Fanúšikovia platformy Waves môžu už dlhšiu dobu sledovať, ako tento tím efektívne pokračuje v jeho veľkolepých plánoch. Teraz by nový update mohol otvoriť oči aj tým, ktorí projekt podceňovali.

Pred pár dňami bol spustený aktivačný proces, ktorý automaticky nasadí novinky na mainnet.

Ako vidíte na obrázku, najskôr prebehne softvérový update, následne hlasovanie a v poslednej fáze aktivácia. Update má prebehnúť pri bloku 1 170 000 a ten príde na rad už zajtra.

Budeme teda držať palce, aby všetko dospelo k úspešnému koncu, pretože potom sa je naozaj na čo tešiť.

Poďme sa teda pozrieť, čo Waves smart kontrakty umožnia:

Multisignature Wallet

Peňaženky s nutnosťou viacerých podpisov, ktoré nemôžu byť kontrolované iba jednou osobou. Pre uskutočnenie transakcie musia dve alebo viac strán poskytnúť svoje súkromné kľúče súčasne. Dvojfaktorová autentifikácia bude fungovať aj v tomto prípade.

Atomic swap

Atomic swapy umožňujú stranám zamieňať si kryptomeny postavené na rôznych blockchainoch dôveryhodne. Integrácia atómových swapov napríklad umožní, aby sa tokeny ERC-20 mohli obchodovať na Waves DEX (decentralizovaný exchange).

Token Freeze

Pomocou funkcie smart kontraktov budete môcť zaviesť parameter, ktorý užívateľom zabraňuje predávať alebo prevádzať tokeny z ich adresy na určitú dobu, čím takzvane ,,zmrazí” tokeny. Tento parameter je možné použiť na akýkoľvek typ transakcie.

Whitelist Voting

Funkcia pre organizovanie akéhokoľvek typu hlasovania s dopredu nakonfigurovaným zoznamom osôb/účtov, ktoré sa môžu daného hlasovania zúčastniť.

Data Oracles

Oracle je aplikácia, ktorá spája blockchainový reťazec s externým zdrojom dát.

Dve fáze implementácie smart kontraktov

Teraz sa nachádzame vo fáze RIDE, ktorá bude ovládať vyššie spomenuté funkcionality.

Na decentralizované aplikácie si ešte počkáme

Decentralizované aplikácie, založené na komplexných Turingovských smart kontraktoch, budú schopné realizovať zložité procesy na blockchaine v závislosti od rôznych podmienok. To je ale plánované pre fázu RIDEON. Prečo teda nemáme rovno Turingovské smart kontrakty? Sasha Ivanov to vysvetlil:

„Naše terajšie smart kontrakty nie sú zámerne Turingovské, aby sa predišlo nežiadúcim scenárom používania (nezmyslené aplikácie, ktoré by sieť zahltili) a zvýšila sa spoľahlivosť systému.“

„Zámerne nebudeme používateľom poskytovať možnosť vytvárať ľubovoľné funkcionality. Predtým sme vysvetlili, že sa vyhýbame konštrukciám, ktorých zložitosť nie je možné dopredu predvídať.“

Rozhovor so zakladateľom Waves

Na konci roku 2017 sme vyspovedali tiež zakladateľa Waves Sashu Ivanova. Čo predikoval na rok 2018?

Záver

Všetky tieto vylepšenia sú výsledkom neustávajúcej práce tímu Waves. Z malého projektu sa tak stáva stále viac použiteľný blockchain s veľmi pokročilými funkciami. Páči sa nám, akým tempom svoju platformu vyvíjajú a budeme držať palce pri druhej fáze smart kontraktov. Radi by sme si nejakú tú aplikáciu konečne vyskúšali.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Dariusz.

Zdroj:
https://wavesplatform.com