní s výnosom indexu Russell 1000, ktorý dosiahol 16,5 %. Ktoré automobilové akcie sa oplatí preto sledovať a držať v dlhodobom časovom horizonte?

Porsche Automobil Holding

Prvou spoločnosťou, ktorú uvádzame v zozname, je Porsche.  Ide o holdingovú spoločnosť so sídlom v Nemecku, ktorá sa špecializuje na výrobu automobilov, SUV a sedanov. Spoločnosť má väčšinovú investíciu v spoločnosti Volkswagen AG a spravuje hlavné značky vrátane osobných automobilov Volkswagen, Audi, Škoda, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche a Ducati. Podľa agentúry Bloomberg Volkswagen zvažuje prvotnú verejnú ponuku (IPO) značky športových automobilov Porsche, ktorá sa odhaduje na 96 miliárd USD.

V čase písania článku sa akcie Porsche (0JHU) obchodujú za 68,22 dolárov.

Graf: 0JHU/USD. 1T.
Graf: 0JHU/USD. 1T. Zdroj: Tradingview

Ford Motor Co

Ford je významným výrobcom sedanov, SUV, nákladných vozidiel a iných vozidiel s benzínovým pohonom. Začiatkom marca roku 2022 spoločnosť Ford oznámila, že začala samostatne podnikať v oblasti elektrických vozidiel a vozidiel so spaľovacími motormi, aby podporila inovácie a zlepšila postavenie spoločnosti v hospodárskej súťaži. Ford Blue sa bude zameriavať na rad vozidiel spoločnosti so spaľovacím motorom. Ford Model sa zameria na prelomové elektrické vozidlá a súvisiaci softvér a technológie. Tieto dve firmy budú fungovať ako samostatné podniky, ale budú zdieľať technológie a osvedčené postupy.

V čase písania článku sa akcie Fordu (F) obchodujú za 12,2 dolára.

Graf: F/USD. 1T
Graf: F/USD. 1T. Zdroj: Tradingview

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Graf na dnes: Inflácia na Slovensku na 22-ročnom maxime

Tesla Inc.

Firma Tesla je najväčší výrobca automobilov na svete podľa trhovej hodnoty. Automobilka navrhuje, vyrába a predáva elektrické vozidlá, ďalej podniká aj v oblasti výroby a skladovania energie pre domácnosti a komerčné využitie. Medzi jej plne elektrické vozidlá patria sedany, SUV a nákladné vozidlá. Vo 4. štvrťroku 2021 spoločnosť vyrobila viac ako 305 000 vozidiel a dodala viac ako 308 000 vozidiel.

V čase písania článku sa akcie Tesly (TSLA) obchodujú za 12,2 dolára.

Graf: TSLA/USD. 1T
Graf: TSLA/USD. 1T. Zdroj: Tradingview

Li Auto Inc.

Poslednou automobilovou firmou, ktorú si spomenieme, je Li Auto. Ide o čínsku spoločnosť, ktorá navrhuje, vyrába a predáva elektrické vozidlá. Jej vlajkovým vozidlom je Li ONE, šesťmiestne prémiové elektrické SUV. Štvrtý štvrťrok 2021 spoločnosť Li Auto vykázala čistý zisk, ktorý sa medziročne takmer strojnásobil pri celkových tržbách, ktoré sa viac ako zdvojnásobili. Ide o jedného z konkurentov firmy Tesla v oblasti výroby elektrických vozidiel.

V čase písania článku sa akcie Li Auto (LI) obchodujú za 32,2 dolára.

Graf: LI/USD. 1D.
Graf: LI/USD. 1D. Zdroj: Tradingview

Čítaj ďalej: Aké výhody má dlhodobé držanie akcií a kryptomien?