Najväčší problém kryptomien – Centralizované burzy sú nové banky a riešením sú DEXy

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Kryptomeny budovali svoju reputáciu ako decentralizované technológie. Lenže po 11 rokoch existencie BTC tu máme niekoľko obrovských centier moci. Sú nimi centralizované burzy, ako je Binance, Huobi, Bitfinex alebo Coinbase. Koncentrácia moci v priestore vytvára nechcených, dominantných hráčov. 

Viac informácií – Bitfinex predstavil nový nástroj – Shimmer odhalí manipulácie na burze

Decentralizácia je kľúčom

Nedávno som narazil na veľmi zaujímavý príspevok na Twitteri od Vitalika Buterina. Ten písal, aké je trápne, že zatiaľ nevznikol funkčný most medzi dvoma najväčšími kryptomenami. Tým má samozrejme na mysli Ethereum a Bitcoin. A má rozhodne pravdu.

Decentralizácia je najhodnotnejšou vlastnosťou kryptomien. Je to práve decentralizácia, ktorá prináša vysokú mieru stability a dôvery v daný systém. V podstate to znamená, že neexistuje centrálny bod zlyhania a žiadny z veľkých hráčov nemá rozhodujúce slovo. Všetko sa musí riešiť formou konsenzu a hľadať tak najlepšie riešenie pre všetkých zúčastnených.

Bohužiaľ sa deje pravý opak. Vznikajú obrovské centrá moci, ktoré preberajú kľúčové funkcie. Centralizované burzy sú prístupovými bodmi do sveta kryptomien, prebieha na nich prevažná väčšina obchodov a majú možnosť zneužívať veľké množstvo mincí uložených na svojich peňaženkách (nedávna aféra Steem vs. Justin Sun). To je veľmi problematické, pretože centralizované burzy v podstate vytvárajú nové „banky”.

DEXy sú riešením, ale niečo chýba

Existuje jedno úplne evidentné riešenie, ktoré zatiaľ zlyháva. Tým sú tzv. DEXy. Ide o decentralizované burzy. Decentralizovaná burza je v podstate web previazaný so smart kontraktmi, ktoré na základe vopred nastavených pravidiel vykonávajú obchody. Medzi takéto burzy patrí napr. IDEX, Switcheo alebo Nash Exchange.

Ako písal Vitalik Buterin, tak je v krypto priestore veľmi potrebná možnosť zmeny rôznych kryptomien a to bez nutnosti dôvery v tretiu stranu. To zvládnu DEXy zariadiť, tak kde je problém? Kameň úrazu spočíva v absencii používateľskej prívetivosti. DEXy momentálne nedokážu ponúknuť rovnakú kvalitu služieb ako centralizované burzy, a tak investori logicky volia príjemnejšiu cestu.

To je spojené s limitmi teraz existujúcich blockchainov. Hoci Ethereum ponúka solídnu rýchlosť na presun tokenov a exekúciu smart kontraktov, tak stále nejde o dostatočne rýchlu alternatívu. Oči investorov sa tak môžu upínať k blockchainom tretej generácie. Tie sú definované vyššou rýchlosťou, komplexnými smart kontraktmi a interoperabilitou medzi blockchainmi.

Infraštruktúra sa buduje

Tu sa napr. podaril prelom kryptomene ATOM, ktorá využíva mechanizmus konsenzu Tendermint (na tom je napr. postavený Binance Chain). Práve Binance buduje „decentralizovanú” burzu pod názvom Binance DEX. Problém je, že Binance Chain je zatiaľ pod plnou kontrolou burzy a decentralizácia je teda na relatívne nízkej úrovni.

Nádej prichádza z dvoch rôznych strán. Na jednej strane je to budovanie svojbytných DEXov, medzi ktoré patrí napr. Nash Exchange, ktorá umožňuje decentralizovanú zmenu medzi ETH a BTC blockchainmi. Druhá strana je zasa tvorená decentralizovanými službami na ETH. Tu ide o 0x protokol, Kyber Network či Uniswap, čo je infraštruktúra pre decentralizovanú zmenu.

Čo čítať ďalej:

UPDATE – Bitcoin nezvládol test 7000 $ – Podrží ho support?

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.