Investuj rozumne
Investuj rozumne, zdroj: shutterstock.com/Autor: Romolo Tavani

V kryptosvete existuje celý rad úskalí a pascí, ktorým sa musíte naučiť vyhnúť, ak nechcete o všetky svoje peniaze prísť. Je to také zlé, že sa doteraz len málo tradičných investorov rozhodlo tieto aktíva zaradiť do svojho portfólia. A rad tých, ktorí to urobili, berie kryptomeny len ako špekuláciu, a to veľmi rizikovú. Tak akosi sa nám tu zahniezdila poučka „investuj len to, čo si môžeš dovoliť stratiť”. Podľa môjho názoru je to nezmysel a v tomto článku vám vysvetlím prečo.

Kryptomeny ako riziková špekulácia

Nerád to hovorím, ale trh kryptomien je naozaj vysoko rizikovým miestom. Nejde len o to, že sú extrémne volatilné a ich dlhodobý trend naberá prudké a strmé výkyvy ceny. Oveľa horšie sú problémy s podvodnými projektmi a neustála prítomnosť hackerov, ktorí pracujú na tom, ako nás ošklbať.

Pridaj sa do našej veľkej komunity ziskových traderov. Pridať sa

Samozrejme, nemožno zabudnúť aj na veľké množstvo projektov, ktoré celkom zjavne nemajú žiadnu budúcnosť, ale napriek tomu je ich cena pomerne vysoká a v kapitalizácii dosahujú pokojne státisíce až milióny dolárov. Pritom by ste možno niečo lepšie vymysleli počas rannej toalety.

Čo sa snažím povedať je, že strata peňazí investovaných do kryptomien skutočne nie je nereálna. Tak ako to, že spomínaná poučka je nezmysel, hovoríte si? Hneď sa k tomu dostaneme.

Sledujte kryptomagazin na facebooku

Je to len právna ochrana

Pretože v skutočnosti nejde o ochranu investorov, ale skôr o pokus chrániť sa pred prípadnými právnymi následkami ich straty. To je na jednej strane úplne legitímne. Žijeme v dobe, keď sa dá právne napadnúť kde-čo, hlavne v USA, odkiaľ k nám neustále prúdi príliv nových trendov. Ide však o to, že by sme to mali rozlišovať a viac premýšľať o tom, čo si to vlastne vzájomne odporúčame.

Investuj len to, čo môžeš stratiť

Poďme sa teda zamyslieť nad tým, čo sa touto vetou, primárne určenou pre nováčikov, vlastne hovorí. Akoby sme vopred očakávali, že nováčik o svoje peniaze príde. Hovoríme mu, že má investovať, ako to má urobiť a spravidla potom pripojíme, aby investoval to, o čo je ochotný prísť. Neviem ako vy, ale ak by som skutočne očakával, že investované peniaze stratím, radšej by som ich utratil alebo niekomu daroval.

Je to také falošné. Všetci investori predsa očakávajú, že sa ich investície zhodnotia, a preto to robia. Keby sme mali investovať len to, čo chceme stratiť, tak by to bolo nič, alebo naozaj len veľmi malá čiastka. V skutočnosti túto vetu len vzájomne kopírujeme, ale sami sa ňou neriadime, inak by sme tu neboli. Keby sme si mysleli, že kryptomeny znamenajú stratu, tak sa nimi vôbec nezaoberáme a nič si ani vzájomne neradíme, nieto ešte investovať.

Zabudnuté heslo? – Majiteľ získal späť Bitcoiny v hodnote $300k – prelomil šifrovanie zip súboru

Prečo to vlastne riešim

Dospel som k tomu názoru, že je to z psychologického hľadiska úplne zle a nikto by nemal „investovať to, čo môže stratiť.“ Ako by sme tou vetou sami sebe hovorili, že je to síce veľmi pekné, technológie super, Lambo atď., ale v skutočnosti svoje peniaze stratíme. Za seba som sa preto rozhodol, že odo mňa už túto vetu nebudete počuť.

Namiesto toho by som veľmi rád každému odporučil, aby do kryptomien investoval spôsobom, ktorý minimalizuje riziko straty v prípadoch, ako sú hacky búrz, podvodné projekty, strata v dôsledku vlastnej chyby, phishing atď. A ďalej, aby nikto za investíciu nepoužíval peniaze, ktoré patria niekomu inému, príp. peniaze, ktoré nepatria do rozpočtu na investície (najmä peniaze na nájom a pod.). To sú totiž rady, ktorými sa skutočne sám snažím riadiť, a preto mi dáva zmysel ich ďalej šíriť.

Chceš nakúpiť a obchodovať kryptomeny? Burza Binance je aktuálne najlepšie hodnotenou burzou na svete s veľmi lacnými poplatkami za nákup. Vytvor si teraz účet cez náš >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.

Záver

Všetci investori, ktorí prichádzajú alebo už prišli na kryptomarket, sa snažia zhodnotiť svoj kapitál. Osobne si veľmi vážim túto možnosť, že môžem písať články pre vás a robím to tak, aby som si za svojou tvorbou mohol stáť. Poučka „investuj len to, čo si môžeš dovoliť stratiť“ môže byť mienená dobre, ale všetci iste cítite ten rozpor, ktorý prináša. V skutočnosti sa tým riadiť ani nedá, pretože to by ste nemohli investovať prakticky nič.

Strata je možná vždy, nielen na kryptomarkete, ale z psychologického hľadiska by sme mali myslieť predovšetkým na to, ako dosiahnuť zisk. A priznajme si, že kvôli tomu tu predsa väčšina z nás je. Sústreďme sa teda skôr na to, ako riziko eliminovať, než sa s ním zmierovať. Súhlasíte?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
0 0 votes
Article Rating
5 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Libor

Jednoznačný súhlas. Je to veľký nezmysel nazývať to “investičnou” radou. V skutočnosti je to prebraté z rady pri hazarde. V kasíne sa hrá len zo zábavy. Je to zábava hlavne pre bohatých, ktorý ak prídu o nejakú tú tisícku, tak nič sa nedeje. Ten človek neprišiel do kasína investovať, on sa prišiel zahrať…stratu nerieši, výhru resp. jej časť daruje personálu, resp. sa pije na jeho účet. No, ale ak príde do kasína niekto z “plebsu” a ide tam s úmyslom akože robiť “zisky”, tak takého človeka treba upozorniť, že nech hrá iba s tým, čo môže stratiť. A treba mu… Čítať ďalej

Krypto

A čo je investovanie do krypta tiež len hra bohatych a my len dúfame že na tomto zarobíme. A ja súhlasím s vetou že len investovať čo som ochotný stratiť a radsej investujem do dačo ho iného čo nie je tak rizikové.

Libor

Chcel som len vysvetliť, že “investujte, len to, čo môžete stratiť” nie je žiadna investičná rada, ale je to v podstate obyčajné varovanie, že si v móde peňažnej hry a nie v móde investovania peňazí do kapitálu. Ak ideš rozbiehať vlastný podnikateľský projekt, tak budeš investovať len to, čo môžeš stratiť ? To by sa veľmi nerozbehlo. Práve naopak, musíš ísť do toho naplno. Pri nákupe do akcií na burze si tiež v investičnom režime, len s tým rozdielom, že investuješ do viac “cudzích projektov” teda do diverzifikovaného portfólia. Ale do portfólia ako celku ideš tiež naplno / Warren Bufett… Čítať ďalej

Boobo

Vo všetkých zmysluplných knihách o money mamagemente (MM) sa píše, že riskuj toľko koľko ti dovolí tvoj MM. Niekto to má na % iný na body.
Výrok Investuj toľko čo môžeš stratiť patrí pre hazard.
Investori a traderi by mali mať MM, kde napr. stop loss je riziko ktoré je dovolené vramci investicie.
Súhlasim s Liborom je to nezmysel.

hal

Je rok 2021 a platí to rovnako dnes ako predtým.Konečne to niekto napísal,že je tá poučka veľmi hlúpa.

Last edited 8 months ago by hal