NÁVOD – Ako anonymne používať Bitcoin v roku 2022 – Nevzdávajte sa najväčšej výhody kryptomien!

Freedum fighters PCAnycoin mobil banner

Chcete sa na Bitcoin blockchaine pohybovať anonymne? Uvarte si kávu alebo si z chladničky vyberte pivo, pretože pre vás máme masívny návod, po ktorého preštudovaní budete mať anonymné Bitcoin transakcie absolútne v malíčku.

Behom posledných pár rokov si nie malé množstvo osôb uvedomilo, že transakcie realizované pomocou Bitcoinu majú od anonymity dosť ďaleko. Mnoho osôb na toto zistenie doplatilo katastrofálnymi následkami a v istých prípadoch aj doživotím za mrežami.

Bitcoin nie je anonymný, ale takzvane pseudonymný. V prvom rade je treba si uvedomiť, že Bitcoin je vo svojom jadre, aj napriek svojmu bezmála revolučnému potenciálu, nezmeniteľnou účtovnou knihou.

Čo sa na Bitcoin sieti stane, to na nej tiež zostane. Každá transakcia je spätne dohladateľná kýmkoľvek, kto má pripojenie na internet.

Tieto podmienky nie sú v žiadnom prípade vhodné pre účastníkov, ktorí chcú svoje operácie na sieti vykonávať súkromne.

V tomto článku sa však otázkou, kto vlastne súkromie potrebuje alebo k čomu by anonymný blockchain mohol niekto chcieť využívať, zaoberať nebudeme. Všetci sa však zhodneme na tom, že súkromie by vždy malo byť slobodnou voľbou pre všetkých účastníkov zdravej spoločnosti.

2020: Bitcoin anonymne? Pomocou tohto postupu áno

Pripravte sa na to, že v nasledujúcich odsekoch sa dočítate niečo, s čím možno nebudete úplne súhlasiť. V takom prípade sa môžete pokojne presunúť na iný článok. Veríme však, že väčšinu z vás nasledujúci rozbor zaujme.

Našimi úhlavnými nepriateľmi sú útočníci z radov štátnych zamestnancov. To znamená: vláda, armáda, vládne agentúry, výbercovia daní, vymáhači práva a celkovo všetci, ktorí sú iba poskokmi celosvetového bankového kartelu.

Naši nepriatelia používajú obohrané, suchopárne, avšak pre myseľ nezasvätených stále logické argumenty oháňajúce sa pašovaním drog a financovaním terorizmu. My však rozhodne nepatríme k tým, ktorých tento prastarý vládny strašiak zaženie poslušne do kúta. My nepatríme k tým, ktorí sa bez snahy vzdajú svojich základných práv a slobôd.

Dnes už našťastie existujú spôsoby, ako všetkým otravným vymáhačom “štátneho práva” a parazitom brúsiacim si zuby na kúsok vášho koláča v pokoji ukázať prostredník.

Ako teda v spoločnosti rozšíriť schopnosť finančnej slobody a anonymity? Ako zachovať skutočne slobodne fungujúci trh?

Ako sa môžeme oslobodiť od nášho zapriahnutia v ekonomike viazanej na nezmyselný, umelo vytvorený dlh a zaistiť lepšiu, férovejšiu a bohatšiu budúcnosť pre každého muža, ženu a dieťa na Zemi?

Už sme si mysleli, že sa ani neopýtate.

Krok 1: Na nákup aj predaj Bitcoinu používajte výhradne hotovosť

Ak chcete zostať v absolútnej anonymite, potom jednoducho nemôžete používať žiadnu službu vyžadujúcu AML alebo KYC. Ak tak učiníte, vaše meno bude automaticky späté s vašou Bitcoin adresou a nemajte obavy, burzy s vládou radostne spolupracujú.

Asi najlepšou alternatívou k centralizovaným burzám je služba Bisq. Ide o decentralizovanú peer-to-peer burzu, ktorá vám umožní nákup aj predaj Bitcoinu pomocou rôznych platobných metód.

AML/KYC, alebo presnejšie Anti-Money Laundering/Know Your Customer, sú zákony, ktoré je možné bez preháňania považovať za úplne idiotické.

Tieto zákony v prvom rade žiadnemu financovaniu terorizmu ani praniu peňazí nezabraňujú, v druhom rade iba pridávajú obrovský regulačný tlak na podniky, ktoré sú nútené vyhovieť vydieračským štátnym inštitúciám, známym tiež ako regulačné a kontrolné orgány.

V reále to vyzerá asi tak, že sa zločin deje ďalej a zákonom AML/KYC môžeme poďakovať za neobvyklú produkciu nútenej a nepotrebnej papierovej stopy.

Ak sa na celý proces pozriete skutočne kritickým pohľadom, zistíte, že v podstate ide o obyčajné vydieranie v štýle mafie schovanej za formálnym hávom zákonníkov, licencií a kravát.

Stále si ešte myslíte, že pranie peňazí je zločin? Ak áno, mali by ste si tiež uvedomiť to, že najväčší “kápovia” v praní peňazí sú svetové banky.

Čo robiť v prípade, že ste svoje coiny nakúpili na centralizovanej burze vyžadujúcej registráciu typu AML/KYC? Anonymizovať ich…

Základnou vlastnosťou pravých blockchainových systémov, ako je Bitcoin, je narušenie momentálneho stavu systému. Bitcoin nám umožňuje zbaviť sa nepotrebných prostredníkov narušujúcich fungovanie voľného trhu, finančnej rovnováhy a celkovo ekonomiky.

Teraz môžeme realizovať online transakcie priamo medzi sebou a pomocou peer-to-peer systému sa vyhnúť nechceným zásahom alebo parazitným poplatkom.

Na čo AML/KYC naozaj slúžia a aký je výsledok ich funkcie?

Nulová osobná sloboda a totálny finančný dozor, zatiaľ čo teroristi a kriminálnici si beztrestne operujú ďalej.

Inými slovami, AML/KYC je totálny odpad.

A to ani nehovoríme o finančných a časových nákladoch, ktoré sú nutné na preplazenie sa všetkými regulačnými nástrahami a procesmi potrebnými na uznanie oficiálov a možnosti vykonávať legálny biznis.

Všetky pridané náklady sú však počas týchto procesov presne tým, na čom sa finanční paraziti tak spokojne živia a podniky snažiace sa vyhovieť regulačnému nátlaku sú ich hostiteľmi.

Krok 2: Nikdy nepoužívajte rovnakú Bitcoin adresu dvakrát

Nikdy!

Použitie jednej Bitcoin adresy dvakrát po sebe je obrovským rizikom vedúcim k možnému narušeniu súkromia a bezpečnosti.

Pre spoločnosti, ktoré poskytujú blockchainové analýzy, je v prípade opakovaného použitia rovnakej adresy jednoduchšie vás (a aj toho, s kým transakcie prevádzate) heuristickou metódou vystopovať a následne aj deanonymizovať.

Základnou praxou by teda mala byť neustála výmena adries. Rovnako by ste Bitcoin nemali ani na rovnakú adresu dvakrát posielať.

Našťastie, dnes už nejde vďaka technologickým vymoženostiam moderných peňaženiek o nič extra zložité. Mnohé dostupné peňaženky sú takzvane hierarchicky deterministické, čo jednoducho znamená, že si používateľ môže vygenerovať ľubovoľný počet adries, bez toho aby bol nútený meniť hlavné heslo peňaženky (seed).

Avšak, prevažná väčšina dnešných peňaženiek stále využíva technológiu SPV, čo znamená, že ich nie je možné považovať za imúnne voči potenciálnym útokom.

Aké sú najlepšie a bezpečné Bitcoin peňaženky?

Na základe typu využitia môžeme odporučiť Wasabi pre laptop, Samourai pre telefón, Electrum v spojení s BTCPay serverom a Cold Card ako dlhodobé úložisko. Navyše, ak prepojíte Cold Card s Electrum, naskytne sa vám možnosť podpisovať transakcie offline, čo ďalej pridáva na celkovej bezpečnosti procesu.

Podpisovanie transakcií v offline režime navyše otvára dvere k využitiu satelitných Bitcoin nodov a Gotenna Mesh network, čím sa dostanete na absolútnu špičku súkromia.

Krok 3: Nikdy nepoužívajte peňaženky využívajúce Bloom filtre (BIP 37)

Definícia Bloom filtrov znie nasledovne:

Bloom filtre sú využívané primárne SPV klientmi tak, aby si vyžadovali iba zhodujúce sa transakcie a bloky pochádzajúce z plných nodov.

Ok, to by sme mali, prečo však teda záleží na tom, či využívate SPV peňaženku s implementovanými Bloom filtrami? Bloom filtre predsa vznikli kvôli bezpečnosti, nie? Áno, ich reálna aplikácia však so sebou nesie hneď niekoľko systémových nedostatkov.

Pre tých, ktorí by chceli zájsť naozaj do detailov, odporúčame tento PDF dokument. My si tu zhrnieme iba pár hlavných bodov. V zmienenom rozbore “Breaking Bitcoin SPV” autor popisuje, že by potenciálny útočník na SPV peňaženku mohol:

  • Imitovať full node
  • Blokovať SPV žiadosti
  • Imitovať SPV žiadosti
  • Identifikovať SPV žiadosti
  • Blokovať SPV odpovede

Všetky zmienené zraniteľnosti vychádzajú z jednoduchého faktu, že SPV peňaženky nevyužívajú kompletnú “moc” blockchainovej technológie. SPV systémy počas transakcií nevyžadujú overenie celého blockchainu, ale overujú iba záhlavie kódu transakcie, čím dochádza k otvoreniu vrátok pre útočníkov.

Mali by ste vedieť, že vyššie odporúčaná peňaženka Electrum je rovnako typu SPV a využíva Bloom filtre, čo samozrejme sčasti kompromituje vašu bezpečnosť.

Tieto riziká však môžete minimalizovať použitím Electrum v spojení s vlastným Bitcoin alebo Electrum serverom, obzvlášť ak potom pobeží pod záštitou skrytej služby pomocou Toru.

Krok 4: Vždy používajte VPN službu

My máme dobrú skúsenosť s NordVPN, neloguje o vás žiadne informácie a v SR má vela serverov, na ktoré sa bude automaticky pripájať, aby vám zaistila bezpečnosť. Dovolí pripojiť až 6 zariadení vrátane mobilných telefónov. Pri cene 3 USD (platba aj v krypto) za mesiac ju hodnotíme ako naj. v pomere cena / výkon.

VPN zabezpečí nielen anonymitu, ale môžete si zvolil server ľubovoľného štátu, a tváriť sa že ste práve tam. Tým môžete docieliť napríklad sledovanie amerického Netflix, BBC, alebo obídete čínsky firewall a pod.

NordVPN však nie je jedinou službou, ktorú môžete k dosiahnutiu anonymného pohybu po internete využiť. V skutočnosti si môžete vybrať aj z mnohých ďalších, sú ale veľakrát drahšie a v českom prostredí sme ich netestovali, sú nimi I2PBitmessageZeronet alebo Freenet, Torguard.

K internetu sa teda vždy pripájajte pomocou týchto sieťových aplikácií a ako prehliadač používajte najlepšie Tor Browser.

Ako môže dôjsť k internetovému útoku na vaše súkromie?

V nasledujúcej sekcii sa budeme zaoberať spôsobmi, akými môžu hackeri dosiahnuť identifikáciu vašej osoby a následne kompromitovať vašu bezpečnosť.

V prvom rade je treba poznamenať, že nasledujúce postupy sú založené na prezentácii Jonasa Nicka k téme internetovej anonymity a Bitcoinu – “Bitcoin Privacy in Theory and Practice”.

Forenzná analýza blockchainu v kocke

O forenznej analýze blockchainu ste už možno počuli. Táto metóda je často prehlasovaná za spoľahlivú cestu k zastaveniu všetkého “ľudstvo ohrozujúceho zločinu” spojeného s používaním Bitcoinu, ako je napríklad objednávanie balíčkov vysoko kvalitného hašiša.

Z blockchainovej analýzy sa vykľul multimiliardový biznis, v ktorom si organizácie poskytujú forenzné služby účtujúce špičkové peniaze. Kto sú ich klienti? Banky, vládne inštitúcie a orgány činné v trestnom konaní. Ďalšími sú tiež mnohé bitcoinové burzy po celom svete.

Stačí sa pozrieť na služby, ktoré poskytujú analytické spoločnosti typu  Chainalysis alebo Bitfury. Medzi tieto služby patrí napríklad monitoring aktivity používateľov, poskytovanie vzniknutých reportov alebo informácie o kyber hrozbách.

Samotní zamestnanci týchto organizácií využívajú metódu “tipovania”, čo sa vlastne na blockchaine deje pomocou detailného monitoringu jednotlivých transakcií. Konkrétne ide o techniku známu ako heuristika.

Napríklad, Jonas Nick tvrdí, že je pomocou svojej metódy schopný dosiahnuť 70 % úspešnosť odhalenia. To znamená, že mu stačí jediná vaša adresa na to, aby odkryl priemerne 70 % zvyšnej peňaženky.

Tieto informácie sú pre používateľov Bitcoinu pochopiteľne znepokojujúce. Našťastie, existujú metódy, pomocou ktorých môžeme použitie heuristickej analýzy znemožniť.

Heuristika? Čo to vlastne je?

Heuristika je zjednodušene povedané vykonávanie analýzy pomocou nepresných odhadov, ktoré sú považované za dostatočne presné pre danú prácu či úlohu.

V prípade Bitcoinu ide o monitoring takzvaných UTXO, teda “unspent output from Bitcoin transaction” – neminuté údaje prebiehajúcich Bitcoin transakcií. Každá transakcia na Bitcoin sieti na UTXO začína aj končí.

Analytici sa teda pomocou špeciálneho softvéru a algoritmov snažia monitorovať pohyb daných UTXO a následne deanonymizovať používateľa. Heuristických metód pritom existuje hneď niekoľko.

Pamätajte: nasledujúci popis nie je ani zďaleka dostatočne detailným vysvetleným heuristických metód.

Heuristické metódy používané na analýzu Bitcoin blockchainu

Viacvstupová heuristika (Multi input heuristicpredpokladá, že všetky pozorované výstupy pochádzajú z jednej peňaženky.

Heuristika tieňových zmien (Shadow change heuristicanalyzuje zmeny adries, ktoré sú na blockchaine nové a používané po prvýkrát. Analytici tieto typy adries sledujú a postupne identifikujú odosielateľa aj príjemcu.

Heuristika používateľských zmien (Consumer change heuristicje metóda identifikácie používateľov využívajúcich blockchainové služby, ako sú napríklad burzy.

Všetky tieto techniky sa používajú buď samostatne, alebo v rôznych kombináciách, pomocou metódy zvanej “zhlukovanie” (clustering).

Zhlukovanie analytikom umožňuje dôkladný monitoring pohybu používateľských zdrojov z peňaženky do peňaženky, identifikáciu odosielateľov a príjemcov, a nakoniec aj finálnu deanonymizáciu a prepojenie peňaženky s reálnu identitou používateľa.

Zhlukovanie je možné použiť na identifikáciu individuálnych peňaženiek alebo aj celých transakčných reťazcov.

Keďže sa heuristika spolieha iba na predpoklady o tom, čo sa v skutočnosti deje, ako obranu je možné aplikovať chovanie, pomocou ktorého budú tieto predpoklady nespoľahlivé a tým pádom aj nepoužiteľné.

Napríklad, uvedomelé typy peňaženiek, ako je Samourai, obsahujú funkcie StonewallRicochet nebo Paynym. Tieto funkcie umožňujú používateľovi prevod kryptomien spôsobom, ktorý aplikáciu heuristickej analýzy predbežne znemožňuje.

Ďalej, peňaženka Wasabi má toľko súkromie ochraňujúcich funkcií, že im venujeme rovno celú oddelenú sekciu. Najskôr si však zhrňme všeobecné pravidlá anonymného používania Bitcoinu.

Kroky k minimalizácii rizika odhalenia pri používaní Bitcoinu

  • Používajte vlastný Bitcoin full-node, tým pádom odosielate a overujete všetky svoje transakcie.
  • Používajte svoj Bitcoin full-node výhradne pod záštitou Tor hidden service.
  • Na stolnom počítači alebo laptope používajte peňaženku Wasabi, na mobile Samourai. Naučte sa využívať všetky ich funkcie.
  • Ako hardvérovú peňaženku používajte Cold Card.
  • Kryptomeny nikdy nenakupujte na burze, ktorá od vás chce registráciu cez AML/KYC. Kupujte a predávajte Bitcoin pomocou hotovosti.
  • Fakt, že vlastníte Bitcoin, si nechajte pre seba. Nikdy nehovorte o tom, koľko kryptomien vlastníte na sociálnych médiách a už vôbec nie pod reálnym menom.
  • Dodržiavajte všetky zásady počítačovej bezpečnosti.
  • Svoje kryptomeny mixujte pomocou služieb ako CoinJoin nebo iných “tumblerov”. Týmto spôsobom vymažete spojenie medzi vami a daným UTXO transakcie, čím dôjde k eliminácii možnej heuristickej stopy.
  • Dôkladne praktikujte Coin Control.

Používaniu centralizovaných mixérov, alebo “tumblerov”, Bitcoinu sa radšej vyvarujte.

Na internete nájdete mnoho služieb, ktoré sa prehlasujú za absolútne spoľahlivé mixéry kryptomien. Niektoré z nich sú totálnymi podvodmi, iné sú spoľahlivé, ale za poplatok, ostatné “iba” selektívne podvádzajú niektorých zo svojich zákazníkov.

Pamätajte, že žiadnej z týchto služieb nemôžeme nikdy úplne dôverovať.

Aj v prípade, že vás behom využitia niektorého z tumblerov rovno neošklbú, nikdy neviete, čo sa počas celého procesu vlastne deje. Nikto vám nemôže garantovať, či boli vaše transakcie naozaj dôkladne premiešané. Navyše, niektoré z týchto služieb môžu priamo slúžiť na deanonymizáciu vašej osoby.

Celkovo teda môžeme povedať, že používaním mixovacích služieb sa vystavujete nesmiernemu riziku.

Vďaka vynaliezavosti vývojárov Bitcoinu sa nám však ponúka možnosť využiť niektorú z bezpečnejších techník zvaných Coinjoins.

Čo je to Coinjoin a ako ho použiť?

Coinjoin je metóda eliminácie UTXO stopy pomocou zoskupenia vstupov a výstupov transakcií mnohých používateľov do jednej jedinej transakcie. V situácii, kedy sú vstupy a výstupy identické, dochádza pri mnohých transakciách k znemožneniu identifikácie a rozoznávania vlastníkov.

Metódu CoinJoin navrhol jeden z Bitcoin core vývojárov Greg Maxwell už počas roku 2013.

Coinjoinov dnes existuje mnoho a všetky z nich aj napriek malým odchýlkam využívajú základné metódy popísané Gregom Maxwellom.

Teraz sa na takýchto pár Coinjoinov pozrieme v rýchlosti zblízka a vysvetlíme si, aké sú medzi nimi rozdiely.

Joinmarket

Overený a schválený používateľmi darkwebu

Joinmarket je typom Coinjoinu, ktorý využíva takzvaný model Ponúkajúceho/Poskytovateľa (Taker/Maker).

Táto služba nabáda zákazníkov tým, že Poskytovateľom platí časť zisku. Joinmarket zariadi synchronizáciu používateľov, ktorí chcú svoje kryptomeny anonymizovať (Ponúkajúci) a Poskytovatelia za poplatok dodávajú potrebnú likviditu.

Ako Poskytovateľ si máte možnosť pasívne privyrobiť, zatiaľ čo budete pozitívne prispievať k anonymnému používaniu Bitcoinu. Celý proces je navyše možné praktizovať v podstate bez rizika.

Dobrým príkladom spoľahlivosti Joinmarketu je prípad nešťastníka, ktorý ponúkol odmenu 220 BTC komukoľvek, kto mu pomôže získať späť 440 ukradnutých BTC. Jeho Bitcoiny sa nakoniec podarilo vystopovať, ale len do chvíle, kým ich zlodej neodoslal cez Joinmarket. V tom momente sa stopa stratila nadobro.

Tumblebit

Tumblebit bol prvýkrát navrhnutý v roku 2016 jedným z členov výskumného tímu zaoberajúceho sa možnosťami súkromia na Bitcoin blockchaine, Ethanom Heilmanom. Ide o ďalší z typov coinjoinových služieb, ktorá opäť maže spojené používateľa s UTXO stopou jeho transakcií.

Tumblebit je však zároveň aj určitým typom základne pre anonymné platby, čo z neho robí veľmi prínosný kus infraštruktúry Bitcoinu.

To znamená, že si počas používania služby môžete priamo zvoliť odoslanie anonymnej bitcoinovej platby, ktorá bude sprostredkovaná pomocou bezpečného tumblera tak, aby vaše BTC v priebehu procesu nemohli byť odcudzené.

V Tumblebite sa skrýva vcelku nádejný potenciál, ktorý by eventuálne mohol pomôcť so svetovou adopciou Bitcoinu. Tumblebit používa vlastný štýl platobných kanálov, ktorý od používateľov (rovnako ako Lightning Network) vyžaduje otvorenie takzvaného “platobného centra” (payment hub).

Vzniknutá sieť platobných centier používateľov by tak mohla vytvoriť sekundárnu vrstvu Bitcoin blockchainu, na ktorej by platby prebiehali v rámci sekúnd. Vo výsledku by teda mohlo ísť o niečo ako anonymný Lightning Network.

Úspech tohto konceptu by ďalej navýšil zameniteľnosť, anonymitu a škálovateľnosť celej siete.

Je treba poznamenať, že ide o veľmi nádejný projekt naprogramovaný Nicolasom Dorierom, známym Bitcoin core vývojárom a tvorcom servera BTCPay.

Coinshuffle++

Coinshuffle++ je ďalšou implementáciou tumblera/mixovacieho systému, ktorý k problému pristupuje opäť z trochu iného uhla.

Systém bol po prvýkrát vyvinutý tímom výskumníkov zo Saarlandskej univerzity v Nemecku, ktorí sa podrobne zaujímali o možnosti anonymity na Bitcoin blockchaine.

Krásou Coinshuffle je fakt, že mieri na pokiaľ možno kompletnú decentralizáciu. Ak sa decentralizácia tohto projektu posunie ešte ďalej, pôjde o úplne bezpečnú službu imúnnu voči všetkým útokom alebo snahám o cenzúru.

Plnohodnotná decentralizácia je však neľahkou úlohou. Programátori musia vychytať všetky bugy, najlepšie ešte predtým, než stav plnej decentralizácie nastane. Opravovať kód až po decentralizáciu projektu je prirovnateľné k snahe opraviť lietadlo v priebehu letu.

Coinshuffle je open-source projekt, ruku k dielu teda môže pridať každý schopný programátor.

Zerolink

Ďalším z novodobých typov Coinjoin systémov je Zerolink. Jeho unikátnosť spočíva v technike zvanej “Chaumian Coinjoin”. Ide v podstate o lacnejšiu a zároveň rýchlejšiu metódu vykonávania anonymných Bitcoin transakcií.

Zerolink sa sám označuje za implementáciu, ktorá:  

“poskytuje ochranu proti všetkým možným spôsobom narušenia anonymity používateľov. Spektrum možných aplikácií Zerolinku nie je obmedzené iba na individuálne transakcie. Funkcie Zerolinku je možné využiť aj pre objemnejšie reťazce transakcií a v každom prípade je možné počítať s poskytnutím mnohovrstvovej ochrany proti deanonymizácii používateľa.”

Zerolink sa v jadre skladá z troch základných súčastí: pred-mixovej peňaženky, po-mixovej peňaženky a unikátnej metódy mixovania coinov známej ako  Chaumian Blind Signatures.

Chaumianova metóda je už implementovaná vo vyššie spomenutej peňaženke Wasabi. Na pridanie systému do peňaženiek Samourai sa momentálne pracuje.

Medzi výhody Zerolinku patrí aj jednoduchosť použitia, rýchlosť a nízke poplatky.

Bitcoin peňaženka Wasabi: informácie a skúsenosti

Úplne novú peňaženku Wasabi, ktorá posúva súkromné funkcie a zameniteľnosť (fungibility) Bitcoinu na novú úroveň, môžete sťahovať tu.

Peňaženka Wasabi prišla na svet vďaka snahe schopného programátora Adama Fiscora, známeho pod nickom Nopara73. Adam okrem iného pracoval aj na Zerolinku, peňaženke projektu Stratis a aplikácii Hiddenwallet, ktorú následne pretvoril do podoby súčasnej Wasabi.

Wasabi je vôbec prvou peňaženkou plne spolupracujúcou v rámci Zerolinku. Momentálne je už naživo spustená na hlavnej sieti Bitcoinu.

Medzi hlavné funkcie a prednosti peňaženky Wasabi patria:

  • Open-source kód
  • Funkcie na všetkých platformách a naprieč nimi (Linux, Windows, OSX)
  • V súlade so systémom Zerolink
  • Peňaženka je typu BIP 84
  • Jediná ľahká peňaženka (light wallet) s kompletnou imunitou voči forenznej analýze blockchainu
  • Vložená funkcia mixéra/tumblera kryptomien založeného na metóde Chaumian Coinjoin
  • Možnosť blockchainovej analýzy, pomocou ktorej je používateľ schopný kontrolovať stav vlastnej anonymity
  • Možnosť pokročilého Coin Controlu, pomocou ktorého môže používateľ dôkladne spravovať vlastné UTXO
  • Tumbler je navrhnutý tak, aby vás nebolo možné deanonymizovať alebo ukradnúť vaše kryptomeny
  • Minimálne poplatky 0,03 %

Navyše, používanie peňaženky Wasabi vyžaduje úplne minimálne technické znalosti.

Počas mixovania vašich coinov dochádza k zvýšeniu takzvanej anonymizačnej úrovne (anonymity set). Všeobecne je známe, že v momente, kedy dosiahnete anonymizačnú úroveň 50, sa vaše kryptomeny stávajú voči forenznej analýze imúnne.

Funkcie Wasabi sú schopné túto úroveň dosiahnuť behom pár hodín a možno aj rýchlejšie, v závislosti od počtu používateľov.

Dodržiavanie pravidiel správneho Coin Controlu je pre zachovanie dostatočnej úrovne anonymity absolútne nevyhnutné. Jednou zo zásad je nemixovať vlastné UTXO, čo by mohlo viesť k deanonymizácii. V prípade použitia Wasabi je pritom všetko jednoduchšie, než to môže zo začiatku znieť.

Wasabi využíva už zmienený systém Zerolink, čo znamená, že máte k dispozícii pred-mixovaciu peňaženku a po-mixovaciu peňaženku. V samotnej aplikácii Wasabi si navyše môžete stvoriť hneď niekoľko hlavných peňaženiek a mať tým pádom ešte dôkladnejšiu kontrolu nad svojimi UTXO.

To znamená, že máte možnosť svoje coiny zmixovať v primárnej peňaženke a potom ich odoslať do peňaženky sekundárnej, bez toho aby došlo k vytvoreniu akéhokoľvek heuristického spojenia.

Celkovo sa dá povedať, že peňaženka Wasabi kompletne mení momentálnu dynamiku forenznej analýzy blockchainu, ktorej metódy sa vďaka funkciám Wasabi stávajú absolútne nespoľahlivými.

Záver

Súkromné funkcie a anonymita na Bitcoin blockchaine sú pre širokú adopciu možno aj dôležitejšie než stále omieľaný problém škálovateľnosti.

Možnosť anonymného pohybu fondov na blockchaine je dôležitá pre osoby, firmy aj inštitúcie. Mnohé spoločnosti chcú chrániť vnútorné finančné pohyby pred nahliadnutím konkurencie. To však momentálny stav Bitconu, ktorý je v podstate nezameniteľnou verejnou účtovnou knihou, nedovoľuje.

Tento súpis by mal byť považovaný za niečo ako počiatočný bod stanovujúci jednotlivé prvky, ktoré by mal pochopiť každý, kto chce s anonymným pohybom Bitcoinov začať. Zároveň je však treba zdôrazniť, že ide iba o bod štartovný, nie však definitívny.

Ešte predtým, než sa do anonymných transakcií pustíte, sa uistite, že každému z vyššie zmienených postupov dôkladne rozumiete. Obzvlášť, ak sa chcete účastniť istého typu “kontroverzných” transakcií.

Navyše, anonymita Bitcoinu sa priamou mierou zvyšuje s počtom používateľom, ktorí tieto zásady dodržiavajú. Zvyšujúca sa anonymita bitcoinových transakcií vedie tiež k jeho finálnej premene na to, čo z neho chcel urobiť samotný Satoshi – pravú svetovú digitálnu menu.

Za návod ďakujeme Ti Kawamotovi

Jeho účet bol na medium.com kvôli publikácii tohto článku zablokovaný. Tento príspevok je naozaj hodnotný pre celú krypto komunitu.

Pomôžete aj vy, ak tento článok budete zdieľať s ostatnými krypto nadšencami. Je veľmi, ale veľmi užitočný 😉

Navyše tým budete bojovať proti cenzúre!

txbKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.