Na burzách je len 12,2 % bitcoinov! Nastane problém s likviditou?

Novinky Bitcoin a problém likvidity
Bitcoin a problém likvidity. Zdroj: Shutterstock.com/GoodIdeas
BitmarketsFreedum fighter mobil

Bitcoinové rezervy na burzách dlhodobo klesajú od marca 2020 a október nebol výnimkou. V tomto mesiaci kleslo percento držby Bitcoinu na burzách už o približne 0,86 %, čo predstavuje 123 500 BTC. Čo môže tento dlhodobý pokles spôsobiť na trhu s najväčším digitálnym aktívom na svete? Môže mať Bitcoin problém?

Podľa údajov od poskytovateľa onchain údajov Glassnode, percento bitcoinov držané na burzách dosiahlo úroveň 12,2 %. Toto percento celkovej cirkulujúcej ponuky BTC sa momentálne nachádza v peňaženkách všetkých búrz.

Bitcoin: zostatky na burzách

Bitcoin: zostatky na burzách. Zdroj: Glassnode

Ak táto metrika stúpa, znamená to, že burzy prijímajú čistý počet mincí. Naopak, ak klesá, z búrz sú mince odosielané. Čo to ale znamená pre cenu? Dlhodobé sťahovanie BTC z búrz možno chápať dvojako. Investori si stále viac uvedomujú hodnotu digitálneho aktíva a nie sú ochotní ho obchodovať. To znamená, že držia mince mimo online priestoru s víziou zhodnotenia ich majetku v dlhodobom horizonte.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Bitcoin môže mať problém s likviditou

Na druhej strane, odliv mincí z búrz predstavuje isté riziko likvidity. Ak burzy narazia na kritickú hodnotu zostatkov, likvidita bude vážnym problémom. Jednoducho by to znamenalo, že potenciálny investor by mal problém Bitcoin nakúpiť, resp predať. Čakanie na transakciu by sa značne predĺžilo.

V súčasnosti metrika dosahuje hodnotu z januára 2018. Trh sa vtedy nachádzal na začiatku korekcie a percento neustále rástlo až do marca 2020. Je ale potrebné odlišovať trend a súčasný stav ekonomiky. Kryptomeny prvýkrát čelia vysokej inflácii a úrokom. Dopyt je potlačený, a preto nemôžeme porovnávať súčasné zostatky na burzách s tými z januára 2018.

Z dlhodobého hľadiska môžeme na záver zhodnotiť, že klesajúce zostatky na burzáchpozitívnym javom iba do istého bodu zlomu. Na zlomenie trendu je nevyhnutné dosiahnuť vysoké objemy obchodovania, čo pri obmedzenej likvidite bude problém.

Mohlo by ťa zaujímať: Facka kritikom kryptomien? 74 % inštitúcií plánuje investovať do kryptomien!

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.