Bitfinex predstavil nový nástroj – Shimmer odhalí manipulácie na burze

Kategorie: Novinky
Bitfinex LEO token

Manipulovanie cien kryptomien je dlhodobým problémom vo svete kryptomien. Najznámejším spôsobom je pumpovanie a dumpovanie rôznych coinov. Ak za manipuláciou stojí menej sofistikovaná veľryba, vo výsledku na grafe vznikne formácia Bart. Prudký pohyb jedným smerom o pár hodín alebo aj dní vystrieda pohyb opačným smerom a graf tak pripomína hlavu známej animovanej postavičky zo Simpsonovcov.

bart bitcoin

Bart pattern – Čo to je a nastal čas brať ho vážne?

Okrem Bartov sa manipuluje aj ďalšími spôsobmi. Známy je napríklad Wash Trading, pri ktorom obchodník nakupuje vlastné objednávky, spoofing či layering. Tieto a mnoho ďalších praktík však odhalí nový nástroj burzy Bitfinex – Shimmer.

Shimmer nastupuje na scénu

Shimmer je integrovaný priamo v matching engine burzy a analyzuje obchodnú aktivitu na platforme, vrátane futures či margin účtov. Po odhalení podozrivej aktivity tím Bitfinexu dostane e-mail a situáciu môže okamžite riešiť.

Aby sa obmedzilo množstvo planých poplachov, Shimmer berie do úvahy aj predchádzajúcu obchodnú aktivitu jednotlivých účtov. To, čo by bolo pri jednom účte označené za manipuláciu inému účtu prejde.

“Rozsiahle kontrolovanie trhu a obchodnej aktivity je dôležité pri prevádzkovaní bury, ktorá má vedúce postavenie v sektore. […] Bitfinex sa rozhodol vytvoriť vlastný moderný sledovací systém. To v budúcnosti pomôže zaistiť, že potenciálne manipulatívne praktiky na burze nebudú možné.”

– povedal výkonný technický riaditeľ Bitfinexu Paolo Ardoino

Môže vás zaujímať: TOP 5 mýtov o Bitcoine – časť prvá

Bitfinex stráca svoje postavenie medzi kryptoburzami

Bitfinex bol kedysi najväčšou burzou na trhu s kryptomenami. V posledných rokoch ho však predbehlo množstvo konkurentov. Prim prevzala burza Binance, no aj Coinbase či Kraken rutinne dosahujú väčšie objemy a začína sa doťahovať aj Bitstamp.

Bitfinex tak musí modernizovať. Shimmer a podobné nástroje na platformu pritiahnu nových, ale aj starých zákazníkov.

Čo čítať ďalej?

NEO vývojári práve odomkli 1,66 mil tokenov – Čaká nás dump? – A čo je nové s čínskym Ethereom?