Môžu nové čínske regulácie ohroziť blockchain Bitcoinu?

Novinky Ohrozí Čína blockchain?
Ohrozí Čína blockchain? Zdroj: Shutterstock.com/naulicrea
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Čína – totalitný komunistický štát so stále rastúcim globálnym vplyvom. Už tento pragmatický popis by mohol Čínu ľahko pasovať do role zloducha v románe Georgea Orwella alebo Aldousa Huxleya a stať sa bezútešnou a chladnou kulisou pre temný ľudský príbeh. 

Prenasledovanie menšín, tábory pre prevýchovu, ľudia, ktorí miznú bez stopy uprostred noci, tajná polícia, špionážny obsah v mobilných zariadeniach a v televíziách, hustá sieť neúnavne pracujúcich očí tisícov a tisícov kamier. A teraz kybernetický svet, v ktorom stále pretrvávajú malé slobodné územia, má byť čoskoro obkľúčený a ohraničený elektrickým plotom.

Mohlo by vás zaujímať: Čínska vláda môže zničiť najväčšiu kryptomenu na svete

Blockchain na reťazi

Čínsky kybernetický úrad (CAC) podal pre niekoľkými dňami návrh na uzákonenie regulačných nástrojov namierených proti firmám a proti jednotlivcom, ktorí poskytujú služby spojené s technológiou blockchain. Tie definuje ako entity alebo uzly, ktoré ponúkajú svoje služby verejnosti pomocou stolných i mobilných aplikácií. Vágnosť definície umožňuje prakticky priškrtiť každého používateľa peňaženky, zmenárne, ťažobných poolov i dôležitých uzlov na sieti, či poskytovateľov informačných a spravodajských platforiem atď.

Zatiaľ nie je úplne jasné, ako veľmi hustú sieť na svoj lov čínska vláda chystá. Podľa vyjadrenia experta Jiang Zhuo’era, zakladateľa ťažobného poolu BTC.TOP, bude mať regulácia zásadný dopad napr. na hlavných 21 supernodov siete EOS. Tie sú prevádzkované ako spoločnosťami tak aj jednotlivcami, keďže aj tí spadajú do širokej definície regulácií, a budú tak nútení podraďovať sa ich pravidlám.

Zmenárňam pribudne povinnosť protokolu KYC (Know Your Customer) zahŕňajúca identifikačné číslo občana a telefonický kontakt. Tieto údaje budú pritom povinne zhromažďovať a na vyžiadanie poskytovať najmenej počas 6 mesiacov. To je prakticky nariadené každému zasiahnutému subjektu, pretože aj začínajúce blockchainové startupy budú nútené registrovať svoje mená, typy služieb a adresy serverov. Získané informácie bude úrad zverejňovať v ročných prehláseniach.

Ďalším bodom je úplný zákaz produkcie, kopírovania a poskytovania akéhokoľvek obsahu, ktorý by mohol byť proti zákonom čínskej vlády. Tento bod umožňuje v podstate neobmedzenú kontrolu prevádzkovateľov a používateľov blockchainových služieb, pretože každý novoprijatý zákon svornou komunistickou stranou automaticky rozširuje dopad regulácií.

Regulačný návrh má byť predložený vláde na prerokovanie až 2. novembra, čo znamená, že návrh ešte nie je schválený a jeho znenie môže byť zásadne pozmenené. Jedno je však zrejmé, Čína pomaly vytvára vrstvu s centrálnou mocou nad decentralizovaným systémom blockchainu.

Prečítajte si aj: Čína vedie v patentoch blockchain technológie napriek zákazom

Verdikt

Dôsledky môžu byť neobmedzené a hrozivé. Nástrojom moci a kontroly totalitných režimov je neobmedzený prístup k osobným údajom občanov. Ako inak chcete udržať miliardové stádo poslušné, než tak, že mu dáte jasne najavo, že viete o všetkých jeho krokoch, a že každý drobný pokus o vybočenie z radu bude okamžite a nemilosrdne potrestaný? A aká spoločnosť sa zrodí v takých podmienkach o generáciu neskôr? Spoločnosť zlomená na duchu. Spoločnosť omámená, robotizovaná, zbabelá a poslušná. Spoločnosť natoľko zmätená, že bude svoj stav považovať za spravodlivý a nutný, a ak to bude potrebné, tak aj za hodný obrany. Áno, taká spoločnosť môže v divokom a neistom prostredí sveta prežívať po stáročia, a rásť ako mravčie kolónie vo vnútri terária. Avšak bez slobodnej mysle. Bez slobodnej mysle, ktorá prepožičiava človeku odvahu, bez ktorej sa už nikto nikdy nepokúsi tie sklenené steny rozbiť. Aká vysoká je teda cena za poslušnosť?

Zdroj: 
Coindesk.com

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Marek C.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.