[Názor] Zverejnil tajné dokumenty americkej vlády – Je Assange hrdina alebo zločinec?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Po zatknutí Assangea sa strhla nová vlna spoločenskej debaty o tom, či je Assange hrdina alebo zločinec. Debata v tomto rozsahu je však bezvýznamná. Situácia je totiž oveľa zložitejšia.

WikiLeaks

Assange rozdeľuje spoločnosť. Jedni ho oslavujú ako bojovníka za slobodu a druhí ho zatracujú ako zlodeja. V mojich očiach je táto jednoduchá debata úplne zbytočná. Príbeh svetlovlasého muža je totiž podstatne komplikovanejší a má viacero rovín. Klasické rozprávkové škatuľky ako dobro a zlo sem jednoducho už nepatria. Nikdy totiž nepatrili nikde.

Informácie o BTC – Cena Bitcoinu nie je dôležitá, tvrdí ruský ekonóm Ginko

Príbeh Assangea je fascinujúci. Na naše účely ho iba rýchlo zhrnieme. Assange založil WikiLeaks, čo je server, kde sa publikujú utajované dokumenty, ktoré ukradli rôzni hackeri. Na jednej strane sa tak svet dozvedel o neodpustiteľných udalostiach. Ide napríklad o video americkej armády, kde sú zavraždení civilisti a tiež dvaja novinári z Reuters. Na druhej strane bol potom Assange kritizovaný za zverejňovanie dokumentov, ktoré ohrozili životy amerických a spojeneckých vojakov.

Hodnota WikiLeaks

Assangeov web WikiLeaks urobil niečo, čo je veľmi dôležité pre rozvoj demokratických štátov. Jedným zo základných pilierov demokracie je totiž informovanosť. A ako sa ukázalo, americká administratíva tajila svojim občanom kľúčové informácie. Ak sa v demokracii majú občania relevantne rozhodovať, musia mať tiež čo najviac informácií.

Ako rozlišovať tokeny – SEC konečne vydal návod, ako majú byť klasifikované kryptomeny

Sama transparentnosť je veľkou hodnotou. A je dôležité za ňou bojovať a to predovšetkým v kruhoch najvyššej politiky. História ľudstva je bojom o moc a transparentnosť tento boj stavia do novej roviny. Do roviny, ktorá je viac férová a môže z nej benefitovať celý systém (národný štát). Hoci bol Assangeov krok veľmi brutálny, v tomto prípade by som nepochyboval, že vyššia hodnota je poznať pravdu, než podľahnúť strachu z potencionálneho ohrozenia amerických vojakov. Tí môžu byť Assangeovi ako Austrálčanovi vlastne ukradnutí.

A tu prichádza prvý kameň úrazu. Existujú totiž rôzne spôsoby, ako sa snažiť presadiť slobodu informácií a právo občanov na to, aby vedeli, čo sa deje. Transparency International napríklad odvádza úžasnú prácu. Každý deň, každú hodinu postupne tlačí štáty k tomu, aby práve na týchto hodnotách pracovali. Assangeov prístup je podstatne bombastickejší, ale kontroverzia mu v rámci spoločenskej diskusie veľmi uškodila a nakoniec sa z neho stal bizár na okraji spoločnosti a modla antisystémových buričov.

Voľba strán

Zverejňovať či nezverejňovať – o tom sa vedie debata o Assangeovi. To však nie je rozumný smer. Zverejňovať sa proste má. To je základom práce akéhokoľvek novinára, pretože ako novinár má človek povinnosť informovať spoločnosť o dôležitom dianí. Problém u WikiLeaks však nastal vo chvíli, keď sa jej zakladatelia rozhodli zverejňovať len informácie z jednej strany barikády.

Kým Rusko veselo tlieska WikiLeaks, demokratické štáty sa zatiaľ trasú pred potencionálnymi dopadmi ďalších únikov. Je to však Rusko, ktoré niečo také potrebuje oveľa zásadnejšie ako demokratické štáty. WikiLeaks odmietlo vydať dokumenty ukradnuté z Ruska, ktoré sa týkali ruských manipulácií a lží ohľadom vojny na Ukrajine. Dôvod? Nedôležité a neoveriteľné informácie.

V komunite novinárov však panovala široká zhoda, že dokumenty sú autentické a veľmi dôležité. A tu je na mieste opäť porovnanie s Transaparency International. V tejto neziskovej organizácii panuje iba minimum obáv z toho, či razí politickú agendu. U WikiLeaks je takýchto pochybností veľa a v mojich očiach sú oprávnené.

Assange razí transparentnosť za každú cenu a tá cena sa zdá byť až nečakane konečná. Aj keby mal zverejniť ruské dokumenty len pre to, aby rozptýlil pochybnosti o tom, či nekope za konkrétnu stranu, bolo by to výhodné. Takto je Assange, bohužiaľ, len kontroverznou osobnosťou s nejasnými záujmami. Assange nikdy nebol hrdinom, ktorého náš svet potrebuje. Náš svet totiž nepotrebuje hrdinov, potrebuje konštantnú prácu, rozum a systémové riešenia.

Pokračovať v čítaní:

Čína vydala zoznam 197 oficiálnych blockchain spoločností – Patrí k nim Tencent či Alibaba

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil KracikA.