Na čom pracuje Waves a ruský štátny konglomerát, ktorý zahŕňa 700 podnikov?

Kvakomat PC bannerWallstreetpepe ICO mobil baner

O tom, že blockchain je technológiou budúcnosti, už dnes pochybuje snáď len málokto. Blokovanie jeho vývoja je našťastie už ďalekou minulosťou. Otázkou však vždy ostáva, či sa rozhodne do sveta blockchainu vstúpiť vláda alebo štátom riadená firma. A bude to ešte zaujímavejšie, ak je tá firma napríklad ruská.

Významný krok sa rozhodla podstúpiť spoločnosť Rostec, čo je ruský štátny konglomerát, ktorý zahŕňa 700 priemyselných podnikov po celej zemi. Podiel má napríklad tiež v spoločnosti zaoberajúcej sa výrobou strelných zbraní Kalashnikov. Pracuje totiž na vývoji systému pre správu dát týkajúcich sa chodu jednotlivých podnikov. Ten má byť postavený na blockchaine a vývoj prebieha v spolupráci so startupom Vostok, v ktorého založení má prsty tím stojaci aj za platformou Waves.

Tip redakcie: Bezpečná, rýchla peňaženka – Waves Wallet [NÁVOD]

Blockchain ako ochranca citlivých informácií

Spoločnosť Rostoc uzavrela vo štvrtok so spoločnosťou Vostok zmluvu ohľadom vývoja novej platformy. Financovaná má byť dvoma sponzormi, ktorí dohromady investujú cez 2 milióny dolárov. Plán vývoja by mal byť hotový a predložený budúci mesiac. Cieľom spoločnosti je s pomocou platformy docieliť štandardizáciu a ďalej zjednodušovať zhromažďovanie a analýzu dát z jednotlivých výrobných podnikov. Tie sa zaoberajú výrobou nie len civilného tovaru, ale aj vojenských produktov. Aj z toho dôvodu bol pre aplikáciu tohoto typu zvolený práve blockchain. Ten dokáže rôzne citlivé dáta patrične zabezpečiť pred útokmi a zároveň ostáva pre spoločnosť transparentný.

Inteligentné telefóny, inteligentné hodinky, inteligentné… mestá?

Spoločnosť Rostec vznikla v roku 2007 ako spoločnosť financovaná štátom, ktorá je zodpovedná za urýchlenie technologického rozvoja v Rusku a ktorej predsedom sa stal Sergej Chemezov. Je to zároveň jeden z najbližších verejných predstaviteľov prezidenta Vladimíra Putina.

Spoločnosť Rostec získala kľúčovú úlohu v digitálnom hospodárstve – národnom rozvojovom programe navrhnutým ruskou vládou na podporu inovácií v zemi. V marci 2017 bola do programu oficiálne zahrnutá blockchainová technológia, keď premiér Dmitrij Medveděv vydal príkaz k preskúmaniu možného využitia tejto technológie na riadenie ruských ekonomických a správnych postupov.

Spoločnosť Rostec má však na starosti ďaleko viac než len svoje podniky. V niekoľkých iných je už zodpovedná za zavedenie inteligentných technológií, ktoré sú schopné automaticky regulovať napríklad spotrebu energií. Okrem toho má na starosti tiež riadenie dopravy, pouličný kamerový systém a ďalšie. Vyvíjaná blockchainová platforma má byť teda použitá aj pre tieto „inteligentné mestá”, konkrétne má byť zameraná nie len na zefektívnenie správy mestských zdrojov, ale tiež na zjednodušenie zdieľania údajov medzi federálnymi a obecnými orgánmi, poprípade občanmi. Aspoň to tak vyplýva z rozhovoru, ktorý tlačový zástupca Rostecu poskytol portálu CoinDesk.

Mohlo by vás zaujímať: Blockchainom k ​​„mestu snov” – ako Ethereum pomôže budovať Čínu

Dvere na východ

Pre spoločnosť Waves ide však predovšetkým o otvorenie pomyselných dverí na ich ceste na ruský trh. Partnerstvá na vysokej úrovni, ako je práve uzavretie dohody o vývoji platformy pre ruskú štátnu firmu, ponúka spoločnosti Waves množstvo príležitostí a možností ako osloviť veľké ruské firmy.

„Spolupráca s firmou Rostec, ktorá je hlavným poskytovateľom a iniciátorom projektov v oblasti digitálnej ekonomiky, nie len že nám umožní prístup k širokému okruhu korporátnych a vládnych klientov, ale tiež nám poskytne silný impulz pre ďalší rozvoj,”

povedal vo svojom prehlásení Sasha Ivanov, generálny riaditeľ spoločnosti Vostok.

Záver

Vývoj a implementácia blockchainu sa zdá byť čím ďalej tým rýchlejšia. Blockchainové spoločnosti mávajú viac a viac objednávok nie len od bežných či finančných a burzových firiem, ale tiež sa začínajú objavovať zaujímavé zákazky od vlád rôznych zemí. Je určite dobré, že sa zvyšuje počet zemí, ktoré podporujú vývoj blockchainu. Rovnako tak je ohromne dôležité, že nejde iba o krajiny ako Kanada či Spojené štáty americké, ale že sa k nim pripája tiež Rusko alebo Čína, ktorá ale na druhej strane vo veľkej miere kryptomeny v súčasnosti odmieta.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri. 

Freedum fighters PCtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.