Nebojte sa rozdelenia Bitcoinu

Novinky Bitcoin stráca silu
Bitcoin stráca silu. Zdroj: Shutterstock.com/MP Art
Catslap PC banerFlockers mobil

Kryptomeny nie sú o nič horšie, ako ich fyzické náprotivky. Obe vydržia takzvaný “hard-fork”

Už niekoľko týždňov sa búrlivo debatuje o nadchádzajúcom update Bitcoinu. Môže spôsobiť rozdelenie Blockchainu, čo sa stane potom? Všetko padne na nulu? Pred dvoma týždňami panika prechodne znížila cenu Bitcoinu na 1800$.

Nepokoj v dušiach ľudí, ktorí investovali do Bitcoinu, pramení prevažne z nás samotných a zo stránok, ktoré šíria apokalyptické predpovede v snahe získať viac klikov. Problém je v tom, že kryptomeny berieme inak, ako doláre, eurá, koruny, či libry. Fyzické meny sa delia každú chvíľu, tak prečo brať rozdelenie Bitcoinu za komplikovanú “technologickú katastrofu?”

Čože? Naozaj existuje ekvivalent hard-forku aj vo svete fiat peňazí? Je čas na krátku lekciu z histórie.


hard-fork – rozdelenie Blockchainu na viac vetví. Tieto vetvy nie sú kompatibilné a
pracujú odlišne. Najznámejší hard-fork sa udial pred rokom v Ethereonej sieti.
Ak chcete názorný príklad, prečítajte si náš článok: Ethereum Classic.


Hard-fork doláru

Hard-fork v spojení s dolárom možno znie trochu zvláštne, v princípe sa však niečo veľmi podobné udialo v rokoch 1963 a 1971.

V roku 1963 Spojené štáty schválili zle premyslenú daň, ktorá tvrdo dopadla na zahradičných obchodníkov. V podstate, ak ste vlastnili doláre na zahraničnom účte, väčšina úrokov šla americkej vláde. Londýnskí bankári našli jednoduchú odpoveď. Vytvorili eurodolár, menu s rovnakou hodnotou ako “originál”, ktorá však nie je riadená USA. Americká Federal Reserve začala podporovať eurodolár v roku 2008.

Ďalší známy fork doláru prišiel v roku 1971. Práve vtedy totiž vznikol Reserve Primary Fund. Ak ste si kúpili podiel z fondu, bolo to, akoby ste do banky vložili doláre. Vo fonde ste však získali oveľa väčšie úroky.

Medzi ďalšie forky doláru patrí používanie žetónov z kasína v Las Vegas v 50-tych rokoch minulého storočia. Tie v meste chvíľu fungovali spolu s oficiálnou americkou menou. Po niekoľkých mesiacoch však boli zakázané.

Meny prichádzajú a odchádzajú

Pred sto rokmi na svete existovalo približne 140 mien. Väčšina z nich odvtedy stratila svoju hodnotu. Najlepšie si vedie švajčiarsky frank, ktorý klesol o 75%. Dolár sa rozlúčil s 95% a libra dokonca s 98% svojej ceny. Tieto čísla nie sú nijak výnimočné. Majorita mien sa vyparí kvôli hyperinflácii, pádu vlády, vyvlastnení alebo prehranej vojne. Ľudia tieto meny nepoužívajú preto, lebo v nich veria. Používajú ich, pretože sú pohodlné.

Bitcoin je proti všetkým štyrom rizikám oveľa lepšie zabezpečený. Dlhodobo vykazuje deflačné vlastnosti, neovláda ho centrálna moc, ktorá by mohla padnúť, momentálne sa nedá vyvlastniť (Blockchain by to nedovolil) a vojny väčšinou jeho hodnotu zvyšujú.

Veľa ľudí mu dáva 3% šancu pádu na nulu v najbližších 12 mesiacoch. To znie hrozivo, až kým si uvedomíte, že bežná fiat mena podlieha 10% riziku. Bežné meny prichádzajú a odchádzajú, hlavne v rozvojových krajinách, ale aj v Európe.

Iste, kryptomeny sú volatilné. Často menia svoju hodnotu. Experti sa však netaja tým, že veľké a dobre navrhnuté kryptomeny majú vysokú šancu, prežiť najbližšie storočie.

Nebojte sa rozdelenia Bitcoinu

Obavy z hard-forku kryptomien (napríklad Bitcoinu) majú svoj pôvod v kolektívnej neistote a strachu, že ich skutočná hodnota je rovná nule. Na internete nájdete tisícky článkov a diskusií, v ktorých takzvaní odborníci hania všetko, čo sa kryptomien nejakým spôsobom dotýka. Navyše, ide o novú myšlienku, nový trh a väčšina investorov netuší, odkiaľ pramení jeho hodnota.

Preto čokoľvek, čo naruší status quo, spôsobuje paniku. Spomeňme si, na minulú nedeľu. Bitcoin začal padať. Je dosť možné, že na začiatku jeho hodnotu znížili bohatí investori. Dôvod bol jednoduchý. Vyvolať masívny výpredaj Bitcoinu. To sa nakoniec podarilo a veľa ľudí potom kryptomenu nakúpilo “v zľave” za 1800 dolárov. Dobrý spôsob, ako využiť neistotu ľudí na vlastné obohatenie.


Zistite o Bitcoine viac: BTC Novinky


Nebojte sa rozdelenia Bitcoinu. Nenechajte sa nachytať. Ak klesne, pokojne ho nakúpte ešte viac. Ak náhodou dôjde k forku, chvíľu bude bordel a potom sa vody upokoja. Vznikne niekoľko verzií Bitcoinu, no a čo. Niečo podobné sa pred rokom stalo Ethereu a nezdá sa mi, že by tým nejak dlhodobo trpelo.

Prípadný fork Bitcoinu nakoniec s najväčšou pravdepodobnosťou skončí podobne, ako forky doláru. Vznikne z neho samostatná kryptomena, istým spôsobom spriaznená s originálnym Bitcoinom. Pôjde si vlastnou cestou, možno sa osvedčí, možno nie.

Zdroj: Bloomberg

bitcoin fork

txbBest Wallet mobil