Binance je terčom kritiky pre nedávny pád BTC na 8 000 USD – kto ponesie zodpovednosť?

Novinky Burza Binance
Burza Binance. Zdroj: Shutterstock, Nadezda Murmakova
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ak sa pohybujete vo svete tradingu, zrejme ste už počuli o mene Peter Brandt. Ide o legendárneho tradera a analytika, ktorý si tentokrát vzal na mušku najväčšiu kryptomenovú burzu Binance.

Prečítaj si tiež: Sieť s nulovými poplatkami a extrémnou rýchlosťou? To je IOTA!

Binance US terčom kritiky

Už spomínaný trader Peter Brandt zverejnil na svojom twitteri veľmi zaujímavé otázky, ktoré smeroval priamo na burzu Binance. V podstate šlo o štyri otázky, ktoré nadväzovali na udalosť, ktorá sa pred nedávnom odohrala priamo na kryptomenovej burze v USA. Cena BTC sa totiž krátku dobu obchodovala za 8 000 USD, čiže v podstate klesla o viac ako 88 %. Podľa zistení šlo o tzv. flash crash.

Prejdime teda k samotným otázkam. Prvá sa týkala vzťahov Binance a Binance.US. Brandta zaujíma, čo majú tieto dve platformy spoločné? Doslova spochybnil ich korporátne vzťahy.

Ešte zaujímavejšou otázkou bolo, či spoločnosť plánuje pre verejnosť zverejniť nejaké podrobnejšie dokumenty, ktoré by mohli definovať históriu obchodov, objemy a samotné ceny počas tzv. flash crashu. Kto teda v skutočnosti nesie zodpovednosť za tento stav a ako sa dá odôvodniť?

Peter Brandt nenechal nič na náhodu a priamo pod otázkami označil spoluzakladateľa burzy, Changpenga Zhaa, taktiež označil americké dozorné orgány CFTC, platformu Interactive Brokers a populárneho predsedu SEC-u, Garyho Genslera.

Mohlo by ťa zaujímať: Shiba Inu spôsobuje totálne šialenstvo – za 24 hodín bolo spálených 900 miliónov SHIB

Burza Binance je aktuálne najväčšia a pravdepodobne aj najlepšia kryptomenová burza. Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti vytvoriť si účet cez náš link. Získaš tak doživotnú zľavu na akýkoľvek obchod, ktorý otvoríš na tejto burze.

Môžeme tento podivný úkaz považovať za najdrahší pád BTC v histórii? Brandt okrem iného zverejnil aj screenshot, ktorý odkazuje na šéfa Binance Changpenga Zhaa. Ten klientov varoval pred očakávaným rastom volatility. Podivné, však? Aj toto je zrejme dôvodom, prečo Brandt burzu nikdy nepoužíval.

Zástupca Binance.US tento dramatický prepad pripisujú kritickej chybe, ktorá sa objavila v mechanizmoch tretích strán jedného zo sofistikovaných inštitucionálnych klientov platformy.